לימודי חקלאות ברופין

בחוג ללימודי חקלאות ובעלי חיים נמשכים הלימודים שנתיים וקיימת הבחירה בין שלוש מגמות משנה שהן: לימודי רפת, לימודי צאן, בקר לבשר ולימודי סוסים.

לימודי חקלאות ובעלי חיים – השימוש בהיי-טק כפתרון הצרכים בחקלאות

בלב השרון בעמק חפר בינות לפרדסים, המדשאות הירוקות והרבה פסלים סביבתיים נמצאת המכללה הטכנולוגית רופין. בבית הספר להנדסאים שהחל לפעול ב- 1961 נלמדות כעשרים מגמות לימוד, ומרכז להשתלמויות. משנת 2001 הפכה המכללה מוכרת גם מבחינה אקדמית והיא מספקת לבוגריה תארים ראשון ושני במגוון תחומים. למרכז רופין עוד קמפוס במכמורת בו מתמחים במדעי הים. בנוסף לרמת הלימודים האקדמית הגבוהה, המכללה הטכנולוגית רופין שמה דגש גם על ערכים חברתיים כדי לבסס חברה טובה יותר.

מהות המסלול

הסטודנטים בשלושת המגמות לחקלאות ברופין ילמדו ביחד את המבואות וקורסי הרקע שהם: אנגלית, מתמטיקה, סטטיסטיקה, ביוכימיה, כימיה, אנטומיה ופיזיולוגיה, גנטיקה, מחשבים, כלכלה ועוד. בהמשך תתפצל דרך הסטודנטים לפי ההתמחויות השונות שבחרו בהם:
בהתמחות ברפת: נלמדים הנושאים הבאים: אוטומציה, תכנון מנות, מחשוב ומבנים ברפת הזנה, גידולי מספוא ושימור מזונות, בריאות הפרה והעדר, פוריות והזרעה מלאכותית, טיפוח, היבטים כלכליים ותכנונים בענף הרפת.
בהתמחות בצאן: מערכת המין ותכנון המלטות, ממשק ההמלטות והסיוע בהמלטה, תחלואה ומניעתה, גידול השגר, הזנה, כלכלה וניהול, מבנים וציוד, פוריות וטיפוח, חליבה ועיבוד החלב.
בהתמחות בבקר לבשר: תכנון מכלאות ומפטמות, תזונה והזנה, ניהול העדר, מרעה ורעייה, טיפוח הבקר לבשר, גידול תחלופה, פרזיטולוגיה וקדחות קרצית, ממשק עדר בקר לבשר. בהתמחות בסוסים: ממשק ורפואה מונעת, גידול סייחים, וטרינריה (מחלקת גפיים, מערכת העיכול ומחלות זיהומיות) רבייה, המלטות, תקציב שיווק ופרסום, ניהול כוח אדם, ביטוח מחשוב ועוד אחרים.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

מסלול לימודי חקלאות ברופין מעניק את מירב הידע הקיים, התיאורטי והמעשי, על מנת שכל סטודנט ידע כיצד לרתום את המדע והטכנולוגיה כדי לייצר חקלאות טובה יותר, בהתאם לתחום התמחותו. בשנה השנייה הסטודנטים יבצעו פרויקט גמר (ייחודי לרופין) בלווי מנחה אישי, לווי המנחה הוא מרגע בחירת נושא פרויקט הגמר, כתיבתו, וההגנה עליו בפני ועדה ממשלתית. מגמת הפרויקט היא להוכיח את רמת האינטגרציה של כל החומר הנלמד. בפרויקט נכללים הנושאים: מחקר, ניסוי, תצפית ובניה, או כל המצאה, הקשורה למגמת הלימוד, שיכולה לתרום לענף הנלמד. ארבעת המבחנים אותם מחויבים הסטודנטים לעבור הם חיצונים ארציים בנושאי הבריאות, האוטומציה, הכלכלה וההזנה. המסיימים את לימודי החקלאות ובעלי החיים יכולים להשתלב בעבודות מגוונות ורבות כגון ניהול רפתות בארץ ובעולם, בתחום ההזרעה המלאכותית, או בתחום המחשוב והבקרה ברפתות. קיימת גם האפשרות להמשיך בלימודי וטרינריה באירופה, או להמשיך בפקולטה לחקלאות על מנת להתקבל ללימודי תואר ראשון במדעי בעלי החיים.

מרצים

ראש המגמה היא ד"ר שולמית זוננברג ויחד עמה צוות מרצים מוכשר ובעל ניסיון רב בתחום החקלאות.

תנאי קבלה

הדרישות ללימודי חקלאות ובעלי חיים הן אותן הדרישות בהן צריך לעמוד כל סטודנט המעוניין להתקבל למכללה הטכנולוגית רופין: בבחינה הפסיכומטרית ציון מינימאלי של 580 נקודות. הממוצע בבגרויות הוא מינימום 70 (ללא בונוסים), במתמטיקה ציון של לפחות 70 ב 5 יחידות או ציון של לפחות 80 ב 4 יחידות. במכינה למתמטיקה ציון של לפחות 70 או לעבור בהצלחה בחינת פטור. המכללה ממליצה לסטודנטים להשתתף במכינת הרענון במתמטיקה. בפיזיקה הציון המינימאלי צריך להיות 70 ב- 5 יחידות, במידה שהמעומד לא למד פיזיקה חובה עליו להשתתף במסלול לימודים יסודי בפיזיקה בשנה הראשונה.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד הוא השכר האוניברסיטאי כלומר השכר המלא 12,886 ₪ לשנה. ואילו המופחת עומד על כ- 9,566 ₪. 50% מימון משכר הלימוד יקבלו המעומדים לשנה ראשונה בעלי הציונים הגבוהים ביותר בפסיכומטרי ובבחינות הבגרות.