לימודי ממשל בספיר

המכללה האקדמית ספיר היא היחידה אשר מעניקה תואר ראשון במינהל ומדיניות ציבורית בישראל, קרי התואר היחיד שממש אפשר להגדירו כלימודי ממשל נטו.

לימודי ממשל בקמפוס איכותי וסביבת לימודים איכותית שמקנים יתרון לאנשי הציבור של העתיד

המכללה האקדמית ספיר היא מרכז אקדמי איכותי אשר נמצא בתנופת פיתוח כבר כמה שנים, המכללה שוכנת בנגב הצפוני, סמוך לשדרות ובין היישובים הכפריים הרבים שבסביבה. במכללה לומדים כ-8,000 סטודנטים במגוון מסלולים לתואר ראשון ושני והחיים הסטודנטיאליים של המכללה איכותיים ומגוונים מאוד. ראשית הדרך של המכללה היא עוד בשנת 1963, כאשר מאז ועד היום היא עברה מקומות שונים ושלבים שונים עד להקמת מכללת הנגב בשנת 1975 והתפתחותה עם השנים לקמפוס ספיר האיכותי שקיים היום.

לימודי ממשל בספיר מתנהלים במסגרת מחלקת מינהל ומדיניות ציבורית אשר מציעה לימודים לתואר ראשון ושני.

מהות המסלול

לימודי ממשל מאפשרים גם השתלבות בתפקידי ניהול במגזר העסקי. לימודי ממשל בספיר נמשכים שלוש שנים, כולל סמסטרי קיץ, והם נערכים במתכונת של שלושה ימים בשבוע, מה שהופך אותם מתאימים לשילוב עם עבודה. המחלקה מאפשרת אף להרכיב תכנית לימודים אישית לכל סטודנט ובכך קיימת גמישות נוחה מאוד.

בשנה הראשונה ללימודי ממשל כל הקורסים הם חובה ומהווים יסודות חיוניים – כולל נושאים רבים ודגש על שיפור מיומנויות הכתיבה והקריאה האקדמיות. בשנה השניה ישנם כמובן קורסי חובה, אך גם הרחבה של קורסי בחירה מתוך מגמות מרכזיות במחלקה. השנה השלישית היא המשך ישיר למסלול הלימודים ובה גם כותבים הסטודנטים פרויקט גמר.

נסקור באופן כללי חלק מהקורסים במסגרת לימודי ממשל במכללה האקדמית ספיר:

שנה א': יסודות מינהל ציבורי, ממשל ופוליטיקה בישראל, כלכלה, סטטיסטיקה, תורת הארגון, משפטים, משאבי אנוש, מחשבים.
שנה ב': קורסים במינהל ציבורי – פוליטיקה, מדיניות, מוסדות, קורסים בשלטון המקומי, עבודה בתוך ארגונים, קשר ומעורבות קהילתית, המשך קורסי חובה בדומה לשנה א', קורסי בחירה מהמחלקה או מחלקות רלבנטיות.
שנה ג': כלכלת ישראל, דיני עבודה, מימון, שיווק, פרויקט גמר.

מטרות ויתרונות המסלול

המטרות של לימודי ממשל בספיר הן לפתוח את הדלת לתחום מרתק ומשמעותי זה ברמה אקדמית גבוהה ביותר, אך תוך דגש לאפשר לאלו שלא ניתנו להם הכלים האקדמיים המוקדמים להשתלב בתחום. המחלקה נועדה כמובן להכשיר אנשי ציבור איכותיים ובעלי ידע מקיף כך שיוכלו להשפיע בתחומים שונים על החיים בישראל.

יתרונות מסלול לימודי ממשל במכללת ספיר

  • התכנית היחידה בארץ שמעניקה תואר ראשון במינהל ומדיניות ציבורית – ממשל
  • מגוון גדול של קורסי בחירה איכותיים ומתחומים רלבנטיים רבים, לצד קורסי חובה בסיסיים.
  • שילוב מודגש ומקצועי בין התיאוריה לפרקטיקה.
  • תכנית לימודים שמאפשרת בצורה יוצאת דופן לימודים אקדמיים איכותיים, עם אפשרות לעבודה חברתית-קהילתית פעילה.

תנאי קבלה

על מנת להתקבל למסלול לימודי ממשל בספיר יש לעמוד בתנאים הבאים: בגרות מלאה בממוצע של לפחות 75, לפחות 4 יחידות אנגלית בציון 56 וכנ"ל לגבי מתמטיקה, ציון אנגלית במבחן אמי"ר או פסיכומטרי, מעבר ראיון קבלה.

מרצים

ראש המחלקה למינהל ומדיניות ציבורית הוא ד"ר דניאל דה-מלאך, סגל המרצים כולל אנשי מקצוע ואקדמיה רבים, כאשר חלקם מרצים מהמכללה עצמה וחלקם מרצים מן החוץ ממוסדות אקדמיים אחרים, או מהמגזר הציבורי עצמו.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד במכללה האקדמית ספיר הוא אוניברסיטאי מסובסד, בשנה"ל 2010-2011 עמד על 9,521 ש"ח לשנה. המכללה מעניקה מלגות והלוואות לסטודנטים, מבחינת מלגות ישנם מלגות סיוע על בסיס מצב סוציו-אקונומי ומעורבות חברתית, מלגות הצטיינות על סמך הצטיינות בשנה קודמת וקשר של המכללה עם קרנות מלגות חיצוניות.