מכון שכטר למדעי היהדות

הכי מוסמך ביהדות

מכון שכטר למדעי היהדות הינו מוסד אקדמי המתמקד במחקר ולימוד מדעי היהדות באופן אקדמי ופלורליסטי. גישתו הייחודית של המכון לתחום מדעי היהדות משלבת יחס אקדמי ביקורתי-מחקרי בצד התייחסויות להיבטים ערכיים וקיומיים של נושאי הלימוד. המכון הוקם בשנת 1989 ובשנת 2003 קיבל את אישור המועצה להשכלה גבוהה להעניק תואר אקדמי מטעמו.

המכון יושב בירושלים, בסמוך לקמפוס היפיפה של האוניברסיטה העברית בגבעת רם, במרחק הליכה ממוזיאון ישראל ומהיכל הספר.

ללימודים במכון מתקבלים בעלי תואר ראשון (עם עדיפות לבעלי תואר ראשון במדעי היהדות), בכפוף להמצאת מכתבי המלצה בדגש על יכולות והישגים אקדמיים ועמידה בראיון אישי וועדת קבלה. המכון מציע לימודי השלמה למועמדים החסרים רקע במדעי היהדות. היקף לימודי ההשלמה ייקבע בעצה אחת עם יועץ התוכנית.

ללמוד ולחיות יהדות מגוונת

מכון שכטר אמון אמנם על הענקת תואר אחד בלבד – תואר שני במדעי היהדות – אולם בפועל מדובר על אחת מתוכניות הלימוד הגדולות בארץ בתחומה, אם לא בגדולה שבהן. התואר השני במדעי היהדות נלמד בחמש-עשרה מגמות לימוד שונות, והתלמידים מתבקשים לשלב בין שני תחומים, בהתאם לתחומי העניין שלהם. כך, מציעים מסלולי הלימוד השונים התמחויות בלימודי מקרא, יהדות ואמנויות, לימודי האישה, חינוך חברתי, ספרות עברית ויהודית ועוד רבים אחרים.

בנוסף על פעילותו האקדמית השוטפת, עוסק המכון גם בקידום תוכניות חינוכיות ברוח היהדות בארץ ובעולם: במכון פועלים בית מדרש לרבנים, אשר מכשיר ומסמיך רבנים ורבות מטעם התנועה הקונסרבטיבית, ומדרשת ירושלים, שמפעילה מרכזים ללימודי יהדות לאוכלוסיות שונות. אחד המפעלים הבולטים הפועלים במסגרת מכון שכטר הוא קרן תל"י (תגבור לימודי יהדות) אשר משלבת תוכניות העשרה ותגבור בלימודי יהדות במסגרת מערכת החינוך הממלכתית.

כמו כן, מכון שכטר מפעיל שני מכוני מחקר – המכון לחקר ההלכה ויישומה והמרכז לחקר האישה בהלכה – ובמסגרתם מתפרסמת ספרות מחקרית ענפה ומתקיימים ימי עיון וכנסים אקדמיים. מחקרים נוספים פרי עטם של חוקרי מכון שכטר מתפרסמים במסגרת ההוצאה לאור אשר מפעיל המכון.

ייחודו של המכון

מכון שכטר הינו מוסד המתמקד לכאורה בתחום אחד ויחיד, אולם למעשה הוא מתמקד בעולם ומלואו – עולם היהדות על היבטיו השונים והמגוונים – ובכך היופי הטמון בלימודים במסגרתו. הלימודים והעשייה במכון מתאפיינים בגישה רב-תחומית, ובשילוב עדין בין היבטים של הגות ומעש, בין היסטוריה ואקטואליה, ובין דרכי לימוד מסורתיות וגישות מחקריות עדכניות. התוצאה היא חוויה לימודית ותרבותית אשר מעשירה את דעתו ועולמו של הסטודנט.

מידע נוסף

כתובת: מכון שכטר למדעי היהדות, רח' אברהם גרנות 4, ת"ד 16080, ירושלים 91160.
טלפון: מזכירות כללית – 074-6007800; הרשמה – 074-6227800.