לימודי מזרחנות באוניברסיטת אריאל בשומרון

לימודי מזרחנות באוניברסיטת אריאל בשומרון, נקראים לימודי ישראל במזרח התיכון, המחלקה למזרחנות הוקמה ב-2004. מסלול הלימודים מלמד את הסטודנטים על אזור המזה"ת, כאשר ישנה התייחסות לנושאים רלבנטיים מימינו וגם לנושאים היסטוריים משמעותיים. הלימודים מקיפים מאוד וכוללים את כל התחומים הפוליטיים והמדיניים של אזור מורכב זה.

לימודי מזרחנות באווירה אקדמית מעולה ובמקום הכי רלבנטי בישראל

אוניברסיטת אריאל בשומרון היא מוסד אקדמי גדול ומכובד מאוד שמאז היווסדו יצר לעצמו שם של מוביל בעולם האקדמיה בישראל. המוסד קיים משנת 1982 וכיום לומדים בו כ-12,000 סטודנטים במגוון מסלולים ותחומים. המרכז האוניברסיטאי ממוקם כמובן בעיר אריאל, שנמצאת מרחק נסיעה קצר מערי המרכז והוא מציע קמפוס איכותי ומתקדם ביותר. ציבור הסטודנטים פלורליסטי מאוד והאווירה סטודנטיאלית מיוחדת ואיכותית. אוניברסיטת אריאל בשומרון נמצא בתהליך של הפיכה לאוניברסיטה רשמית מן המניין בישראל, תהליך שלא היה קיים במדינה מאז שנות השבעים – המהלך עוד רחוק מסיומו כאשר יש מתנגדים ותומכים לכך.

לימודי מזרחנות באוניברסיטת אריאל בשומרון מתבצעים בצורה ייחודית יחסית בנוף האקדמי בישראל, בכך שהם מבוססים על דגש של מדעי המדינה ולא היסטוריה כפי שמקובל באוניברסיטאות אחרות ועל ידי כך הבוגרים מקבלים השכלה מרתקת ורלבנטית מאוד לימינו ולאזור המיוחד בו אנו חיים.

מהות לימודי מזרחנות באריאל

לימודי מזרחנות באריאל כוללים גם התייחסות למדינת ישראל כחלק אינטגראלי מהמזה"ת. התכנית נמשכת שלוש שנים אשר במהלכן הסטודנטים לומדים אודות היבטים ותהליכים רבים באזור (פחות או יותר החל מהמאה השביעית ותחילת האסלאם). מסלול לימודי מזרחנות משלב הוראה איכותית של קורסים בין תחום זה לבין מדעי המדינה. הסטודנטים צריכים גם לקחת קורסי בחירה באחד התחומים: מדעי המדינה, לימודי א"י או לימודי המזה"ת.

חלק מהקורסים במסגרת לימודי מזרחנות באריאל הם:

  • שנה א': יחסים בינ"ל במזה"ת, מבוא לאסלאם, תולדות א"י בעת החדשה, תרבות פוליטית והרעיון המדיני במזה"ת, לימודי ישראל, מבוא לממשל ופוליטיקה.
  • שנה ב': ליברליזציה ודמוקרטיה במזה"ת, התפתחות הפלסטינים, יסודות המשטר בישראל, ערבית, בינוי מדינה ולאום במזה"ת.
  • שנה ג': הסכסוך הישראלי/פלסטיני, מדיניות ביטחון של ישראל, קריאת טקסטים בערבית, סמינריונים במדעי המדינה ולימודי המזה"ת.

וישנם עוד קורסי בחירה רבים ומגוונים במסגרת לימודי מזרחנות באוניברסיטת אריאל בשומרון.

מטרות ויתרונות המסלול למזרחנות

מטרות לימודי מזרחנות באוניברסיטת אריאל בשומרון הן לספק תכנית לימודים ייחודית במדעי המדינה ולימודי המזה"ת, המסלול שואף להכשיר בוגרים בעלי ידיעות מקיפות לגבי האזור המורכב בו ישראל פועלת ומתקיימת ולספק להם בסיס מקצועי מצוין ורלבנטי לקראת תארים מתקדמים והשתלבות בשוק העבודה.

היתרונות של לימודי מזרחנות באריאל הם:

  • מסלול לימודים ייחודי המבוסס על מדעי המדינה ועל לימודי ישראל ולא רק על היסטוריה.
  • קמפוס איכותי, נעים ומתקדם שמציע אווירת לימודים מצוינת.
  • לימודי מזרחנות בלב אזור אשר רלבנטי מהותית לנושא ולמזה"ת כולו.
  • אפשרות לסיורים לימודיים במקומות רלבנטיים ואף בחו"ל.

תנאי קבלה ללימודי מזרחנות באריאל

קבלה למסלול לימודי מזרחנות על סמך בגרות בלבד מצריכה ממוצע בגרויות של לפחות 82, קבלה על סמך ציון משולב מצריכה ממוצע בגרות של 80 וציון פסיכומטרי של לפחות 500 (בגרות 75-78 ופסיכו' 420 מקנים קבלה על תנאי). כמו כן, בעלי תעודות הנדסאי עם ציונים מתאימים זכאים לקבלה ישירה.

מרצים במרכז האוניברסיטאי אריאל

ראש מחלקת החוג היא ד"ר איטה ביק. מרצים נוספים במסלול לימודי מזרחנות באריאל כוללים אנשי אקדמיה מובילים ממגוון תחומים, אשר מגיעים ממקומות רבים בעולם ובאקדמיה. חלק מהמרצים הם: פרופ' ג'פרי אלדרמן, ד"ר יובל ארנון-אוחנה, פרופ' אלכסנדר בליי, ד"ר מיכאל נזרי, ד"ר רונן כהן ואחרים.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד במרכז האוניברסיטאי הוא אוניברסיטאי מפוקח ומסובסד, לשנה"ל 2010-2011 שכה"ל עמד על 9,521 ש"ח לתואר ראשון. אוניברסיטת אריאל בשומרון מציעה מלגות הצטיינות, מלגות סיוע כלכלי לזכאים, מלגות על בסיס פעילות חברתית וסיוע לגבי מלגות מגופים חיצוניים.