לימודי סוציולוגיה במכללת רחובות

לקבלת תואר B.A. במסלול לימודי הסוציולוגיה קיימות האפשרויות של תואר במסלול החד חוגי או במסלול הדו חוגי בצירופים הבאים: ניהול וסוציולוגיה, סוציולוגיה וכלכלה, סוציולוגיה וחינוך במגמת תוכניות לימודים ושיטת הוראה, סוציולוגיה ומדעי המדינה, סוציולוגיה ופסיכולוגיה, סוציולוגיה ותקשורת.

ללמוד סוציולוגיה לבד ובהנחיה מוגברת

מכללת רחובות היא עמותה ללא כוונת רווחים (מלכ"ר) שהוקמה עם החזון והמטרה לעזור לסטודנטים הגרים באזור ללמוד ברמת לימודים אקדמית מצוינת ואיכותית. אי לכך חברה מכללת רחובות לאוניברסיטה הפתוחה – האוניברסיטה הפתוחה נושאת עליה את האחראיות האקדמית לתוכן הלימודים, הוראתם ואיכותם ומכללת רחובות נושאת בחלק האדמיניסטרטיבי בירוקראטי. האוניברסיטה הפתוחה היא אחת מהאוניברסיטאות בארץ המוסמכת על ידי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) להעניק לבוגריה את התארים: ראשון ושני בתחומים רבים.
מכללת רחובות מעניקה לסטודנטים 'הנחייה מוגברת', כלומר, בנוסף לחומר הלימוד שמקבלים הסטודנטים מהאוניברסיטה הפתוחה בתחילת כל סמסטר, מתקיימים במכללה מפגשי הנחייה בהם מלמדים מיטב המומחים את החומר באופן אישי ופרונטאלי.

מהות המסלול

הסיבה לעדיפות הלימודים בסוציולוגיה בצרוף עם מקצוע אחר היא מציאת תעסוקה בתום הלימודים, הלימודים בסוציולוגיה בלבד בדרך כלל משמשים כקרש קפיצה להמשך הלימודים בסוציולוגיה ובהעמקתם בתארים מתקדמים יותר ואילו הלימודים בתוספת של חוג נוסף מאפשרים לסטודנטים למצוא עבודה, מיד עם סיום לימודיהם לתואר ראשון.

מטורות המסלול יתרונות המסלול

אורך זמן הלימודים לתואר הראשון תלוי בכמות הקורסים אותם בוחר הסטודנט ללמוד בכל סמסטר. קיימת האפשרות לסיים בשלוש שנים במסלול המואץ, או בארבע שנים במסלול הרגיל. יתרון הלימודים במכללת רחובות היא שיטת ההנחיה המוגברת, בה קיים מפגש שבועי בבוקר או בערב לפי בחירת הסטודנט. בחוג לסוציולוגיה לומדים הסטודנטים לשאול את השאלות השונות בנוגע לתהליכים השונים שהחברה והתרבות עוברת לאורך השנים. כמו כן, הסטודנטים לומדים איך לענות על שאלות אלו וזאת בעזרת התיאוריות והמתודולוגיות השונות בהן משתמשים הסוציולוגים כתשובה ובעזרת מחקר וניתוח של תופעות סוציולוגיות. כמו כן נידונים הנושאים הקשורים לנקודות המבט והמושגים הבסיסים, בקשר להתנהגות האנשים ויחסי הגומלין החברתיים והתהליכים החברתיים. מסלול לימודים זה שם דגש גם על הקניית הרקע בשיטות המחקר האיכותני לצורך המחקרים הסטטיסטים. התואר הראשון בלימודי הסוציולוגיה הוא, כפי שציינו קודם לכן, השלב הראשון בהמשך ללימודים מתקדמים יותר.

מרצים

חומרי הלימודי הם אותם חומרים בהם לומדים בשאר האוניברסיטות בארץ, אבל הם מותאמים ללמידה עצמאית של הסטודנטים, המנחים של מכללת רחובות הינם מן הטובים בנושא הן מבחינה דידקטית והן מבחינה אקדמית, מטרתם לתמוך בסטודנטים ולעזור להם להצליח בלימודיהם.

תנאי קבלה

כדי להתקבל ללימודי סוציולוגיה במכללת רחובות יש צורך בתעודת בגרות, לעומת זאת אין צורך במבחן פסיכומטרי. במכללת רחובות כמו בכל המכללות הנמצאות תחת חסותה של האוניברסיטה הפתוחה הקבלה היא ללא תנאים מוקדמים נוספים. היועצים של המכללה מוכנים לעזור ולכוון את המתעניינים בבחירת התוכנית המתאימה ביותר עבורם.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד זהה לשכר האוניברסיטאי הרגיל, כלומר כ- 12.866 ₪ לשנה. שכר הלימוד באוניברסיטה הפתוחה ובשלוחות שלה, משולם על פי קורסים, כלומר ישנה אפשרות לקחת פחות קורסים בשנת לימודים אחת ולהפחית משכר הלימוד.
במכללת רחובות קיימות מלגות עידוד הניתנות לחיילים ולמשרתים בשירות הלאומי, כמו גם לחיילים משוחררים, כמו כן ישנן מלגות סיוע ומלגות הצטיינות של האוניברסיטה הפתוחה. במזכירות המכללה אפשר למצוא את הרשימה המלגות הניתנות על ידי גורמים חיצוניים.