המכללה לחינוך ע"ש א. ד. גורדון

המכללה לחינוך ע"ש גורדון

מקורה של המכללה לחינוך ע"ש גורדון בשנת 1953, כאשר אוחדו שני סמינרים למורים שפעלו בעיר חיפה. המוסד נודע כ"סמינר גורדון", ועם קבלת הכרה מהמועצה להשכלה גבוהה, שינה את שמו ל"מכללת גורדון". החל משנת 2006 מעניקה המכללה גם תואר שני, וכיום פועלות במקום מגוון תוכניות ללימודי תואר ראשון ושני בחינוך, בצד לימודי תעודה (כגון תעודת ספרן מורשה) והשתלמויות שונות לעובדי הוראה. במסגרת מסלולי הלימוד הסדירים לומדים כיום כאלף סטודנטים, בקמפוס קטן ואינטימי המשקיף לים, בשכונת הכרמל הצרפתי בחיפה.

מכללת גורדון לחינוך מפעילה מכינה קדם אקדמית ייעודית, המשמשת כמסלול מעבר ללימודים מן המניין במכללה. עם זאת, חשוב לציין כי השתתפות במכינה איננה מאפשרת קבלה אוטומטית למכללה, ועל המועמד לעמוד בתנאי קבלה לשם כך. למכינה יתקבלו מועמדים בעלי 12 שנות לימוד ובעלי ציון סף שהוגדר על ידי המכללה במבחן מימ"ד (מבחן ידע למועמדי המכינות). בנוסף, המועמדים יעברו גם ראיון אישי. משך המכינה הוא שנה אקדמית מלאה אחת.

"החינוך הוא הדרך"

המכללה לחינוך ע"ש גורדון מוכרת מזה שנים רבות כמוסד מוביל להכשרת מורים ועובדי הוראה. פעילותה במהלך השנים והדורות הרבים של אנשי חינוך שהעמידה עם הזמן זיכו אותה במהלך השנים בפרס החינוך. המכללה משלבת ניסיון רב שנים עם פיתוח וגיוון מתמידים של תוכניות הלימוד, תוך התאמתן לרוח ואתגרי הזמן. בין השאר מקפידה המכללה לערוך לעיתים קרובות כנסים שונים בנושאי חינוך, ובכך מהווה גורם המוביל שיח, פיתוח והתחדשות בתחומים בהם היא מעורבת.

כמוסד המכשיר עובדי הוראה וחינוך מאמינה מכללת גורדון בחשיבות הזיקה לארץ ולהיסטוריה שלה, ועל כן מחויבים הסטודנטים בהשתתפות בסיורים לימודיים. הסיורים משלבים תכנים מתחום לימודי ארץ ישראל ותכנים רלוונטיים על פי ההתמחויות השונות של הסטודנטים. כך, למשל, במסלול אנגלית יתקיימו הסיורים בשפה האנגלית, בעוד שעבור סטודנטים ממסלול התמחות בלימודי מדעים יושם דגש על פיתוח כלים בסיורי טבע.

חשיבות הקשר לקהילה עומדת בראש מעייניה של המכללה, והיא מפעילה קשת רחבה של פרויקטים לשירות הציבור הרחב. בין הפרויקטים הרבים ניתן למצוא, למשל את פרויקט "גילגורדון", המשלב סטודנטים לחינוך מיוחד בקורס תיאטרון בובות עם תלמידי בי"ס לחינוך מיוחד בחיפה, ו"חוגורדון", המפעיל חוגי העשרה ייחודיים לתלמידים בעלי נתונים גבוהים מכול רחבי העיר חיפה.

ספריית מכללת גורדון

במכללה פועלת ספרייה המהווה את מרכז המשאבים שלה. קטלוג הספרייה העשיר מלווה אותה מתחילת דרכה, כאשר מדי שנה נוספים כותרים רבים לאוסף. בנוסף, הספרייה מנויה על כתבי עת רבים, רובם בעברית וחלקם באנגלית, ומאפשרת גישה למשאבי המידע הן מהמחשבים הממוקמים בשטחה, והן מבית הסטודנט.

ייחודיות המכללה

מכללת גורדון איננה מתהדרת בקמפוס מהודר ורחב ידיים, אלא שוכנת במבנה צנוע ופשוט. ממש כמו א.ד. גורדון עצמו, שעל אף שהיה ממנהיגי הציונות, לא ביקש לעצמו חיים של נוחות או משרה רמה, אלא חי בפשטות עמל קשה בעבודת אדמה והמשיך כל חייו בכתיבת הגותו. כמו גורדון עצמו, גם המכללה לחינוך הנקראת על שמו מהווה מודל להגשמה, של התמקדות בעיקר, במטרה ובחזון. וכמו שהנוף הנשקף מן המכללה הינו מרהיב ומעורר השראה, כך גם המכללה עצמה, על הנוף החינוכי עתיר הפעלים שהיא מטפחת, מעוררת השראה בעצמה.

מסגרות לימודים במכללת גורדון

  • תואר ראשון בחינוך והוראה
  • תואר שני בהוראה
  • לימודי תעודה והשתלמויות

מידע נוסף

כתובת: המכללה לחינוך ע"ש א.ד. גורדון, רח' טשרניחובסקי 73, חיפה 35705. הוראות הגעה: המכללה שוכנת בסמוך למגדלור סטלה מאריס, בשכונת הכרמל הצרפתי.
טלפון: 04-8336396, 04-8590111. הרשמה – 1-800-30-88-33.


עוד על המכללה לחינוך ע"ש א. ד. גורדון

לימודי הוראה במכללה האקדמית גורדון ללמוד רק בגורדון כי זה המקום שלי מכללת גורדון נוסדה לפני כ-60 שנה וממוקמת בחיפה באזור הכרמל שמסביבה נוף יפהפה. מכללת גורדון היא מכללה אקדמית לחינוך המאפשרת לימודים לתואר ראשון שני ולתעודת הוראה. בנוסף על להמשך קריאה »