קורס צורפות

צורפות – האצילוּת שבמתכת

צורף הוא בעל מלאכה העוסק בזיקוק מתכות יקרות ועיבודן לכדי חומר גלם שאפשר לעבוד איתו וליצור ממנו תכשיטים – קישוטי נוי. בעבר, משפחות ספציפיות בלבד באזורים שונים בעולם עסקו בצורפות, והמקצוע עבר מאב לבן במשך דורות; כאמנות שהיא בפירוש אומנות – מקצוע שיש ללמוד את רזיו ולשלוט בהם.

עיסוק בחומרים מן הטבע אינו עיסוק פשוט, קל וחומר כאשר מדובר במינרלים המלכותיים המצויים בו, הן המתכות האצילות – זהב, כסף, פלטינה. מתכות אלה ואף מתכות אחרות, דורשות ידע נרחב ומדויק באשר לאופן עיבודן. התחום, לפיכך אינו כולל רק הבנה טכנית או, להבדיל – כישרון טבעי. תחום הצורפות בהחלט דורש חשיבה, הבנה כימית, דיוק מרבי, שליטה בתהליכי העיבוד והכרות עמוקה עם עולם החומרים והטכניקות. בתוך כל אלה יכול הצורף המיומן לצקת בסופו של דבר את הכישרון והאמירה האישית שלו, הצד העיצובי של המקצוע, וליצור תכשיט ראוי ומהוקצע.

התחום הייחודי אינו נפוץ, אך עם זאת הוא מציע מבחר לא מבוטל של קורסים ואף לימודים במסלולים אקדמיים ואלה בהחלט דרושים למי שנמשך אליו ומבקש להכיר אותו וכמובן, למי שחפץ לעסוק בו במקצוענות.

מטרות קורס צורפות

קורס צורפות בסיסי מלמד חשיבה יצירתית ועיצובית המותאמת לחומרים ולטכניקות המשמשים בעולם זה. קורס מעמיק יכשיר את בוגריו לצאת לשוק בסיומו, ליצור תכשיטים בקולם האישי ולפלס את דרכם בתחום.

בין הנושאים הנלמדים בקורס צורפות:

 • צורפות כרעיון
 • סוגי חומרים ומתכות
 • טכניקות עיצוב של תכשיטים שונים
 • טכניקות של חיבורים חמים
 • שימוש במכשור מקצועי
 • תהליכי בנייה
 • תבניות יציקה
 • צריבה
 • טקסטורות
 • מדידה וסימון
 • ריקועים במתכת
 • התנסות בבנייה של סוגי תכשיטים שונים
 • היכרות עם אבנים טובות ושיבוצן
 • שילוב צבע בתכשיט

מוסדות לימוד מומלצים ללימודי קורס צורפות

שנקר – בי"ס גבוה להנדסה ועיצוב

מכללה מובילה זו מציעה מסלול מקצועי לעיצוב תכשיטים, מסלול של ארבע שנות לימודים מעמיקות וחווייתיות. בנוסף, במסגרת המחלקה ללימודי החוץ של בית-הספר, מוצע קורס צורפות כקורס בודד; זהו קורס של 28 פגישות בנות ארבע שעות, המקנה היכרות עם עולם הצורפות.

הסדנה לצורפות – יעל שקדי

סטודיו מקצועי לצורפות, המציע אווירה אמנותית ודגש עיצובי, ומגוון קורסים שונים בצורפות ובצורפות. קורס "יסודות הצורפות" הוא קורס מעמיק הכולל כ-300 שעות לימוד אקדמיות, וכן מציעה הסדנה קורסים קצרים וחווייתיים של 1-8 מפגשים בנושאים שונים מעולם הצורפות והצורפות.

תנאי רישום וקבלה לקורס צורפות

במרבית הקורסים הפתוחים אין כל תנאי קבלה מלבד אהבה לתחום ורצון להכיר וללמוד. במסלולים המקצועיים יותר נדרשות 12 שנות לימוד, ריאיון קבלה וכן תיק עבודות של התלמיד, המעיד על התאמה לתחום.

מחיר קורס צורפות

מחירי קורס צורפות משתנים ומגוונים. המחיר לסדנאות קצרות יכול להתחיל בכמה מאות שקלים, בעוד שלימודים מתמשכים ומקצועיים יותר יכולים להגיע עד לסכומים של כמה עשרות אלפי שקלים. בכל הקורסים יש לברר ולשים לב האם המחיר כולל את החומרים או שאינו כולל אותם.

משך זמן לימודי צורפות

ישנם מקומות המציעים סדנאות חד-פעמיות או בעלות מספר מועט של מפגשים, בניגוד אליהן יש קורסים הנמשכים שנה, וכמובן – בתי-ספר שבהם אפשר ללמוד את התחום במסלול ארבע-שנתי אקדמי.

אופן לימודי הקורס

הלמידה מתחלקת לחלק עיוני תיאורטי הכולל את תולדות התחום והיסודות הרעיוניים שלו, ולחלק מעשי המתמקד בסדנאות יצירת התכשיטים. מרבית בתי הספר מציעים סדנאות פתוחות לתרגול העומדות לרשות הלימודים בנוסף לשעות המוקצות להם במסגרת הפורמלית. במסלולים הארוכים יותר, הידע התיאורטי שבו יעשירו את התלמידים יכללו גם תחומים כמו שיווק, מיתוג, תוכנות גרפיות בסיסיות, תוכנות הדמיה בתלת-מימד וקורסים שונים במדעי הרוח.

קבלת תעודה והסמכה בסיום הקורס

קורסים וסדנאות קצרים בדרך כלל אינם מעניקים תעודת סיום. קורסים מתמשכים ומעמיקים יותר מעניקים תעודת סיום מטעם המוסד עצמו, כאשר בחלק מהמקומות מוענקת גם תעודת מטעם משרד התמ"ת. מקומות מסוימים מאפשרים שימוש בפיקדון השחרור הצבאי לצורך תשלום שכר הלימוד, וקיימים אף קורסי צורפות המוכרים לצורך קבלת גמול השתלמות. במקומות אחדים מוכרים לימודי הצורפות כחלק מלימודי חובה למורים לאמנות ובחלקם אף קיימת הכרה של משרד הביטחון בלימודים אלה.

תצְרף ייחודי

צורפות היא תחום מיוחד וספציפי המשלב מספר רב של תחומים ויכולות בתוכו, ומיועד מלכתחילה לאנשים בעלי משיכה למתכות ולעיסוק בהן. אנשים אלה יימצאו בצורפות עיסוק מרתק ומספק ומעיין בלתי נדלה של חומרים, טכניקות ואפשרויות לעיצוב. ככל שילמדו ויעמיקו אל תוך הצורפות, קולם האישי יתגלה ויתגבש והתכשיטים שיהגו ויפיקו יהיו מלאכת מחשבת. כיום קיימות אפשרויות לימוד מגוונות, ובהן גם קורסים לשכלול וחידוש הידע לצורפים מקצועיים שכבר עוסקים במלאכה. מתוך הלימודים והטכניקות, החומרים וההשראה, ייצור כל צורף את התצרף הייחודי והאישי שלו ויוכל להפיץ את רוחו הלאה, בעצם תכשיטיו.

קבל מידע על לימודי צורפות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי צורפות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר