לימודי כלכלה באוניברסיטת אריאל בשומרון

המחלקה לכלכלה – פיתוח ההבנה וניתוח הכלכלה במישור הלאומי והבינלאומי

אוניברסיטת אריאל בשומרון נוסדה בשנת 1982 ולומדים בו יותר מ- 12,000 סטודנטים, במרכז יותר מ- 260 מדענים המשלבים הוראה ומחקר. באוניברסיטת אריאל בשומרון קיימים שבעה מרכזי מחקר בתחומים שונים כמו: מחקר ופיתוח ברובוטיקה, פיתוח אמצעי לחימה בטרור, המרכז לפיתוח מקורות קרינה ויישומיהם, ועוד אחרים. כתוצאה המרכז משמש כחממה טכנולוגית בה הסטודנטים רוכשים ניסיון מעשי במחקר ובפיתוח תוך כדי לימודיהם, מחקרים אלו היוו בסיס להקמת מפעלי סטארט-אפ מצליחים.

מהות המסלול ללימודי כלכלה

במסגרת המסלול הדו-חוגי קיימת האפשרות לשלב את הלימודים עם כל אחת מהמחלקות הבאות: פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, קרימינולוגיה, תקשורת, רב תחומי במדעי החברה והרוח, מדעי המחשב, מזרח תיכון או מדעי המדינה. תכנית זו בכלכלה מכוונת לאותם סטודנטים המעוניינים לרכוש תואר אקדמי בכלכלה לקידום מקצועי ביחד עם תחום התמחות הנוסף, אשר בעתיד יפתח בעבורם אופציות תעסוקה נרחבות יותר.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

התכנית הדו חוגית מעניקה ללומדים בה תואר בכלכלה העוזר לקידום הקריירה ולמנוף מקצועי בכל התחומים בהם משולבים אלמנטים כלכליים. הידע אותו רוכשים הסטודנטים מכשיר אותם ככלכלנים ומצייד אותם בכלים להבנת ההתנהגות וההתנהלות של המנגנונים הכלכליים, ברמת המאקרו של המשק הלאומי והבינלאומי כמו ברמת המיקרו של החברות העסקיות ולמצוא את התשובות הטובות ביותר לפתרונן. ניתן להתחיל את הלימודים בסמסטר ב' ובדרך זו להרוויח שנת לימודים אקדמית.

מרצים

בראשות המחלקה ללימודי כלכלה מכהנת ד"ר יעל ברנדר-אילן וסגן המחלקה הוא רו"ח איתן דרור, בנוסף לכך מלמדים במסלול זה מרצים בעלי ניסיון רב בהוראה וידע בתחומים מעשיים שונים הקשורים לכלכלה

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי כלכלה באוניברסיטת אריאל בשומרון הם: תעודת בגרות בממוצע 90, במתמטיקה עדיפות תינתן למסיימים 4 או 5 יחידות. לאלו שסיימו 3 יח"ל, או 4 יח"ל ושציונם נמוך מ- 76 או לאלו שסיימו 5 יח"ל עם ציון נמוך מ-66, יחויבו במכינת רענון קצרה ויצטרכו לסיימה בציון 70 לפחות. באנגלית ישנה חובה של 4 יח"ל בציון עובר, המבחן הפסיכומטרי צריך להיות בציון משולב של 560 נקודות. סטודנט המעוניין ללמוד בתכנית הדו חוגית, יצטרך לעמוד בתנאי הקבלה הגבוהים יותר בשילוב. קורסי הקדם במבוא בכלכלה מיקרו ובמבוא לכלכלה מאקרו נדרשים להמשך התואר, אי לכך ציון 70 נדרש בכל אחד מהם. כלל זה הוא קודם וקובע לפני כל מידע אחר בתכנית לימודים זאת.

עלויות ומלגות

אוניברסיטת אריאל בשומרון עוזרת בקליטת סטודנטים המתקשים לשלם את שכ"ל בשל מצוקה כלכלית ומעניק להם מלגות, או עוזר להם לקבל מלגות ממקורות חיצוניים. כמו כן מתגמל המרכז מצוינות – בעלי ציון פסיכומטרי מעל ל- 700 מקבל מלגה מלאה עבור כל שנות הלימודים בתנאי שהציון השנתי יהיה מעל ל- 92 נקודות. בעלי ציון פסיכומטרי מעל ל- 685 ועד 699 יקבלו מלגה בסך 90% מערך שכ"ל של השנה הראשונה ובעלי ציון מ- 665 ועד 684 יקבלו 50% מערך שכ"ל של השנה הראשונה. שכר הלימוד באוניברסיטת אריאל בשומרון הוא שכר אוניברסיטאי ומשתנה בכל שנה בהתאם להחלטות הועדה.