קורס פרחי באך

פרחים בשירות הנפש

תפישה הוליסטית משמעותה, על רגל אחת, כי הגוף והנפש קשורים זה בזה ומשפיעים באופן ישיר זה על זה. יתרה מכך, בבסיסה של תפישה זו מצויה ההנחה כי הנפש והרגש הם אלו המשפיעים על היווצרות מחלות פיזיות. לפיכך, לפי גישה זו ומה שקרוי "רפואה משלימה", טיפול בגוף יתחיל תמיד בשורשו – הנפש ואיתה עולם הרגש.

אחד מהענפים המוכרים ברפואה המשלימה הוא תחום הטיפול באמצעות פרחי באך. פרחי באך הן 38 תמציות פרחים, שהומצאו על-ידי ד"ר אדוארד באך (1936-1886), רופא והומיאופת, שיצא בשנת 1936 לחקור את תכונות הפרחים בשדות אנגליה. בהתאם לתפישה ההוליסטית, ד"ר באך איתר 38 מינים של פרחים השונים מהותית בתכונותיהם זה מזה (תכונות פיזיות כמו גם תכונות אנרגטיות) ובעזרת שיטת זיקוק ייחודית – קרני השמש במי מעיין טהורים, יצר תמציות של כל אחד מהפרחים הללו.

פרחי באך מטפלים במצבים רגשיים ונפשיים הנוגעים בתחומים רבים בחיינו. ביניהם: ליווי תהליכי היריון ולידה ותמיכה בהם, טיפול בחרדות ופחדים, טיפול בהפרעות קשב וריכוז, טיפול בדיכאון וכן ליווי תהליכים של פיתוח מודעות עצמית. בין אם אתם כבר מטפלים או שאתם נחשפים כעת לראשונה לתחום הרפואה המשלימה, קורס לטיפול באמצעות פרחי באך יעניק לכם כלי טיפולי חשוב ומהותי, המתאים לעבודה עם כל אדם.

מטרות קורס פרחי באך

קורס פרחי באך יעניק לבוגריו ידע וכלים לטיפול בפועל באמצעות פרחי באך, למגוון נרחב של מקרים רגשיים ונפשיים, המשפיעים על התפקוד הפיזי.

בין הנושאים הנלמדים בקורס פרחי באך בסיסי:

 • סיפור היווצרות תמציות הפרחים – ד"ר באך
 • המהות הטיפולית של התמציות
 • עקרון הטיפול ההוליסטי
 • אופן פעולת התמציות
 • היכרות מעמיקה עם 38 התמציות
 • אנטומיה, פיזיולוגיה ופתולוגיה בראייה הוליסטית
 • ריאיון טיפולי
 • שלב האבחון והאבחנה
 • התאמת הפורמולה למטופל
 • השפעת התמציות על אוכלוסיות שונות (ילדים, נשים בהיריון, קשישים ועוד)
 • העבודה הטיפולית עם אוכלוסיות שונות
 • פרקטיקה וקליניקה מונחית
 • פרחי באך בטיפול בהפרעות קשב וריכוז

מוסדות לימוד מומלצים ללימודי קורס פרחי באך

מכללת מהות – מכללה לרפואה משלימה בגישה אישית

מציעה קורס דו-שנתי; שנה א' כוללת 75 שעות אקדמיות (במסגרת של 15 מפגשים שבועיים) ועוסקת בלימוד והיכרות מעמיקה עם התמציות ושנה ב' כוללת אף היא 75 שעות באותה מתכונת, ועוסקת בתהליך הכשרת המטפלים: פרקטיקה, סטאז' וניתוח מקרים.

מכללת רידמן – המכללה הבינלאומית לרפואה משלימה

בית-ספר בינלאומי לרפואה משלימה הנחשב לגדול בישראל. מציע אפשרות ללימודי קורס פרחי העומד בפני עצמו; מדובר בקורס של ששה מפגשים, ארבע שעות כל מפגש, המקיף את כל הנושאים המהותיים הקשורים בטיפול באמצעות פרחי באך. הקורס אף מיועד להעשרת מטפלים שכבר מצויים בתחום.

מכללת מירב – בית הספר לרפואה משלימה

מכללה זו, מבית האוניברסיטה הפתוחה, הפועלת מזה שנים בתחום הרפואה המשלימה בשיתוף "מכבי טבעי", מציעה קורס ללימוד פרחי באך הפתוח לכולם וכן מיועד למטפלים. הקורס נלמד בהיקף של כ-80 שעות אקדמיות.

תנאי רישום וקבלה לקורס פרחי באך

כל המוסדות מאפשרים לימודי קורס פרחי באך לקהל הרחב. עם זאת, קהל היעד הוא בהחלט גם מטפלים המצויים כבר בתחום הרפואה המשלימה ורוצים להעשיר את ידיעותיהם. יש לשים לב כי בתכניות לימוד דו-שנתיות, המעבר משנה לשנה מותנה בהצלחה בשלב הקודם.

מחיר קורס פרחי באך

הקורסים הקצרים ביותר מתחילים במחירים שנעים סביב כ-1500 ₪. קורסים ארוכים ומעמיקים יותר, מחירם יהיה גבוה יותר – הדבר תלוי במכללה וכן במספר שעות הלימוד, בעמקו של הקורס ובאורכו.

משך זמן לימודי פרחי באך

קורסים קצרים מציעים לימודים הנמשכים כ-24 שעות אקדמיות במפגשים שבועיים של ארבע שעות כל מפגש. קורסים אחרים יימשכו סביב 80 שעות אקדמיות וישנם מקומות המציעים מסלול דו-שנתי הכולל פרקטיקה והתמחות, ואז הלימודים יהיו כ-80 שעות אקדמיות בכל אחת מן השנים.

אופן לימודי הקורס

הלימודים בנויים מחומר עיוני המועבר לסטודנטים, בשילוב פרקטיקה – ניתוח מקרים תיאורטיים והתאמת תמציות על פי החומר הנלמד, וכן התמחות – טיפול במקרים אמיתיים באמצעות התמציות, בהדרכת הצוות המנחה.

קבלת תעודה והסמכה בסיום הקורס

כל המוסדות מעניקים תעודת סיום הקורס ומוסמך בטיפול בפרחי באך, מטעם בית-הספר, למסיימים שעמדו בכל דרישות הקורס בהצלחה.

מידע נוסף על פרחי באך

כיום, נחשב הטיפול באמצעות פרחי באך ל"פריט חובה" במזוודת הכלים של כל מטפל ברפואה משלימה. זהו טיפול שמשלים ותומך בסוגים רבים אחרים של טיפולים, וחשוב מאוד להעשיר באמצעותו את ארגז הכלים הטיפוליים שלכם; מטפל טוב הוא מטפל עשיר בכלים שיכול לתת מענה באמצעות סוגים רבים של טכניקות וגישות.

אם אתם בתחילת דרככם בתחום הרפואה המשלימה, חשוב שתדעו כי קורס ללימוד פרחי באך נחשב לקורס מתאים לפתוח איתו את ההיכרות עם העולם הזה; הפרחים והתמציות מקלים על ההבנה והחיבור אל גישה שלעתים קשה להפנימה באמצעות קורסים ערטילאיים יותר כגון הילינג או רייקי.