קורס רייקי

רייקי – אנרגיית חיים ממוקדת

רייקי היא שיטת טיפול וריפוי בתחום הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית והיא מבוססת על מגע, העברה של אנרגיה, ושימוש בסמלים מיוחדים בתוך התהליך. משמעות המילה ביפנית היא ריי – תודעה אלוהית, וקי (ההיגוי היפני של המילה צ'י) – אנרגיית החיים.
כך, תחום הריפוי הזה מתייחס להעברה של אנרגיית חיים למקומות המתאימים והזקוקים לה או למקומות החסרים אותה, באמצעות תודעה אלוהית. הטכניקה התפתחה בתחילת המאה ה-20 על ידי נזיר בודהיסטי יפני בשם מיקאו אוסואי ועם השנים הובאה גם אל העולם המערבי.

בפועל, הטיפול נעשה באמצעות טכניקה פשוטה של כמה סמלים המשמשים בתחום, קבועים וידועים מראש, כאשר לכל אחד מהם תפקיד מסוים – כל אחד מהם נועד להעביר אנרגיית חיים מסוימת, אנרגיית ריפוי מסוימת. הסמלים "מונחים" על השדה האנרגטי של המטופל באמצעות הדמיון של המטפל המצוי בהם ובהתאם לאבחונו, ואז המטפל מעביר את האנרגיה דרך הסמלים הללו באמצעות כפות ידיו.

בתחום הרייקי יש חלוקה לשלבי לימוד – רייקי 1, רייקי 2 (נלמדים בדרך כלל ביחד), רייקי 3 – מומחה רייקי, ומאסטר רייקי. כל שלב כולל סמלים אחרים וטכניקות המיועדות לו ואי אפשר להתקדם בשלבים ללא חניכה ותרגול מסודרים ואף הסמכה בשלב הקודם. כדי להתחיל לטפל ברייקי יש לעבור תהליך שנקרא Initiation – חניכה; מדובר בתהליך קצר של חניכה אנרגטית הנעשית על ידי המורה המדריך את התלמיד ובו המורה פותח את נתיבי האנרגיה הטיפוליים של התלמיד, המיועדים לטיפול ברייקי.

מטרות קורס רייקי

קורס רייקי מכשיר את בוגריו בידע הקשור בתחום הרייקי ובכלים ובטכניקות הנהוגים ומשמשים בתחום טיפולי זה – לצורך טיפול עצמי או טיפול באחרים.

בין הנושאים הנלמדים בקורס רייקי בסיסי 1+2:

 • מבוא לרייקי
 • מודעות עצמית
 • כלים למודעות ולהתפתחות עצמית
 • טיפול ברייקי שלב 1 – מהלכי הטיפול, ההתכוונות והסמלים הקשורים בשלב זה
 • טכניקות של ניקוי אנרגטי
 • טכניקות של הגנה אנרגטית
 • בסיס יחסי מטפל מטופל
 • טיפול ברייקי שלב 2 – מהלכי הטיפול, ההתכוונות והסמלים המשמשים בשלב זה
 • חניכה אנרגטית (Initiation)

מוסדות לימוד מומלצים ללימודי קורס רייקי

מרכז אבני – דרך אור ואהבה

חנה אבני, העומדת בראש מרכז טיפול ולימוד זה, היא אחת מהחלוצות בתחום הרייקי בארץ, ובהחלט המובילה והידועה שבו. המרכז מציע קורסים חווייתיים ומקצועיים ללימוד רייקי בדרגות השונות ומכשיר את בוגריו לטיפול באמצעות הכלי האנרגטי הייחודי הזה. המרכז מציע מגוון רחב של קורסי רייקי לקהלים שונים הנמצאים בדרגות טיפול שונות וכן למגוון אוכלוסיות.

מירב – בית הספר לרפואה משלימה בשיתוף מכבי טבעי

מכללה זו, השייכת ללימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה, מציעה מגוון רחב של קורסים בתחומי הרפואה המשלימה וביניהם גם קורסים למודעות אישית ורייקי. קורס התפתחות אישית ורייקי נמשך 56 שעות לימוד ונפרש על פני 16 מפגשים.

מכללת רידמן – המכללה הבינלאומית לרפואה משלימה

מכללת רידמן מציעה קורס רייקי סימסטריאלי, לטיפול עצמי ולטיפול באחרים. הקורס הוא חווייתי ובמהלכו עובר הסטודנט חניכה אישית לפתיחת ערוצי הרייקי, על ידי המורה.

דרגות טיפול ולימוד בתחום הרייקי

כאמור, תחום הרייקי וכן לימוד התחום, מחולקים לדרגות שונות. כדי לעבור מדרגה אחת לשנייה יש להיות מוסמך ראשית בדרגה הקודמת.

 • רייקי 1+2 – מעניקים פתיחה של מודעות עצמית ותחילת דרך של התפתחות רוחנית בשילוב כלי הטיפול הראשוניים והבסיסיים בתחום הרייקי, לטיפול עצמי ולטיפול באחרים.
 • רייקי 3 – מטפל מומחה – מעניק את הכלים לטיפול באמצעות הסמלים של שלב זה, ולשימוש באנרגיה גבוהה יותר מאשר בקורסים הראשונים, לטיפול ברבדים עמוקים יותר – אנרגטית ופיזית.
 • רייקי מאסטר – היכרות עם מושג המאסטר באופן כללי וברייקי בפרט, שימוש בכל הסמלים הקיימים בתחום ולמידת טכניקות טיפוליות מעמיקות יותר, כולל העברת חניכה לאנשים אחרים.

הקורסים הראשונים – רייקי 1+2 – נלמדים במקומות רבים ובדרך כלל בסדנאות קצרות ומרוכזות בנות מפגשים ספורים ובהיקף של בין 30 שעות ועד 50 שעות לימוד לשני השלבים יחד.
השלבים המתקדמים יותר אינם נלמדים בכל מוסדות הלימודים ומי שמבקש להתפתח בתחום כדאי שישים לב האם לימודי רייקי 1+2 שלו מוכרים במקומות המלמדים קורסים מתקדמים יותר בתחום. קורסי רייקי 3 ומאסטר רייקי הם קורסים ארוכים ומעמיקים יותר בדרך כלל ונמשכים סביב כחצי שנה, פעם בשבוע.

אופן לימודי הקורס

קורסים ללימוד רייקי כוללים ידע עיוני הקשור בנושאים הקשורים במערך הרייקי ובטכניקות הנמצאות בשימוש בתחום. בנוסף, הקורסים כוללים תרגול מעשי חווייתי הן בדרך של תרגול הדדי בכיתת הלימוד והן בדרך של טיפול עצמי. הקורסים אף כוללים מדיטציות ופתיחת הערוצים האנרגטיים המתאימים, בדרך כלל בתהליך שנקרא חניכה ונעשה בין המורה והתלמיד באופן ספציפי לכל תלמיד.

קבלת תעודה והסמכה בסיום הקורס

כל מוסדות הלימוד מעניקים תעודת סיום מטעמם בסיום קורס ללימודי רייקי. בהתאם למסלול ולהיקף הלימודים, התעודה תהיה תעודת בוגר רייקי 1+2, בוגר רייקי 3 (מומחה) או בוגר מאסטר רייקי.

מידע וטיפים נוספים אודות רייקי

 • יש מקומות המציעים סדנאות למגוון רחב של אוכלוסיות ובמגוון רחב של תחומים הקשורים ברייקי; למשל – סדנאות רייקי לילדים ולנוער, לימודי קארונה רייקי (נתיב מיוחד בתחום הרייקי), רייקי המתמקד בתחום הפוריות, השתלמויות רייקי לדרגות השונות ועוד.
 • למרות שהרייקי אינו מקובל ביהדות משום השימוש הקיים בו בסמלים, קיימים כיום מקומות המציעים לימודי "רייקי יהודי"; תחום זה מבוסס על יסודות הרייקי היפני אך עושה שימוש בסמלים המקובלים ביהדות ומחוברים אל השדה האנרגטי היהודי.
 • אף שאין הוכחות מדעיות ליעילותו של הרייקי והשפעותיו, התחום בהחלט מוכר כיום כתחום טיפול לכל דבר ברפואה המשלימה ואף נמצא בתוך סל הטיפולים המוצעים בחלק מהמרפאות ה"טבעיות" בקופות החולים השונות. חשוב לדעת זאת הן למי שמעוניין בטיפול רייקי לצורך התנסות או היכרות עם התחום, והן למטפלים המסיימים את לימודיהם ומבקשים להשתלב לצרכי פרנסה והתפתחות מקצועית.
קבל מידע על קורס רייקי
מלא פרטים לקבלת מידע
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס רייקי
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר