לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת אריאל בשומרון

לימודים תיאורטיים ומעשיים במרכז האקדמי המתחדש בישראל

אוניברסיטת אריאל בשומרון הוקמה ב-1982 ולומדים בו כ-12,000 סטודנטים במגוון רחב ומקיף של מסלולים ומחלקות, המרכז נמצא בתהליך מתקדם של הפיכתו לאוניברסיטה, זהו המוסד האקדמי היחיד בישראל שנמצא בעמדה איכותית שכזו ב- 40 השנים האחרונות, המרכז ממוקם במרחק נסיעה קצר ביותר מאזור המרכז. אוניברסיטת אריאל בשומרון מציעה מסלול לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון ושני במסגרת בית הספר לעבודה סוציאלית שקיים מ-1998.

מהות המסלול

בית הספר לעבודה סוציאלית באריאל מציע שני מסלולי לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון:

  1. פרט ומשפחה
  2. קהילה

מסלול לימודי עבודה סוציאלית אורך 3 שנים שבהן נחשפים הסטודנטים למגוון קורסים מתחומי הסוציולוגיה, פסיכולוגיה, מדעי ההתנהגות וכדומה. חלק מהקורסים בתכנית הלימודים הם: מבוא לעבודה סוציאלית, החברה בישראל, המשפחה כיחידת לימוד, חוקי עבודה סוציאלית, מדיניות חברתית, עוני ומצוקה, התנהגות במצבי לחץ, פסיכופתולוגיה, טיפול בילדים, סטיות חברתיות ועוד קורסים רבים ומעניינים. לימודי עבודה סוציאלית באריאל שמים דגש על כל סוגי האוכלוסייה ומקנים ידע נרחב שמאפשר לבוגרים להשתלב במערך העובדים הסוציאליים מיד עם סיום לימודיהם. קיים גם מסלול הסבה לאקדמאים שנמשך שנתיים בלבד.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

המטרה של לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת אריאל בשומרון היא הקניית כל הידע התיאורטי הנדרש עבור העובד הסוציאלי בעידן הנוכחי, לצד דגש נרחב על היבטים מעשיים בעבודת השירות הסוציאלי. הסטודנטים מקבלים בסיס מקצועי נרחב להמשך עבודתם וגם כלים רלבנטיים ביותר להתמודדות במקצוע התובעני והחשוב הזה. היתרונות של לימודי עבודה סוציאלית באריאל הם הרמה האקדמית הגבוהה של המוסד, אווירת לימודים ייחודית בקמפוס האיכותי והמתקדם של המרכז, התנסות מעשית מקיפה במרכז ובשטח (במגוון מיקומים וסיטואציות), אפשרויות המשך לתארים מתקדמים במסגרת המרכז.

תנאי קבלה

על מנת להתקבל כסטודנט למסלול לימודי עבודה סוציאלית יש לעמוד בתנאי הקבלה הבאים:

  • בגרות בממוצע של 93 לפחות וציון מבחן פסיכומטרי של 580 לפחות – יש להשיג ציון קבלה משולב של לפחות 600.
  • לבעלי תואר ראשון, בעלי ממוצע של לפחות 82 בתואר.
  • קיימת אפשרות לעריכת ראיון אישי על פי שיקול הדעת של וועדת הקבלה

מרצים

פרופ' אלעזר לשם הוא ראש בית הספר לעבודה סוציאלית. מרצים נוספים הם ד"ר אהובה אבן-זוהר, ד"א מנחם בן-עזרא, ד"ר יאירה חממה-רז, ד"ר שימשון נייקרוג, ד"ר חיה פאסיק ועוד.

עלויות ומלגות

עלות לימודי עבודה סוציאלית היא על פי שכר לימוד אוניברסיטאי רגיל, כפי שקיים בכל מסלולי הלימוד באוניברסיטת אריאל בשומרון. לשנת 2011 שכר הלימוד המפוקח עמד על 9,521 ש"ח ללימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית. מבחינת מלגות ציבור הסטודנטים והמועמדים זכאים לנסות לקבל את כל המלגות הרלבנטיות מקרנות וגופים כפי שכל סטודנט במוסד אקדמי מוכר זכאי. בנוסף, המרכז עצמו מציע מלגות עידוד וסיוע אשר לרוב מותנות בעבודה חברתית כלשהי. כמו כן, המרכז מסייע בהשגת מלגות מקרנות חיצוניות.