קורס תזונה

לימודי תזונה – לחם חוקנו

תחום התזונה הוא תחום מהותי ברפואה המשלימה ואף ברפואה המערבית. בעבר, דיאטניות ותזונאיות קליניות היו אסמכתא בכל הקשור במזון ובהרגלי אכילה וכיום, עם התפתחות המודעות ותחום הרפואה המשלימה, לתזונאים טבעיים והוליסטיים יש מקום הולך וגובר בעולמנו – בין בתחום הריפוי ובין בתחום הרפואה המונעת – תזונה כאורח חיים.

המזון הוא הדבר הבסיסי ביותר הקיים בחיינו, בהקשר של הגוף הפיזי. תזונה טבעית והוליסטית מתבססת על נקודת המוצא כי יש קשר הדוק בין המזון – איכותו ומרכיביו – ובין בריאותו הפיזית ואף הנפשית של האדם. תחום זה גורס כי מאחר שהמזון בונה את הגוף והגוף קשור באופן ישיר בנפש (על פי הגישה ההוליסטית בכללה), המזון הוא אבן יסוד בכל תהליך שעובר אדם. כך, יש ביכולתו להשפיע על בריאותו הפיזית של האדם ולרפא מחלות באמצעות שינוי מזונות והתאמת מזונות נכונים לאותו אדם באותו מצב, ובנוסף יש ביכולתו להשפיע באופן ישיר על מצבו הנפשי של האדם ועל איכות חייו הכללית.

תזונה טבעית

תזונה טבעית מטפלת החל ממצבים אקוטיים ומחלות כרוניות וכלה במצבים כמו דיכאון, עייפות, חוסר איזון נפשי ועוד. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי טיפול באמצעות תזונה הוא בדרך כלל תהליכי (כמו במרבית תחומי הטיפול המשלים) ולמרות ששינוי נכון בתפריט, השפעתו מורגשת גם באופן מיידי, הרי ששינויים עמוקים וריפוי מלא יידרשו זמן והתמדה בתהליך.

קורסים ללימוד תזונה קיימים כיום במגוון מוסדות לימוד ובמגוון היקפים והם מציעים מקצוע מרתק ומעניין למי שמעוניינים להיות שותפים לתהליך של השפעה ושינוי אצל אנשים אחרים, באמצעות כלי בסיסי בחיינו – המזון. קיימים הבדלים בין הקורסים והם מבוססים על גישות שונות ומגוונות ומומלץ לבדוק מה מתאים לכם ומה "מדבר" אליכם מתוך ההיצע.

מטרות קורס תזונה

קורס תזונה נועד להכשיר את בוגריו לטיפול באמצעות תזונה. בהתאם לקורס המסוים, לתכניו ולאוריינטציה שלו – הטיפול יהיה טיפול קונבנציונלי או טיפול הוליסטי באמצעות תזונה ותוספי מזון.

בין הנושאים הנלמדים בקורס תזונה טבעית:

 • מבוא לתזונה טבעית
 • פילוסופיה הוליסטית בהקשר תזונה
 • הקשר בין גוף ונפש – השפעת המזון על הרבדים השונים באדם
 • תזונה כאורח חיים
 • מדעי התזונה
 • תזונה טבעית הוליסטית – איכויות, שילובים, השפעות
 • אנטומיה ופיזיולוגיה
 • רפואת צמחים מערביים
 • תוספי מזון
 • תהליך אבחון
 • גישות שונות לטיפול במצבים פיזיולוגיים שונים
 • תזונה כריפוי ותזונה כרפואה מונעת
 • תהליך טיפולי שלם
 • יחסי מטפל-מטופל וקליניקה

מוסדות לימוד מומלצים ללימודי קורס תזונה

מכללת רידמן – המכללה הבינלאומית לרפואה משלימה

מכללה מובילה בתחומה זו, מציעה מסלול לימודים רחב וייחודי ללימודי תחום התזונה הטבעית. מדובר במסלול רחב היקף וארוך המבוסס על תפיסת התזונה כחלק ממכלול שלם של אורח חיים, דפוסים חברתיים, תרבותיים, מדדים בריאותיים ודפוסים חינוכיים. המסלול מכשיר את בוגריו בתחום התזונה, תוספי התזונה והטיפול בצמחים – לטיפול מקיף ומלא בתחום. במסלול המקיף קיימים קורסים הניתנים ללימוד כקורסים בודדים בפני עצמם.

אוניברסיטת בר-אילן – היחידה להשתלמות והדרכה בבית הספר לחינוך

במסגרת תכניות לימודים בתחום הבריאות, מציע בית הספר לחינוך של אוניברסיטת בר-אילן קורס "תזונה נבונה וחינוך לבריאות – מיתוסים שגויים לעומת עובדות מדעיות". הקורס מכוון לחינוך לתזונה נכונה; לילדים ומתבגרים, להגברת מודעות להשמנת יתר ולהפרעות אכילה, לאיזון במצבים של ADD ו – ADHD (הפרעות קשב וריכוז) ומיועד להגברת המודעות לאכילה נכונה במסגרות חינוך שונות. הקורס מוכר לגמול השתלמות.

מכללת לוסקי

מכללת ייחודית זו מציעה קורס תזונה טבעית בהיקף של 56 שעות אקדמיות. הקורס עוסק בהיבטיה ההוליסטיים של התזונה ומעניק ידע בתחום התזונה הטבעית, לטיפול באמצעותה במגוון מצבים ואוכלוסיות, ובהשפעתה על העולם הרגשי והמנטלי.

אופן לימודי הקורס

לימודי קורס תזונה כוללים ידע תיאורטי רב אודות המזון על כל מרכיביו, שילובי מזון וכדומה וכן אודות גוף האדם והם דורשים יכולת למידה עיונית. בנוסף, משלבים הלימודים התנסויות מעשיות, מקרי מבחן וקליניקה, להכשרה מעשית של הסטודנטים כמטפלים בתזונה.

מידע נוסף אודות לימודי תזונה

לימודי תזונה יכולים להימשך כחצי שנה ויכולים להגיע עד ללימודים של מספר שנים. הדבר משתנה ממוסד לימודים אחד לשני, בהתאם לקורס המסוים ולמסלול הלימודים הספציפי – לתכניו ולהיקפו.

כמובן שהתעודה המוענקת בסיום תלויה אף היא בתכני הקורס ובהיקפו, ולדבר יש משמעות מקצועית בשטח; קורסים מקיפים יותר, המעניקים לבוגריהם ידע רב יותר והתנסות מקצועית ענפה – מאפשרים לבוגרים להשתלב באופן מוכר ומקצועי כמטפלים באמצעות תזונה בשוק העבודה, במרפאות הטבעיות המשלימות של קופות החולים וכמובן כעצמאיים. כדאי לחשוב על מטרתכם הסופית כאשר אתם בוחרים מקום ללמוד בו תחום זה.

כיום יש הבדל בין מקומות המכשירים בלימודים תזונה קלינית ובין מקומות המלמדים מסלולים של תזונה טבעית. גם בהיבט הזה, כדאי להעמיק ולבחון את הדברים בטרם תבחרו מסלול לימודים שכן הדבר משפיע על תכני הלימוד, על אופי הלימוד וכן על אפשרויות התעסוקה בסיום הלימודים.

קבל מידע על לימודי תזונה
מלא פרטים לקבלת מידע
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי תזונה
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר