לימודי חינוך מיוחד בסמינר הקיבוצים

תכנית הלימודים בסמינר הקיבוצים מכשירה מורים ומחנכים לעבודה במסגרות רגילות ומסגרות של חינוך מיוחד המשלבות תלמידים בעלי צרכים מיוחדים כגון: הפרעות התנהגות, הפרעות נפשיות, אוטיזם, פיגור שכלי, לקויות ראיה ושמיעה, נכויות קשות ועוד.

ללמוד במקום המרכזי והייחודי לחינוך בארץ

מכללת סמינר הקיבוצים נוסדה בשנת 1939, על מנת להכשיר מורים וגננות בדרך התפיסה הפדגוגית הקיבוצית. המכללה ממוקמת ברמת אביב ומעניקה תואר ראשון ושני במסלולי חינוך שונים ומגוונים כגון: מחול ותנועה, מוזיקה, לימודים כלליים, כימיה, חינוך גופני ותנועה, היסטוריה, ביולוגיה, אנגלית, מחשבים וטכנולוגיות מידע, מקרא, אמנות, ספרות, תיאטרון, תקשורת וקלנוע, עיצוב מוצר ועוד. כמו כן, המכללה מעניקה לימודי תעודה במגוון תחומים ויש לה מסלול ייחודי להכשרת אקדמאים להוראה. למכללה שלושה קמפוסים: קמפוס קלישר, קמפוס האומנויות והקמפוס המרכזי ברמת אביב. המכללה פועלת בפיקוח משרד החינוך והתרבות והמועצה להשכלה גבוהה.

מהות המסלול

בתחום החינוך המיוחד מכללת סמינר הקיבוצים מציעה שני מסלולי לימוד עיקריים:

  1. מסלול הגיל הרך המקנה תעודת גננת בחינוך רגיל ובחינוך המיוחד.
  2. מסלול חינוך מיוחד רב גילי שבו ניתן ללמוד סוגי התמחויות מגוונים כגון: מתמטיקה, מדעים, מקרא ותרבות ישראל, היסטוריה וספרות. מסלול זה מקנה תואר ראשון בחינוך ושתי תעודות הוראה.

מבנה תוכנית הלימודים הבסיסי הוא כדלקמן:
בשנה הראשונה: לימודי הוראה, בשנה השנייה: ניהול כיתה, שנה שלישית: ניהול כיתה בחינוך המיוחד, שנה רביעית: עבודה פרטנית. הלימודים כוללים התמחות בחינוך מיוחד, התנסות מעשית בחינוך מיוחד ובחינוך רגיל ומעורבות קהילתית. בנוסף לעבודה במוסדות חינוך הבוגרים משתלבים בעבודה בבתי ספר בבתי חולים, במוסדות של חסות נוער, בתי חולים לבריאות הנפש, בתי כלא ומסגרות ועמותות לא פורמאליות.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

הסטודנטים של סמינר הקיבוצים במסלול חינוך מיוחד, לומדים להכיר את הצרכים הייחודים של התלמידים, על פי המגבלה שממנה הם סובלים. הסטודנטים מקבלים כלים ואסטרטגיות, אשר יאפשרו להם לעזור לאותם תלמידים עם צרכים להשתלב במסגרת החינוכית, בין אם מדובר במסגרת רגילה או בבתי הספר לחינוך מיוחד. הסטודנטים מקבלים ידע וכלים לעזור לתלמידים לא רק מהבחינה הלימודית המעשית, אלא גם מהבחינה הרגשית, כך שאותם תלמידים יצליחו לממש את עצמם במסגרת הלימודים ולהגיע להישגים ולתחושת ערך עצמי, החשובה להם כל כך.

המרצים

מכללת סמינר הקיבוצים ידועה במרצים האיכותיים שלה, אשר שמים את טובת הסטודנטים והצלחתם בראש סדר עדיפויותיהם – ראש בית ספר לחינוך: ד"ר אסתר יוגב, ראש המסלול הרב גילי: ד"ר אורן ניבה, ראש המסלול הגיל הרך: שלי פטאל.

תנאי קבלה

ללימודי תואר ראשון בחינוך מיוחד יש צורך בציון משולב של פסיכומטרי ותעודת בגרות בציון 525 ומעלה. כל מועמד עובר ראיון אישי ומבחן קבלה של ועדת קבלה, על מנת לקבוע האם הוא מתאים לא רק ללימודים במסלול זה, אלא גם למלא את התפקיד החשוב של מורה לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד נקבע על ידי משרד החינוך והינו אוניברסיטאי, אליו מתווספים תשלומים נלווים בסך של כ-1,200 ₪. תשלומים אלו כוללים: ביטוח תאונות אישיות, תשלום לאגודת הסטודנטים, שירותי ספריה, סידורי אבטחה ושירותי ספרייה ממוחשבים.
במכללת סמינר הקיבוצים מוצעות מלגות מגוונות כגון: מלגות צ'ק פוינט, פרויקט פר"ח, מלגות ליוצאי אתיופיה, מלגות סיוע כלכלי מטעם המכללה, מלגות ע"ש נורית שניר ז"ל, מלגות הצטיינות, מלגת UJC ועוד.