לימודי הנדסת בניין בספיר

לדעת הכל מהמסד עד הטפחות

בית הספר להנדסאים ולטכנולוגיה ספיר, החל דרכו בשנת 1984, כחלק מהעולם האקדמי של מכללת ספיר. מיקום המכללה הוא בצפון מערב הנגב בין הקיבוצים והמושבים. הקמפוס השוכן בשטחים פסטורליים וירוקים מעניק למקום הלימודים רוגע ושקט. הסטודנטים נהנים ממגוון של מעבדות מודרניות ומשוכללות, ומרמת הלימודים האקדמית הגבוהה של מכללת ספיר, בה לומדים כיום כ- 8,000 סטודנטים ומהם כ- 1,000 בביה"ס להנדסאים.

המגמות ללימודים הנדסאים מאופיינת בתוכניות לימודים מיוחדות וייחודיות שיאפשרו לבוגרים להשתלב בעולם התעסוקה מיד עם תום לימודיהם. הלימודים בספיר הם תיאורטיים אקדמיים, בשילוב עם תוכניות מעשיות המכשירות את הסטודנטים בענפים רבים בעולם התעשייה, כמו הנדסה אזרחית, אדריכלות, ביוטכנולוגיה וכימיה. המטרה של מכללת ספיר היא לפתח בסטודנטים ערך מוסף, ולהעניק להם השכלה ורהיטות, בשילוב עם יכולות ניהול שיעזרו להם לעמוד בהצלחה באתגרים וההתמודדויות בעולם המודרני.

מהות המסלול

במגמת הנדסה אזרחית קיימות שתי סוגי התמחויות:

  1. האחת בניהול הבנייה: במגמה זו הסטודנטים לומדים ארבעה סמסטרים, והתעודה אותה מקבלים הבוגרים היא דיפלומת הנדסאי בהנדסה אזרחית – במגמת משנה ניהול הבנייה. תעודה זו מעניקה את הזכות להירשם בפנקס הקבלנים ולהיות 'מנהל עבודה' ולנהל אתר בנייה. זאת לאחר הבחינה במשרד העבודה.
  2. השנייה בתכנון מבנים: כדי לקבל התמחות זו יש צורך בלימוד של סמסטר חמישי (כ-320 שעות) הבוגרים יקבלו דיפלומת הנדסאי בהנדסה אזרחית, במגמת משנה תכנון מבנים. תואר זה מקנה את הזכות לחתום על תכנון מבנים 'פשוטים' עד ארבע קומות, הגשת תוכניות לאישור ועדת בנייה מקומיות. לאחר מבחן של משרד העבודה יקבלו הבוגרים גם תואר 'מנהל עבודה'. בשני התחומים הנ"ל לומדים תכנון והכנת תוכניות של בניינים, ניהול אתרי בנייה ופיקוח על ביצוע מבנים והכנת כתב כמויות ומכרזים.

בתוכנית תכנון וביצוע מבנים ישנם בין השאר הקורסים הבאים: חישוב כמויות, קונסטרוקציות בטון ופלדה, ארגון אתר בנייה, תכנון וביצוע כבישים ותשתיות, בטיחות, גאודזיה, שרטוט אדריכלי ופרטי בניין, יישומי מחשב ועוד.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

בנוסף לידע הרב, התיאורטי והמעשי, שמקבלים הסטודנטים במכללה האקדמית ספיר אפשרויות התעסוקה של בוגרי ביה"ס להנדסאים וטכנולוגיה ספיר הם רבות ומגוונות כגון: תכנון וביצוע עבודות כבישים, ניהול ופיקוח על בנייה באתרי בנייה, עבודה במפעלים לייצור חומרי בנייה, עבודה ברשויות המקומיות בהנדסה, תכנון מבנים. יתרון נוסף הוא האפשרות לצבור נקודות זכות אקדמאיות להשלמת התואר BA במקביל ללימודים, בתיאום עם המכללה האקדמית ספיר, במידה והסטודנטים עומדים בתנאי הקבלה המקובלים לתואר.

מרצים

בראשות המגמה של הנדסה אזרחית עומד ד"ר בוריס פרייב ואתו סגל מרצים ומורים מהשורה הראשונה, העוזרים ותומכים בסטודנטים לאורך כל תקופת לימודיהם ומוכנים לתת מענה על כל שאלה.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי הנדסת בניין במכלל ספיר הם: תעודת בגרות מלאה, עם אישור ציון עובר (55 נקודות ומעלה) במתמטיקה לפחות 3 יח"ל, אנגלית לפחות 3 יח"ל, אחד מהמקצועות, ספרות, הבעה או לשון לפחות 2 יח"ל. בני 35 שנים ומעלה זקוקים להוכחת 12 שנות לימוד לפחות.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד הוא זה שנקבע על ידי המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית, מה"ט, כיום שכר הלימוד עומד על 7,000 ₪ לשנה. חיילים משוחררים (עד 5 שנים מסיום השירות) זכאים להנחה של 90% בשכר הלימוד . במשרד הדיקן ישנה אוזן קשובה לצרכים של הסטודנטים והם משתדלים להציע סיוע כלכלי על ידי מלגות סיוע או קרנות חיצוניות, הנחות רבות ניתנות לסטודנטים המעורבים בתקופת לימודיהם בחיי הקהילה והחברה כמו פרוייקט פר"ח, ועוד.