קורסים לרפואה משלימה

רפואה משלימה, או רפואה אלטרנטיבית, היא מונח המתייחס לתחומים שונים של ריפוי מסורתי בעיקרו, המתבססת על תפישה הוליסטית הרואה את הגוף והנפש כאחד ואינם נפרדים זה מזה. בניגוד לרפואה הקונבנציונלית, המבוססת על המדע ורואה בגוף "כלי" ומטפלת בו בהתאם, הרפואה המשלימה רואה את הגוף כקשור בנפש וברוח וטוענת כי הללו משפיעים אלו על אלו.

רפואה משלימה – האדם כמכלול

הסתכלות הוליסטית היא הסתכלות "כולית" (Whole) והיא אינה מפרידה סימפטום משורש, אלא רואה בסימפטום איתות המעיד כי דבר מה עמוק יותר קורה, בשטח שאינו דווקא נראה לעין בהסתכלות פשוטה. אם הרפואה הקונבנציונלית תטפל בכאב ראש, לדוגמה, באופן נקודתי ותספק פתרונות להעלמתו, הרי שברפואה המשלימה החיפוש יהיה של מקור כאב הראש, המשמש כאיתות. במקרה כזה יש לבדוק היטב ובאופן ספציפי לכל אדם במצב המסוים שבו הוא נמצא, שכן כאב ראש יכול להיות סימפטום למגוון תופעות עמוקות יותר.

הטיפול ההוליסטי

טיפול באמצעות רפואה משלימה נעשה במגוון רחב של כלים טיפוליים, של שיטות ושל טכניקות. לכולן משותפת התפישה ההוליסטית, אך כל שיטה מבוססת לעתים על פילוסופיה אחרת מחברתה וכן על אמצעי טיפול שונים. רבות משיטות הטיפול ההוליסטיות מבוססות על תורות עתיקות ששימשו ברפואה מסורתית בעמים שונים במשך אלפי שנים וכך גם שרד הידע המשמש אותנו כיום.

במהלך השנים האחרונות היתה מהפכה של ממש בתחום הרפואה המשלימה, ומה שהחל כדבר אזוטרי "למשוגעים בלבד", הפך כיום מקובל יותר ויותר ואף רווח בשימוש בתוך קופות החולים הממוסדות, במסגרת ה"מרפאות המשלימות".

רפואה משלימה טובה כרפואה מונעת – כאורח חיים שאותו מאמצים ולפיו חיים לאורך זמן וכך נוצר שינוי המונע מחלות בעתיד וכן – היא טובה מאוד כמשלימה את הרפואה הקונבנציונלית (מכאן שמה בעברית). מדובר בתהליכים ארוכי טווח היוצרים שינויים משמעותיים מהשורש ומייצרים בריאות נפשית וגופנית לאורך זמן ומהלך, ולא ברפואה למקרים קריטיים ואקוטיים – למקרים כאלה קיים המדע, קיימים חדרי ניתוח וטיפול נמרץ.

קורסים בתחום הרפואה המשלימה

תחום הרפואה משלימה כולל ענפים רבים ומגוונים ומציע קורסים רבים ושונים. משותפת לכולם היא התפישה ההוליסטית העומדת בבסיסם אך הטכניקות ושילוב הכלים שבהם שונה, ולעתים גם הפילוסופיה ההוליסטית הספציפית העומדת בבסיסם.

לימודי רפואה משלימה מתאימים כמעט לכל אחד המגלה עניין בתחום הטיפולי; מקצועות הרפואה המשלימה דורשים אהבת אדם ורצון לסייע לאנשים אחרים וכן יכולת למידה, הפנמה ויישום של הכלים הנלמדים. המסלולים המוצעים בה הם מגוונים ושונים ונוגעים במגוון רחב של תיאוריות ואפשרויות טיפול.

בין הקורסים המוצעים בתחום הרפואה המשלימה: קורס רפלקסולוגיה, קורס רפואה סינית, קורס עיסוי, קורס תזונה, קורס מדריכי יוגה, קורס שיאצו, קורס הילינג, קורס רייקי, קורס נטורופתיה, קורס דמיון מודרך, קורס פרחי באך.

אפשרויות לימוד ברפואה משלימה

כאשר בוחרים תחום לימודים מבין התחומים ברפואה המשלימה, יש לשים לב כי קיימים קורסים קצרים ואף סדנאות בנות ימים ספורים ולעומתם קיימים מקצועות הנלמדים אך ורק בקורסים רב-שנתיים. ההבדל נעוץ במהות של התחום הטיפולי המסוים ובהיקף ההכשרה הנדרש כדי להתמקצע בו.

קורסים המומלצים להיכרות ראשונית עם התחום הם: פרחי באך, דמיון מודרך, רייקי, עיסוי וכדומה. קורסים אלה מומלצים גם למטפלים שכבר נמצאים בתחום, להעשרת ארגז הכלים הטיפולי שלהם ובנוסף, מומלץ להם לכלול גם תרפיית מגע אחת לפחות ושימוש בצמחים.

מסלולי לימוד המוצעים רק באופציה של מספר שנים כגון רפואה סינית, נטורופתיה ושיאצו, מומלצים למי שבטוחים שזה הכיוון שלהם ונמשכים מאוד לתחום המסוים שכן מדובר בלימודים מעמיקים ודורשניים – ובסופם יוצא הסטודנט עם מקצוע ממשי בידו ועם כלים טיפוליים המתאימים למגוון רחב של סיטואציות ושל אוכלוסיות.

