לימודי מדעי המחשב באוניברסיטת אריאל בשומרון

מדעי המחשב פותחים דלת לחברות ההי טק הגדולות במדינה ובעולם

אוניברסיטת אריאל בשומרון החלה את פעילותה האקדמית בשנת 1982, ומאז לא פסק מלגדול ולהתפתח, בתקופה זו המרכז נמצא בתהליכי שדרוג לאוניברסיטה. במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון לומדים כ- 12,000 סטודנטים מכל השכבות, העדות, הדעות האידיאולוגיות, הדתות, עולים חדשים מרוסיה ואתיופיה, סטודנטים מהערים במרכז וסטודנטים מהפריפריה. המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון משמש בית חם המגשר על פערי הדעות ומקרב את כל הסטודנטים על מנת לקיים הידברות ביניהם וליצור קשרים חברתיים טובים.

החשיבות הגדולה שניתנת לרמה האקדמית במרכז האוניברסיטאי באריאל משתקפת גם באנשי הצוות בהם יותר מ- 220 מדענים חשובים מהמובילים בתחומם והמשלבים את המחקר בהוראה בתחומים שונים. במרכז האוניברסיטאי קיימים שבעה מרכזי מחקר: חקר המוח, רובוטיקה, פיתוח אמצעי לחימה בטרור, חקר חומרים, מערכות אנרגיה משולבות, פיתוח מקורות קרינה ויישומיהם ומו"פ אזורי השומרון ובקעת הירדן. במרכז האוניברסיטאי אריאל מעודדים את הסטודנטים לחקור ולהתנסות במחקר ופיתוח, הרבה חברות Start Up הוקמו בשנים האחרונות כתוצאה ממחקרים שנערכו בו.

מהות המסלול

במסגרת לימודי מדעי המחשב ניתן לעשות תואר ראשון B.Sc במדעי המחשב וקיימת האפשרות של לימודי ערב במסלול זה. במסלול מדעי המחשב של המרכז האוניברסיטאי אריאל קיימת בחירה בין שני מסלולי למידה: האחד – מדעי המחשב כמקצוע ראשי ומתמטיקה כמקצוע משני והמסלול השני ביואינפורמטיקה כמקצוע ראשי ומדעי המחשב כמקצוע משני. התוכנית במסלול זה כוללת לימודיים עיוניים ומעשיים המאפשרים לסטודנטים לפתח את היכולת האקדמית שלהם בנוסף לפיתוח המחשבתי אנליטי שלהם, בנוסף המסלול מקנה להם ידע פרקטי עמוק ויכולת הבנה בתחום מורכב זה ועל ידי כך הם מגיעים מוכנים לדרישות בשוק העבודה במקצועות ההי טק.
הלימודים כוללים בתוכם בין השאר: לוגיקה, גיאומטריה אנליטית, מערוכת הפעלה, מתמטיקה בדידה, אלגוריתמים, תוכנה, מבני נתונים, חישוב, תיכנות לוגי, סטטיסטיקה ועוד.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

מדעי המחשב היום נחשבים למקצוע מבוקש מאד והם פותחים בפניי הסטודנטים את אפשרות להשתלב בתעשייה המתקדמת במגוון רב של משרות, כמעט בכל סוגי החברות השייכות לעולם ההיי טק והטכנולוגיה המתקדמת. הלימודים המגוונים והיסודיים עוזרים לסטודנטים להגביר את כושר הראייה והפרספקטיבה הכוללת שלהם, זאת הודות לניסיון המעשי הרב שהסטודנטים מקבלים תוך כדי הלימודים, הרי בסופו של דבר ניסיון פרקטי, הוא זה שעוזר בסיום הלימודים להתקבל ולהצליח בעבודות השונות שהשוק מציע.

אפשר לשלב את לימודי מדעי המחשב במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון עם תחומים ממדעי החברה והרוח כגון: סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, קרימינולוגיה, פסיכולוגיה, מדעי המדינה, כלכלה, תקשורת ועוד. בזכות העשרת הידע במדעי המחשב נפתחות יותר אפשרויות להתקדמות, התפתחות ויזמות בתעשיית ההיי-טק.

המרצים

חברי הסגל של המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון הם אנשי מקצוע שתחומי התמקדותם מרובים כגון: 'שיטות אופטימיזציה של גופים מוצקים' 'פתוח אלגוריתמים במיפוי, 'תורת המשחקים וביואינפורמטיקה', 'אנליזה פונקציונאלית', 'תהליכים סטוכסטיים', 'אפליקציות תעשייתיות' כמו כן המרצים במחלקת מדעי המחשב מפרסמים כתבי עת ופרסומים מדעיים.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה למרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון הינם – ממוצע של תעודת בגרות 90 בארבע יחידות או 80 בחמש יחידות מתמטיקה. חובה לפחות 4 יחידות אנגלית
פסיכומטרי 570 נקודות או ציון משולב של 568 נקודות, או בגרות חו"ל ומבחן פסיכומטרי בציון של 570 נקודות. קיימת האפשרות למכינה ייעודית למעומדים שהציון הממוצע שלהם במתמטיקה הוא 80 בארבע יחידות, או 3 יחידות מתמטיקה עם ציון בפסיכומטרי מעל ל- 570 וחשיבה כמותית בפסיכומטרי בציון מעל 110. בני 30+ ללא תעודת בגרות יכולים להתקבל ללימודים במסלול זה לאחר שיסיימו את המכינה בממוצע הנדרש.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד של המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון זהה לשכר הלימוד באוניברסיטאות והוא מסובסד על ידי המדינה ועומד על כ- 12,636 ₪ לשנה. במרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון ישנו גמול ניכר על מצוינות בלימודים, סטודנטים שקבלו בפסיכומטרי ציון מ- 680 עד 699 נקודות יקבלו 50% הנחה משכר הלימוד בשנה הראשונה ללימודיהם, סטודנטים שהציון שלהם מעל 700 נקודות ועד 730 נקודות יקבלו מימון של 90% משכר הלימוד, מועמדים עם ציון מעל 730 נקודות זכאים למלגה של .100% משכר הלימוד.

קיימות מלגות קטנות יותר, כגון הנחה למבקרים ביום הפתוח או תערוכות לימודים, מלגות לנפגעי טרור ומשפחתם שנכותם מעל ל19% (עד ל-5 שנים מזמן האירוע). מלגות לסטודנטים מבקעת הירדן בגובה 5% משכר הלימוד. סטודנט ממוצא אתיופי בשנת התקן, יקבל הנחות על האגרות ועל המעונות ועוד.