קורס תפירה

קורס תפירה – תך נסתר

עוד בימי האדם הקדמון, כאשר חיברו עור אל עור באמצעות חוט עור מושחל בעצם – כבר אז למעשה היתה קיימת פעולת התפירה. עם השנים והתפתחות עולם האופנה והביגוד, הצורך בתופרים מקצועיים ומיומנים הלך וגדל, וקיים עד היום, למרות ההתפתחות הטכנולוגית גם בתחום זה.

תחום התפירה עוסק בצד הביצועי של הבגד, כלומר – בחיבור בד אל בד בפועל באמצעות תכים של חוטים, במכונה או בתפירה ידנית – לכדי יצירת בגד לביש. בכל תהליך של יצירת בגד קיים ראשו של המעצב ההוגה את הבגד וידיו של התופר, ההופך את הבגד מרעיון למעשה; מציור על דף או שרטוט ממוחשב, לדבר קיים במציאות שאפשר ללבוש אותו. את תפקידו של התופר המקצועי אפשר להמשיל לתפקידו של התך הנסתר: כמו האחרון, הנעלם מן העין אך אחראי להחזיק את הבדים יחד, כך גם הראשון נסתר מעין התהילה אך למעשה, בלעדיו אין כל משמעות לרעיונותיו של המעצב – כיוון שהללו יישארו בגדר רעיונות בלבד.

כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה, תחום התפירה הפך לחלק אינטגרלי מעולם עיצוב האופנה והתדמיתנות (החלק הרעיוני של הבגד) והגבולות ביניהם היטשטשו מעט. עם זאת, מלאכתו של התופר עדיין בעינה עומדת; זהו החלק המהותי בהוצאה לפועל בכל בגד, והוא דורש מקצוענות, היכרות עם התחום, ומיומנות רבה. ההבדל בין בגד שתפור היטב ובין אחד שאינו תפור היטב – גלוי ובולט לעין לכל אדם מן היישוב.

קורסים לתפירה מוצעים באורכים שונים ובהתאם, ברמות העמקה שונות. הקורסים הבסיסיים מעניקים יסודות בתחום התפירה במכונה ועולם המושגים והחשיבה הכרוך בה. לימודי תפירה אפשריים כמובן גם במסגרת מסלולים מקיפים לעיצוב אופנה.

מטרות קורס תפירה

קורס בסיסי לתפירה יעניק לבוגריו את הידע, הכלים, הבסיסי הדרוש לתחילת דרך מקצועית או חובבנית בעולם התפירה. לקורסים הקצרים קיים מבחר גדול של קורסי המשך והתמקצעות, המאפשרים לתופר המתחיל להתמקצע עוד בתחום התפירה או להתמקד בענפים שלה המעניינים אותו במיוחד.

בין הנושאים הנלמדים בקורס לתפירה:

 • היכרות עם עולם העיצוב והאופנה ומקורות ההשראה הקיימים בו
 • פיתוח חשיבה עיצובית אישית
 • התנסות בהעברת רעיון מדו-מימד לתלת-מימד
 • מושגי יסוד בתפירה
 • טכניקות תפירה
 • תפירה במכונת תפירה
 • הוצאת גזרות
 • תפירה על סמך גזרות קיימות
 • תפירה של סוגי בגדים שונים
 • בדים
 • צבעים
 • תדמיתנות ותדמיתנות ממוחשבת (בחלק מהקורסים)

מוסדות לימוד מומלצים ללימודי קורס תפירה

מכון אבני לאמנות ועיצוב

מוסד ותיק ובעל שם בתחום העיצוב והאמנות, הקיים בתל-אביב משנת 1936. מציע מסלול דו-שנתי ומסלול ארבע-שנתי ללימודי עיצוב אופנה (תעודות הסיום שונות), כאשר במהלך השנתיים הראשונות הדגש מושם על טכניקות גזירה ותפירה בסיסיות ומתקדמות והתמחות בהן.

שנקר – בי"ס גבוה להנדסה ולעיצוב

המוסד המוביל בארץ ללימודי עיצוב אופנה. מציע מסלול ארבע-שנתי מקצועי ומעמיק ללימוד עיצוב אופנה, שבמסגרתו נלמד לעומק תחום התפירה. בנוסף, מציע קורסים מגוונים של המחלקה ללימודי חוץ בבית-הספר, וביניהם: תפירה למתחילים, טכניקות תפירה מתקדמות, בגדי ילדים, דיגום חופשי, תדמיתנות לסריגים, בגדי כלה וערב ועוד.

