לימודי ייעוץ חינוכי במרכז ללימודים אקדמיים

מסלול ייעוץ חינוכי במרכז ללימודים אקדמיים הוא מסלול לתואר שני, כפי שקיים ברוב המוסדות האקדמיים אחרים לגבי תחום זה.

לימודי ייעוץ חינוכי במוסד חדיש ומתקדם ששם דגש על יישומיות ושילוב לימודים עם עבודה

המרכז ללימודים אקדמיים הוא מוסד מוכר ע"י המל"ג ונמצא באור יהודה שבמרכז הארץ, המרכז הוא צעיר יחסית בנוף האקדמי הישראלי ובכך הוא יכול לקדם אג'נדות אקדמיות שונות וחדשניות כגון יחס אישי לסטודנטים, אפשרויות איכותיות לשילוב לימודים עם עבודה ודגש על היישומיות של הלימודים במסגרתו, כך שהבוגרים יוכלו להשתלב בשוק העבודה בצורה יעילה ואיכותית. המרכז ללימודים אקדמיים כולל כיום בי"ס למנהל עסקים, בי"ס לפסיכולוגיה ובי"ס לחינוך, כאשר ברוב המסלולים מוצעות תכניות לימוד לתואר ראשון ושני.

בית הספר לחינוך במרכז ללימודים אקדמיים מאופיין בתכניות לימוד אשר מבוססות על המדע המקצועי והעדכני ביותר בתחום והתפיסה המרכז היא מודרנית בעיקרה. מטרת בי"ס לחינוך היא הכשרת אנשי מקצוע איכותיים וחדשניים שיובילו את מערכת החינוך בישראל להישגים ולעמידה באתגרים הקשים שניצבים בפניה.

מהות המסלול

תכנית ייעוץ חינוכי במרכז כוללת שילוב איכותי ומוקפד בין התיאוריה של התחום לבין לימודי הפרקטיקה שמכשירים את הסטודנטים לעבודה המורכבת והחשובה של ייעוץ, ממערכות חינוך גדולות ועד לרמת הפרט והתלמיד הבודד. התכנית כוללת התנסות מעשית בקהילה ומגוון רחב של תחומי לימוד שמשלימים מסלול מקיף ומקצועי ביותר.

תכנית ייעוץ חינוכי כוללת 60 נקודות זכות והיא נפרשת על פני שנתיים, ישנם לימודי חובה בהיקף של 15 נ"ז ולימודי התמחות בהיקף של 33 נ"ז, מעבר לזה ישנן 12 נ"ז במסגרת סמינר ופרויקט גמר. שלב הפרקטיקה של התכנית נפרש על פני שנתיים. כאמור, המרכז ללימודים אקדמיים מאפשר גמישות נוחה והתאמת הלימודים לשילוב עם עבודה. באופן כללי התכנית כוללת לימודים גם בסמסטר קיץ ומתכונת של יום מלא היא יום לימודים אחד מהבוקר ועד הערב, כאשר בסמסטרי הפרקטיקה הלימודים נערכים אחה"צ ובחודשי הקיץ מתווסף יום לימודים נוסף. חלק מהקורסים הנלמדים במהלך תכנית ייעוץ חינוכי הם:

  • שנה א': מחקר מתקדם בחינוך, תיאוריות במדעי החינוך, תיאוריות אישיות והיישום בייעוץ, פסיכולוגיה בחינוך, פסיכולוגיה התפתחותית, ראיון מסייע, מיומנות אבחון ארגוני ויישום בייעוץ, התנסות מעשית.
  • שנה ב': ייעוץ קצר מועד, פיתוח תכניות ייעוץ רב שנתיות, לקויות למידה מבחינת ייעוץ חינוכי, מדיניות חינוך, הנחיית קבוצות, הכרת ההורות ככלי עזר לייעוץ, ייעוץ חינוכי ורב תרבותיות, סמינר, פרויקט והתנסות מעשית.

מטרות ויתרונות המסלול

המטרה של לימודי ייעוץ חינוכי במרכז ללימודים אקדמיים היא להכשיר אנשי מקצוע איכותיים שישתלבו במערכת החינוך על גווניה השונים ויסייעו לאנשי הצוות בהתמודדות החינוכית וכמובן יסייעו לתלמידים להתמודד עם קשיים למיניהם. היתרונות של לימודים במרכז הם:

  • הקפדה על השילוב האיכותי בין התיאוריה לפרקטיקה, כולל התנסות מעשית בקהילה.
  • תכנית לימודים שכוללת התייחסות לרב תרבותיות הרבה והמורכבת שקיימת בישראל מבחינת עבודת ייעוץ חינוכי.
  • אפשרויות גמישות של מסלול הלימודים.
  • קשר אנושי יעיל ונעים בין הסטודנטים לסגל ההוראה במרכז.
  • פתיחת שלושה מחזורי לימוד בשנה – בפברואר, יוני ואוקטובר.

תנאי קבלה

  • תואר ראשון עם ממוצע של לפחות 85 ממוסד מוכר.
  • מעבר ראיון קבלה.
  • תעודת הוראה.

מרצים

ראש החוג לייעוץ חינוכי הוא פרופ' אבנר זיו ורכזת החוג היא ד"ר חלי בולס. יתר המרצים מגיעים ממוסדות אקדמיים מובילים אחרים וכן מהתחום הפרקטי של ייעוץ חינוכי, למשל ד"ר הדס רות, ד"ר רונית שלו, ד"ר אלעד פלד ואחרים.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד במרכז ללימודים אקדמיים הוא פרטי ואינו מסובסד ע"י המועצה להשכלה גבוהה והות"ת, לכן הוא גבוה יותר משכר הלימוד האוניברסיטאי לתואר השני. מבחינת מלגות, המרכז ללימודים אקדמיים מציע מלגות פנימיות על בסי מצב סוציו-אקונומי והתנדבות קהילתית, מלגות לתושבי אור יהודה, לחיילים משוחררים וכמו כן מלגות ספציפיות ללימודי תואר שני בייעוץ חינוכי.