לימודי הנדסת מים במכללת רופין

במכללת רופין ישנו מסלול הנדסאי הכול שנתיים של לימודי טכנולוגיות מים. זהו מסלול בן שנתיים המובל על ידי ד"ר חני עבדת. אפשר ללמוד את המסלול כחלק מהתואר או בנפרד, כאשר קבלת התעודה תלוייה במעבר הבחינות הפנימיות והחיצוניות, בהגשת פרוייקט גמר ובהגנה עליו בפני ועדה ממשלתית. זה נשמע מפחיד אבל כל מה שזה אומר הוא שבמהלך לימודי המים תוכלו לעבוד על פרוייקט שתהיה לו משמעות רבה מעבר לקבלת התעודה.

בשנים האחרונות יותר חוקרים ואנשים ברי סמכא הבינו כי חייבים לטפל בצורה משמעותית בבעיות המים הטורדות את ישראל ואת העולם. המצוקות הסביבתיות דורשות טיפול גם מצד הנדסת המים, ואנשים מתחום החקלאות זועקים לפתרונות, כגון הטפטפות שהומצאו בעבר בישראל. לימודי הנדסאי מים וקרקע הינם מסלול לימודי חדש שמכשיר את ההנדסאי בתחומי טכנולוגיות המים.

החל מיוני 2010 הוקמה מעבדת מים אנליטית משוכללת, בה גם יעבדו הסטודנטים במחקרם. מסלול חדש זה מכשיר את הסטודנטים לעבוד במגוון תחומי מים וקרקע ולהשתלב במגזר העירוני, התעשייתי והחקלאי בארץ.

מה לומדים בתואר הנדסאי טכנולוגיות מים?

תחילה לומדים מבואות כגון מתמטיקה, פיזיקה, חשמל, הידראוליקה, מדעי הקרקע ועוד. בנוסף עוברים על לימודי התמחות הכוללים הידרולוגיה, טיפול בשפכים, ניקוז ושימור, התפלה, סינון, השקיה ועוד.

אודות המסלול

הנדסת מים הינה מסלול ייחודי לרופין, אשר אושר על ידי המכון להכשרה טכנולוגית. במסלול צוות מרצים מעולה ממגוון חברות ואוניברסיטאות מובילות בתחום הנדסת מים כגון הטכניון, מקורות, ארגון עובדי מים ועוד.

מבחנים במסלול להנדסת מים

הסטודנטים נבחנים בארבעה מבחנים חיצוניים (ארציים):

  • כימיה ומיקרוביולוגיה
  • הידראוליקה
  • הנדסת מים
  • טכנולוגיות מים
  • פרויקט גמר

פרוייקט הגמר

פרוייקט זה מתחיל בסמסטר השלישי ובו הסטודנטים זוכים לבטא את היכולות שרכשו לאורך הלימודים. על ידי הצטרפות לאיש מקצוע, הסטודנטים מבצעים פרוייקט מחקר שלעתים אף תורם להתקדמות הטכנולוגית בנושאי תכנון של מערכות אספקת מים והשקיה, מערכי טיהור מים, התפלה, טיפול במים, ניקוז ואגירה ועוד.

עבודה כהנדסאי מים

רבים חוששים כי אין עדיין מודעות לחשיבות של הנדסת מים בארץ. המגמה כיום משתנה, וסטודנטים בוגרי המסלול מצליחים למצוא עבודה משתלמת ומספקת במשרד הבריאות, במשרד להגנת הסביבה, ברשויות המקומיות ובעיריות, בענפי החקלאות, בהפעלת חדרי בקרה ופיקוח על גושים בחברת מקורות, כאנשי שיווק, במפעלי השקייה וסינון ועוד.

לימודי המשך

לאחר התואר תוכלו להשתמש בקורסים שעברתם לצורך לימודי תואר ראשון במדעי הים כחלק מהלימודים לתואר ראשון B.Sc. במדעי הים והסביבה הימית של המרכז האקדמי רופין.