קורס תכשיטנות

תכשיטנות – אלוהי הפרטים הקטנים

תכשיטים היו קיימים מאז ומתמיד, ותמיד נוצרו ברוח התקופה ובהתאם לתרבות המקומית. אם בעבר הורכבו בעיקר מעצמות, אבנים, עורות, עץ וצדפים, הרי שעם השנים התפתחו הקונספטים והאופנות; כיום אפשר למצוא תכשיטים עשויים מכל חומר המצוי בעולם ולא רק מחומרים טבעיים.

מעצב תכשיטים הוא אדם בעל חוש מפותח לאסתטיקה ולאקססוריז (אביזרים משלימים), והוא צריך להיות אדם בעל יכולת דיוק, בעל אהבה לפרטים ובעל דמיון מפותח ומעוף. היכולת לראות את תמונת הלבוש השלמה, בעוד הוא מעצב פריט קטן בתוכה – המשלים או "עושה" את התמונה כולה, היא יכולת מיוחדת במינה.

בנוסף, התחום התכשיטנות ימשוך אנשים אוהבי חומרים ושילובים, וכמובן בעלי חוש אמנותי ויצירתי. אין זה משנה האם יוצרים בפלסטיק או בזהב טהור – התכשיט הוא מרכז הפוקוס של התכשיטן והוא משקיע בעיצובו את כל מרצו וחזונו.

כל מי שאוהב תכשיטים ומבקש לעצמו עיסוק מגוון ויצירתי שיגע באהבתו, ימצא את מבוקשו בתחום התכשיטנות והצורפות ובמסלולי הלימוד השונים המוצעים. יש לשים לב כי קורסים מסוימים מתמקדים בצורפות – עיצוב במתכות ואילו אחרים, בתכשיטנות בכלל.

מטרות קורס תכשיטנות

קורס תכשיטנות בסיסי מלמד חשיבה יצירתית המותאמת לעולם התכשיטנות, טכניקות בסיסיות ליצירת תכשיטים, חריזה, צורפות בסיסית ועוד, ומכשיר את משתתפיו להמשך דרכם והתפתחותם בעולם התכשיטנות.

בין הנושאים הנלמדים בקורס תכשיטנות בסיסי:

  • תכשיטנות כרעיון
  • סוגי חומרים
  • סוגי חיבורים
  • חריזה
  • שימוש במכשור מקצועי
  • טכניקות שונות (תהליכי בנייה, תבניות, צריבה ועוד)
  • טקסטורות
  • מדידה וסימון
  • ריקועים במתכת
  • התנסות בבנייה של סוגי תכשיטים שונים

מוסדות לימוד מומלצים ללימודי קורס תכשיטנות

שנקר – בי"ס גבוה להנדסה ועיצוב

מכללה מובילה זו מציעה מסלול מקצועי לעיצוב תכשיטים, מסלול של ארבע שנות לימודים מעמיקות וחווייתיות. בנוסף, במסגרת המחלקה ללימודי החוץ של בית-הספר, מוצע קורס צורפות כקורס בודד; זהו קורס של 28 פגישות בנות ארבע שעות, המקנה היכרות עם עולם הצורפות.

חרוז כזה

מציע קורס תכשיטנות מקצועית של 26 מפגשים המכשיר את בוגריו ללימוד התחום, וכן קורס של צורפות קרה הנמשך 18 מפגשים. למסיימים המצטיינים, מסייע המקום במציאת עבודה בתחום.

הסדנה לצורפות – יעל שקדי

סטודיו מקצועי לצורפות, המציע אווירה אמנותית ודגש עיצובי, ומגוון קורסים שונים בתכשיטנות ובצורפות. קורס "יסודות הצורפות" הוא קורס מעמיק הכולל כ-300 שעות לימוד אקדמיות, וכן מציעה הסדנה קורסים קצרים וחווייתיים של 1-8 מפגשים בנושאים שונים מעולם התכשיטנות והצורפות.

תנאי רישום וקבלה לקורס תכשיטנות

במרבית הקורסים הפתוחים אין כל תנאי קבלה מלבד אהבה לתחום ורצון להכיר וללמוד. במסלולים המקצועיים יותר נדרשות 12 שנות לימוד, ריאיון קבלה וכן תיק עבודות של התלמיד, המעיד על התאמה לתחום.

מחיר קורס תכשיטנות

מחירי קורס תכשיטנות משתנים ומגוונים. לסדנאות קצרות יכול המחיר להתחיל בכמה מאות שקלים, ולימודים מתמשכים ומקצועיים יותר יגיעו עד כמה עשרות אלפי שקלים. בכל הקורסים יש לברר ולשים לב האם המחיר כולל את החומרים או שאינו כולל אותם.

משך זמן לימודי תכשיטנות

ישנם מקומות המציעים סדנאות חד-פעמיות או בעלות מספר מועט של מפגשים, בניגוד אליהן יש קורסים המתמשכים שנה, וכמובן – מקומות שבהם אפשר ללמוד את התחום במסלול ארבע-שנתי אקדמי.

אופן לימודי הקורס

הלמידה מתחלקת לחלק עיוני תיאורטי הכולל את תולדות התחום והיסודות הרעיוניים שלו, ולחלק מעשי המתמקד בסדנאות יצירת התכשיטים, בהיכרות עם החומרים וביישום של הלימוד התיאורטי – על החומרים בפועל.

קבלת תעודה והסמכה בסיום הקורס

קורסים וסדנאות קצרים בדרך כלל אינם מעניקים תעודת סיום. קורסים מתמשכים ומעמיקים יותר מעניקים תעודת סיום מטעם המוסד עצמו, כאשר בחלק מהמקומות מוענקת גם תעודת מטעם משרד התמ"ת. מקומות מסוימים מאפשרים שימוש בפיקדון השחרור הצבאי לצורך תשלום שכר הלימוד, וקיימים אף קורסי תכשיטנות המוכרים לצורך קבלת גמול השתלמות.

מידע נוסף על תכשיטנות

יצירת תכשיט כמוה כיצירת עולם קטן בזעיר אנפין. תכשיט הוא מסוג הדברים הדינמיים והמפתיעים – תוספת של תכשיט משנה לחלוטין את ההופעה כולה והמסר הטמון בה, אותו התכשיט ייראה אחרת על כל אדם שיענוד אותו ובנוסף – התכשיט עצמו ייראה אחרת על אותו אדם, כאשר יענוד אותו בלוויית בגדים שונים.

התחום עשיר ורחב ומאפשר התמקצעות בצורפות או בתכשיטנות בחומרים אחרים ונוספים, אפשרויות הלימוד מגוונות ושונות ומאפשרות לכל אדם החפץ ליצור תכשיטים במו ידיו, למצוא בו את המקום המיוחד שלו וליצור את הפרטים הקטנים שלו – העושים את התמונה שלמה יותר, משמעותית יותר, ועשירה יותר.