אפשרויות תעסוקה ברפואה משלימה

שכר מרפאים בתחומי הרפואה המשלימה משתנה מאוד ממטפל למטפל וכמעט שאין שום דרך למסגר אותו בתוך גבולות; השכר תלוי בעיקר – ב"מה עושה המטפל בסיום הלימודים". מטפלים רבים הופכים עצמאיים, ואז התמחור הוא לפי טיפול והוא עצמאי, אך יש לקחת בחשבון כי הדרך להפוך מבוסס כלכלית באופן הזה היא בדרך כלל ארוכה ודורשת התמדה רבה, מחויבות לדרך ונחישות.

אפשרות אחרת היא להשתלב במקומות תעסוקה קיימים כגון ספא – בתרפיות המגע, במרפאות המשלימות של קופות החולים, או כמרצים במכללות קיימות ומעבירי סדנאות פרטיות. המחיר הממוצע לטיפול בתחום הוא סביב כ-200 ₪ ומעלה בדרך כלל למטפלים בעלי ניסיון, אך כאמור – אפשרויות התעסוקה רבות ומגוונות והמשכורת החודשית תלויה רבות במעשיו של המטפל ובאופן שבו הוא בונה את עולם התעסוקה שלו.

התפתחות אישית ומודעות עצמית

לימודים רפואה משלימה מומלצים בראש ובראשונה לכל אדם המעוניין בהתפתחות אישית ובהגדלת המודעות העצמית שלו, שכן ברובם המכריע של הקורסים, הסטודנט עצמו עובר תהליך משמעותי שבו הוא פוגש את עצמו במקומות חדשים ולא תמיד פשוטים, ומגדיל את מודעותו במהלך הלימודים. ההנחה העומדת בבסיס שיטת הלימוד הזו היא שכדי לרפא אחרים ולהוביל אותם בתהליך של ריפוי, על האדם לעבור בעצמו תהליך שכזה כדי לדעת להתמודד ולהכיר את הדברים "מבפנים". כך, כל הקורסים המשמעותיים למעשה מעבירים את הסטודנט תהליך כזה, של צמיחה והגברת המודעות העצמית.

התחום מציע מגוון עשיר של אפשרויות לימוד – החל מסדנאות בנות מספר שעות או מספר ימים ועד מסלולי לימוד מקצועיים הנמשכים ארבע שנים מלאות. בכל מקרה, קחו לתשומת לבכם כי כדי לטפל באמת באנשים אחרים יש צורך בלימודים מעמיקים ומקיפים, ורצוי מאוד גם בארגז כלים טיפולי עשיר בכמה וכמה תחומים; משמע, לא כל מי שעובר סדנה של כמה שעות או מספר ימים – יכול לטפל באנשים אחרים.

בסיום לימודי רפואה משלימה אפשר לפתוח קליניקה עצמאית או שאפשר, בחלק מתחומי הלימוד, אף להשתלב בשוק המקצועי בעבודה בספא ובמרפאות המשלימות של קופות החולים.


עוד על קורסים לרפואה משלימה

קורס עיסוי כוחו של מגע עם התפשטותה של הרפואה המשלימה ותחומי הטיפול המצויים בה, נעשה תחום הטיפול במגע לאחד מהתחומים הנפוצים והמבוקשים בה. טיפול במגע כולל תרפיות מגע רבות מסוגים שונים, כל אחת בפני עצמה או בשילוב להמשך קריאה »
קורס נטורופתיה נטורופתיה – מכלול שלם נטורופתיה היא מקצוע טיפולי של רפואה משלימה ובעצם היא אסכולה בפני עצמה בריפוי ההוליסטי; נטורופתיה משלבת ידע מתחומי המדע, הפילוסופיה הסינית, תורת צמחי המרפא והמזון וכן רפואות מגע. כנתיב לריפוי הוליסטי, להמשך קריאה »
קורס מדריכי יוגה התעמלות, או דרך חיים? יוגה היא מילה בסנסקריט שמשמעותה – חיבור, איחוד או מיזוג. היוגה היא דרך חיים המושתתת על פילוסופיה עמוקה שבבסיסה השאיפה לחיבור מאוזן בין גוף ונפש כמו גם בין האדם ובין האלוהות. להמשך קריאה »
קורס שיאצו שיאצו – ריפוי בלחיצת אצבע שיאצו היא תרפיית מגע השייכת לעולם של רפואה משלימה ואלטרנטיבית. תחום טיפול זה מבוסס על הפילוסופיה של הרפואה הסינית ועל תורת המרידיאנים ומהווה חלק אינטגרלי ממנה, אך למעשה המושג שיאצו להמשך קריאה »
קורס תזונה לימודי תזונה - לחם חוקנו תחום התזונה הוא תחום מהותי ברפואה המשלימה ואף ברפואה המערבית. בעבר, דיאטניות ותזונאיות קליניות היו אסמכתא בכל הקשור במזון ובהרגלי אכילה וכיום, עם התפתחות המודעות ותחום הרפואה המשלימה, לתזונאים טבעיים להמשך קריאה »