המכללה לאופנה מרים

מכללה ותיקה, מהראשונות בארץ שהתמקדו בתחום התפירה ועיצוב האופנה. מציעה מסלול לימודים שלם לעיצוב אופנה וכן קורס בודד – "מפתח/ת מודלים", העוסק כולו בטכניקות מתקדמות של תפירה מקצועית וכל הכרוך בתהליכי ביצוע בגד.

תנאי רישום וקבלה לקורס תפירה

כל המוסדות אינם מעמידים כל תנאי קבלה לקורסים הקצרים המתמקדים בתפירה. ללימודים במסגרת מסלולים מקיפים לעיצוב אופנה, נדרשות במרבית המוסדות לפחות 12 שנות לימוד וכן ריאיון קבלה ותיק עבודות, המעידים על התאמה לתחום. מקומות אחדים עורכים כמה מבחני כניסה וראיונות התאמה.

משך זמן לימודי תפירה

לימודי תפירה ותדמיתנות מתחילים מקורסים קצרים בסדר גודל של 15 מפגשים (חמש שעות כל מפגש) ומגיעים עד ללימודים דו-שנתיים או אף ארבע-שנתיים במסלולים נרחבים של עיצוב אופנה.

אופן לימודי הקורס

קורסים לתפירה ותדמיתנות מחולקים לחלק עיוני העוסק במידע ובתיאוריית הטכניקות הדרושות לתדמיתנות ולתפירה, לצד הביצועי של יצירת בגד. לצד חלק זה ניצב החלק המהותי של הלימודים – סדנאות מעשיות; בהן מתרגלים הסטודנטים הלכה למעשה את כל הנלמד בכיתה ומייצרים בגדים על פי מה שלמדו. סדנאות עבודה, פרויקטים אישיים, סיורי שטח, ביקורים והתנסות בבתי מלאכה – כל אלה ועוד הם חלק אינטגרלי מלימודי תפירה ותדמיתנות.

קבלת תעודה והסמכה בסיום הקורס

מקומות מסוימים מעניקים תעודת גמר מטעם המוסד בלבד. במקומות אחרים תוענק לבוגרי הקורסים גם תעודת הסמכה מסוג מסוים או מכמה סוגים, כגון: תעודת הסמכה של מפתח/ת מודלים, תעודת הסמכה בעיצוב אופנה, תעודת הסמכה להתמחות בתדמיתנות ממוחשבת (על סמך תוכנות התדמיתנות הנלמדות בקורס), תעודת תופר/ת מוסמך/ת.

חלק מהמקומות עובדים תחת פיקוח משרד התמ"ת ובהם מוענקת גם תעודה מטעמו. קורסים במקומות רבים מוכרים על-ידי משרד העבודה ל"חוק קליטת חיילים משוחררים" ומימוש הפיקדון מצה"ל או משירות לאומי, ורבים מהם גם מוכרים לצורך קבלת גמול השתלמות.

שכר מסיימי קורס תפירה

כשכירים, יכולים תופרים או תדמיתנים מתחילים להשתכר החל מ-4,000 ₪ ברוטו בחודש. כמובן שככל שהידע מתרחב ואיתו הסמכויות ואפשרויות התפקידים, אפשר להגיע למשכורות גבוהות הרבה יותר.

לימודי תפירה – אוברלוק

לימודי תפירה דורשים היכרות מעמיקה עם הטכניקות והמושגים הקיימים בתחום זה. תפירה מקצועית היא עמוד התווך של עולם האופנה, שבלעדיה הוא לא היה מתממש בפועל. הקורסים המוצעים כיום הם קורסים מקצועיים וטובים, המעניקים לבוגריהם את היסודות הנדרשים לעיסוק בתחום. באופן טבעי, ככל שבוגרי הקורסים הבסיסיים ישכללו את כליהם ויתמקצעו עוד ועוד בתחומי התפירה השונים, כך יזכה עולם האופנה ויחד איתו כל אחד ואחד מאיתנו – באיכות ברורה שתתבטא בבגדינו. כי כידוע – תך אחד באוברלוק עדיף בהרבה על פני כמה וכמה תכים מכל סוג אחר.

קבל מידע על קורס תפירה
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס תפירה
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר