קורס ציור

"צייר לי כבשה"

"צייר לי כבשה", ביקש הנסיך הקטן בספר הקרוי על שמו, מהטייס-המספר. וכך הטייס-המספר צייר לו, קופסה בעלת שלושה חורים עגולים בכל צד שלה…("הנסיך הקטן" / אנטואן דה סנט אקזופרי)

ציור הוא אחד מהתחומים המרתקים ביותר באמנות בכל הנוגע לקשר שבין נפש האדם לביטוי בצבע ובקו. האם ציור הוא חיקוי של המציאות? האם ציור הוא רק פרשנות? האם ציור הוא ביטוי של הנפש? מה הקשר בין השניים ואיפה עובר הגבול? ואיך מתבטאים כל אלה בשרבוטי עיפרון ובמשיכות מכחול טבול בצבע?

נדמה כאילו הציור היה קיים מאז ומעולם, ובמובנים רבים הוא מזוהה בציבור הרחב כסמל לאמנות בכללה. הציורים הראשונים נתגלו על קירות של מערות מתקופת האדם הקדמון וככל הנראה שימשו כסמלים. לאורך ההיסטוריה שלו, התפתח הציור ועבר תקופות מתקופות שונות, כאשר בכל תקופה דברים מסוימים נחשבו כ"שייכים לתחום הציור" ואילו דברים אחרים נפסלו על-ידי מביני דבר. ולמותר לציין כי בתרבויות שונות, הציור התחיל בנקודת מוצא שונה ובסגנון ייחודי המותאם לתרבות הספציפית.

לשאלה האם ציור הוא חיקוי של המציאות או פרשנות לביטוי הלכי-נפש, קמו במהלך ההיסטוריה שלו אסכולות מאסכולות שונות, כל אחד טענה דבר אחר בזמן אחר. התפישה הרווחת כיום, לאחר תקופות רבות שטענו חד משמעית לכאן או לכאן, גורסת כי הוא יכול להיות – גם וגם.

אומן או אמן

מקובל בכל תחומי האמנות, כי על האמן היוצר להיות גם אוּמן בתחומו, בעל מקצוע המצוי היטב במלאכה שבה הוא עוסק – ולתוכה הוא יוצק את כישרונו, דמיונו ומעופו. כך, כל אדם החפץ לבטא עצמו בציור (בין לצרכי חיקוי המציאות ובין לביטוי טהור של רגשותיו), כדאי לו מאוד לקבל הכשרה בכלים ובטכניקות הפעילים באמנות זו. באופן זה, בלימוד הטכניקות ובשליטה בהם, הוא יהיה חופשי באמת לבטא את כל שברצונו לבטא. מי שכליו מוגבלים, מוגבלת גם יכולת הביטוי שלו, אפילו הוא בעל כישרון עצום.
לשם כך, קיימים קורסים ללימוד ציור.

הקורסים מציעים בדיוק את הבסיס הדרוש לצייר המתחיל – טכניקות, והיכרות עם עולם הציור והציירים. כמובן שקיימים קורסים מתקדמים לציירים מנוסים ברמות שונות, כתות תרגול, כתות אמן וכן מסלולים אקדמיים רב-שנתיים ללימודי אמנות, שבמסגרתם נלמדים גם קורסי ציור.

מטרות קורס ציור

קורס ציור יילמד אתכם מה שניתן ללימוד בתחומי האמנות – טכניקות של ציור. הבסיס הטכני יעניק לכם אפשרות לפתח את הכישורים והיכולות שלכם, כמו גם את הכישרון הגולמי הטמון בכם, ולבטאו בכלים שתלמדו. כך תגלו גם את קולכם הייחודי.

בין הנושאים הנלמדים בקורס ציור:

  • רקע על תחום הציור
  • רישום בעיפרון
  • רישום בפחם
  • פרופורציות וראייה מרחבית
  • שפה ויזואלית וקומפוזיציה
  • ציור בצבע (מים, גואש, אקריליק ושמן)
  • ציור מודל – טבע דומם ועירום
  • ציור על משטחים שונים
  • טקסטורות ושקיפויות

מוסדות לימוד מומלצים ללימודי קורס ציור

מכון אבני – לאמנות ועיצוב תל-אביב

מוסד ותיק וידוע זה מציע, במסגרת היחידה ללימודי חוץ שבו, קורסים לציור ורישום למתחילים ולמתקדמים.

המדרשה – בית הספר לאמנות בית-ברל

מציעה לימודי ציור ורישום במסגרת מגוון מסלולים: לימודים אקדמיים לתואר ראשון באמנות, לימודי תעודה באמנות ולימודי אמנות בתכנית אישית.

שנקר – לימודי חוץ

המציע לימוד מעמיק על ידי מורים מקצועיים אקדמאים ובעלי ניסיון בכתות לימוד קטנות ובגישה אישית המותאמת לכל תלמיד. בית הספר מציע קורסי ציור ורישום, המתאימים לאלו הרוצים להרשם לבתי ספר לעיצוב ולאמנות.

תנאי רישום וקבלה לקורס ציור

בקורסים הקצרים אין כל תנאי קבלה, למעט רצון ומוכנות ללמוד. במסלולי הלימוד המתקדמים והארוכים דרוש תיק עבודות, ריאיון קבלה אישי ו-12 שנות לימוד.

משך זמן לימודי ציור

קורסי ציור קיימים באורכים שונים ומגוונים. החל ב-140 שעות אקדמיות (שלוש שעות שבועיות במהלך שנה) ועד ללימודים ארבע-שנתיים במסגרות למסלולים אקדמיים.

אופן לימודי הקורס

בכל הקורסים, הלימודים מתבצעים על ידי תרגול מונחה – הסבר תיאורטי מקדים ולאחריו תרגול מעשי. במרבית הקורסים יהיו תרגולי בית רציפים בין השיעורים, לשכלול הטכניקה, וכן יציאות אל השטח.

קבלת תעודה והסמכה בסיום הקורס

קורסי ציור מסוימים נועדו להנאה בלבד, ואין בהם כל תעודת גמר. לעומתם, קורסים אחרים משמשים כמכינה ומכשירים את הסטודנט לקראת קבלה למוסדות לימודי אמנות גבוהים. במקרים כאלה, בית הספר מעניק תעודת גמר ואישור השתתפות בקורס וכן דואג לייצר עם תלמידיו תיק עבודות ראוי לקראת הקבלה ללימודי ההמשך.

בטא את עצמך בציור

ציור הוא תחום עשיר ונפלא, ודרך ביטוי אמנותית ייחודית. קורסי ציור ייפתחו לכם פתח קטן אל יסודות עולם הציור, יילמדו אתכם טכניקות שונות ועשויים אף להוביל אתכם לבחור בלימודי ציור מתקדמים במסגרת אחד מבתי הספר לאמנות הקיימים בארץ, במסלול לימודים ארוך ומעמיק. וגם אם לא, אולי בכל זאת ייחשפו בפניכם צדדים שלכם שטרם פגשתם.

אז, האם הטייס אכן צייר לנסיך הקטן כבשה או שלא? אחרי קורס הציור הראשון שלכם, תוכלו וודאי לענות על השאלה הזו וכנראה גם לצייר כבשה משלכם (או לפחות אינטרפרטציה לכבשה).