קורס רפואה סינית

רפואה סינית – עתיקה, ורלוונטית מתמיד

הרפואה הסינית היא תורת ריפוי עתיקה לריפוי טבעי ולרפואה מונעת, והיא נכללת כיום בתחומי הרפואה המשלימה או הרפואה האלטרנטיבית (חלופית). מדובר בתורה הוליסטית בעל בסיס פילוסופי עמוק, המתורגם לכלי טיפול וריפוי בנתיבים שונים וכן לאורח חיים ואף לתפיסת עולם.

כלי הטיפול ברפואה הסינית הם רבים ומגוונים: אקופונקטורה – דיקור במחטים מיוחדים על פי מפת נקודות אנרגטיות בגוף, טווינא – היא הפיזיותרפיה הסינית, טיפול תזונתי המתייחס לבסיס האנרגטי של האדם ולמקומות החלשים במערך הפיזי והנפשי שלו, שיאצו, טאי צ'י וצ'י קונג רפואיים ועוד.

כל נתיבי הרפואה הסינית מושתתים על פילוסופיה הוליסטית נרחבת הנוגעת בכל תחומי החיים, ורואה את הגוף, הנפש והרוח קשורים באופן הדוק זה בזה וכך גם את הטבע שבתוכו האדם חי ואף את היקום כולו.

במהלך השנים האחרונות, כאשר החלה סין להיפתח אל המערב, נחשף העולם המערבי אל תורת הריפוי הזו ואל יתרונותיה ומעלותיה. השיטה נחשבת לאחת משיטות הטיפול היעילות ביותר והמקיפות ביותר והדבר אף כולל אסמכתאות מדעיות באשר לתוצאותיה. רפואה סינית יעילה במגוון רחב של מקרים אקוטיים וכרוניים, היא מאזנת את המערכת כולה ואינה מטפלת בסימפטום בודד אלא במערך הפיזי והאנרגטי הקשור בו – ולכן היא מועילה גם כרפואה מונעת.

דיקור (אקופונקטורה)

החלק העצמתי והעמוק ביותר ברפואה הסינית הוא הדיקור – טיפול באמצעות מחטים מיוחדות – המבוסס על מערכת של נקודות אנרגטיות (מרידיאנים) והמערכים העוברים ומקשרים ביניהם. שאר הענפים ברפואה הסינית נתפשים כתומכים בו ומשלימים אותו, אך הם בהחלט בעלי ערך והשפעה טיפולי גם בפני עצמם.

כך, לימודי רפואה סינית במסלול מקיף ללימוד והסמכה לפרקטיקה בדיקור הם לימודים ארוכים ומעמיקים הכוללים חומר תיאורטי רב וצורך בפרקטיקה רבה טרם יפרוש המטפל כנפיו ויהפוך לעצמאי לגמרי בשטח. דיקור טוב כולל בתוכו ידע ופרטים רבים ובעיקר את היכולת לשלב ביניהם ולאבחן באופן מדויק לסיטואציה הספציפית לאותו אדם מטופל.

עם זאת, ישנם לימודים וקורסים קצרים יותר בתחום, אך באלו לא תילמד תורת הדיקור, אלא תורות אחרות כמו מגע או צמחי מרפא – המבוססים גם הם על הפילוסופיה הסינית.

מטרות קורס רפואה סינית

קורס ללימודי רפואה סינית מעניק לבוגריו את כל הידע והמיומנויות וכן את ההתמחות המקצועית לטיפול ברפואה זו – בדיקור, באמצעות מגע ובאמצעות צמחי מרפא ומכשיר אותו לצאת אל העולם המקצועי ולעסוק בטיפול משלים ומקיף במסגרות שונות ולאוכלוסיות יעד רבות ושונות.

בין הנושאים הנלמדים בקורס רפואה סינית, במסלול אקופונקטורה:

 • תורת האבחון הסיני
 • פילוסופיה סינית
 • פיזיולוגיה סינית
 • אבחנה מבדלת וסינדרומים
 • טיפול בסינדרומים
 • בדיקה פיזית (לשון, בטן, גב)
 • חמש הפאזות
 • אבחון על פי סוגי דופק
 • אנטומיה טופוגרפית (מרדיאנים ואקופרסופרה)
 • אנטומיה טופוגרפית ודיקור
 • מוקסה, כוסות וגוואשה
 • מרידיאני אקסטרה
 • רפואת ילדים בגישה הסינית
 • גניקולוגיה בגישה הסינית
 • אורתופדיה בגישה הסינית
 • תזונה לפי הרפואה הסינית
 • צמחי מרפא ופורמולות

מוסדות ללימוד קורס רפואה סינית

מכללת רידמן – המכללה הבינלאומית לרפואה משלימה

מכללה זו היא מכללה בין-לאומית לרפואה משלימה והיא אחת מהמובילות והחלוצות בתחום זה בארץ. ברידמן אפשר ללמוד רפואה סינית במסלול מקיף של ארבע שנים ללימוד כל תחומי הרפואה הסינית – "רפואה סינית מסורתית – TCM" או במסלול טווינא, היא הפיזיותרפיה הסינית.

מזרח מערב

מכללה המיועדת כולה לתחום הרפואה הסינית, על כל נגזרותיו ושלוחותיו. מלבד מסלול הלימודים הארבע-שנתי להכשרה מקיפה בתחום הרפואה הסינית, מציעה מכללה זו גם מסלול ללימודי רפלקסולוגיה סינית, מסלול ללימוד עיסוי סיני הוליסטי, מסלול למטפלים מתקדמים ומגוון רחב של סדנאות וקורסי העשרה בתחומי הרפואה הסינית. בנוסף, בית הספר מחזיק בין כתליו בית מרקחת לצמחי מרפא סיניים.

מכללת תמורות

מכללה זו מציעה מגוון רחב של מסלולי הכשרה בתחום הרפואה הסינית וביניהם: מסלול דיקור סיני, מסלול טווינא, מסלול שיאצו, מסלול רפואה סינית. בחלק מהמסלולים קיימת אפשרות לקבלת מלגת לימודים.

תנאי רישום וקבלה לקורס רפואה סינית

מאחר שמדובר במסלולי לימודים מעמיקים ורציניים, הדורשים יכולת ללימוד חומר עיוני רב ברמה גבוהה, מרבית מקומות הלימוד דורשים תעודת בגרות מלאה או לפחות סיום 12 שנות לימוד לצורך הקבלה ללימודים, וכן ריאיון אישי. ישנם מקומות המבקשים גם הצהרת בריאות.

מחיר קורס רפואה סינית

לימודי רפואה סינית אינם לימודי זולים, אך הם בהחלט השקעה שווה למי שרואה עצמו במקצוע, מאחר שהם מעמיקים ומכשירים את הסטודנט לכל הדרוש לעיסוק בתחום זה בסיומם. שכר הלימוד משתנה מעט ממוסד לימודים אחד לשני, אך במרביתם הוא נע בין כ-15,000 ₪ לשנת לימודים ועד סביב 25,000 ₪ לשנה. יחד עם זאת, כדאי לבדוק במוסד הלימוד הספציפי עלות שכר לימוד למסלול לימודים מלא, שכן התמחור שלו עשוי להיות זול יותר מאשר תמחור לפי שנת לימודים.

משך זמן לימודי רפואה סינית

מסלול להכשרה מלאה לטיפול ברפואה סינית כולל הכשרה בדיקור, בפילוסופיה הסינית, ברפואה מערבית נדרשת וכן בשיטות מגע שונות של הרפואה הסינית. מסלול כזה נמשך במרבית המקומות ארבע שנים אינטנסיביות בהיקף של כ-4,000 שעות לימוד, כאשר חלוקת השעות ופריסתן השנתית וכן השבועית – משתנות ממוסד לימודים אחד לשני.. עם זאת, ישנם מסלולים וקורסים שבהם לא לומדים דיקור אלא שיטות טיפול אחרות של רפואה סינית, כגון שיאצו או טיפול באמצעות צמחי מרפא, ואז הלימודים קצרים בהרבה.

אופן לימודי הקורס

לימודי רפואה סינית כוללים ידע עיוני רב – הן בתחומי הרפואה הסינית והן בתחומי הרפואה המערבית הנכללים במסגרת תכנית הלימוד. במקביל לאלה, מוקדשות שעות רבות לפרקטיקה ולתרגול מעשי במגוון תחומים – בתחום הדיקור, בתחום העיסוי והפיזיותרפיה הסינית ועוד. בנוסף, במסגרת הלימודים מתקיימת קליניקה שתפקידה, מלבד התרגול המעשי של המקצוע עצמו, גם תרגול יחסי מטפל-מטופל והתנהלות של מהלך טיפולי ושל קליניקה עצמאית. ואחרון – במרבית בתי הספר כוללים הלימודים גם סטאז' ארוך שבמהלכו טסים התלמידים לסטאז' בסין לצורך התמחות נוספת שם.

קבלת תעודה והסמכה בסיום הקורס

בסיום מסלול ארבע-שנתי ללימודי רפואה סינית, מקבל הסטודנט תעודה המסמיכה אותו לטיפול בתחום ולדיקור – תעודת מטפל מורשה ברפואה סינית. יש מסלולי לימוד שמעניקים תעודת בוגר בסיום כל שנה – בתחום אחר שנלמד במהלך אותה השנה. למשל – תעודת מטפל טווינא מוסמך, תעודת הסמכה בטיפול בצמחי מרפא סיניים וכדומה.

טיפים נוספים בעניין לימודי רפואה סינית

בתחום הרפואה הסינית יש שלוש אסכולות – רפואה סינית מסורתית TCM, רפואה סינית קלסית "גזעים וענפים" ואסכולת "חמשת האלמנטים". לשלושתן אלמנטים משותפים אך יש שוני מהותי בגישה שלהן ובפילוסופיה העומדת מאחוריהן והללו משפיעות על אופן הטיפול. מומלץ למתעניינים בלימודים אלה לקרוא לעומק על שלושת האסכולות ולראות מה ההבדלים ביניהם ומי מהן מושכת כל אחד ללמוד אותה. מרבית בתי הספר מלמדים אך ורק על פי שיטה אחת, אך קיימים מעטים המלמדים בשילוב כמה שיטות ועל פי כמה תורות.

כדאי לדעת כי אמנם ההשתלבות בשוק כמטפל עצמאי אינה פשוטה והיא דורשת סבלנות והתמדה, אולם כיום יש אפשרות להשתלבות בקופות החולים כמטפלים במסגרת המרפאות לרפואה משלימה שלהן והדבר מומלץ מאוד להתחלה מקצועית ולצבירת ניסיון בתחום. לצורך כך, הקפידו ללמוד בבית ספר מוכר ומקצועי המעניק תעודה הנחשבת בתחום זה.

נקודה חשובה נוספת היא, כי כיום יש מוסדות לימוד המקיימים מסלול לימודי רפואה סינית לתואר ראשון.

ואחרון, קיימים בתי ספר שבהם יש אפשרות לקורסי העשרה הקשורים בתחום הרפואה הסינית ובכלל בתרבות סין ונושאים הקשורים בה (קליגרפיה, השפה הסינית ועוד).

קבל מידע על לימודי רפואה סינית
מלא פרטים לקבלת מידע
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי רפואה סינית
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר