לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה באוניברסיטת אריאל בשומרון

באריאל, במרחק חצי שעה ממרכז הארץ, ממוקמת אוניברסיטת אריאל בשומרון. המרכז החל את פעולתו האקדמית ב - 1982, ומאז ועד היום לא חדל מלגדול ולפרוח. בתקופה זו נמצא המרכז האוניברסיטאי בתהליכים לשדרוג ולקבלת השם היוקרתי -אוניברסיטה.

הפקולטה להנדסה – להיות תמיד עם האצבע על הדופק

לומדים במרכז האוניברסיטאי כ- 12,000 סטודנטים המייצגים את כל מגוון השכבות והעדות, הדעות האידיאולוגיות והדתות, עולים חדשים מרוסיה ומאתיופיה, סטודנטים הבאים מהערים במרכז הארץ והאחרים מהפריפריה, וכולם מרגישים איך אוניברסיטת אריאל בשומרון משמש להם בית חם, העוזר לגשר על הדעות ומעודד את כל הסטודנטים להידברות וקשרים טובים. הרמה האקדמית הגבוהה באוניברסיטת אריאל בשומרון משתקפת באנשי הצוות גם כן, יש מביניהם יותר מ- 220 מדענים מהמובילים בתחום עיסוקיהם המשלבים מחקר והוראה. במרכז האוניברסיטאי שבעה מרכזי מחקר בהם מעבדות משוכללות ומאובזרות עם מיטב האביזרים – מרכזים לחקר המוח, לרובוטיקה, לפיתוח אמצעי לחימה בטרור, לחקר חומרים, למערכות אנרגיה משולבות, לפיתוח מקורות קרינה ויישומיהם ולמו"פ אזורי השומרון ובקעת הירדן. לסטודנטים תמריצים רבים לעריכת מחקרים והתנסות במחקר ופיתוח, הרבה Start Up החלו כתוצאה ממחקרים והתנסויות אלו.

מהות המסלול

הלימודים לתואר B.Sc להנדסת חשמל ואלקטרוניקה מתבצעים בעיקר במעבדות ההוראה והמחקר.
מסלולי ההתמחות במחלקה זו הם: תקשורת, בקרה ועיבוד אותות, מחשבים ותוכנה, הספק, הנע חשמלי ואספקת חשמל, אלקטרו – אופטיקה, מיקרו אלקטרוניקה ורכיבים אלקטרונים. הלימודים התיאורטיים הינם ברמה אקדמית גבוהה, ועבודות המחקר מתבצעות במעבדות השונות המאובזרות באופן המתקדם ביותר. מעבדות אלו כוללות בין השאר מעבדת תדר רדיו ו- MMIC ומעבדות מתקדמות לתקשורת מחשבים, מעבדות לגלים מילימטרים, תת מילימטרים ו- THz, מעבדות לאלקטרו-אופטיקה לייזרים והדמיה אופטית, מעבדות לרשתות מתח גבוה ואפיון איכות החשמל, מעבדה לאפיון על מוליכים ויישומם, מעבדה למקורות ושימושי קרינה אלקטרומגנטית, מעבדה לשפופרות מיקרוגל, מעבדת למערכות הספק ומכונות חשמל, לייזר אלקטרונים חופשיים. בכול המעבדות נמצאות מערכות מחשוב ותוכנות המסייעות לביצועים של סימולציות מתקדמות בתחומי המחקר והלימוד.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

הסטודנטים הלומדים במחלקה לאלקטרוניקה והנדסת חשמל, באוניברסיטת אריאל בשומרון, זוכים ללמוד עם צוות אקדמי בכיר שאינו קופא על שמריו, הצוות חוקר ומפתח כיוונים חדשים וייחודים בתחום החשמל והאלקטרוניקה, השומרים אותו תמיד צעד אחד לפניי כולם בתחום חשוב זה.
מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה, בוגרי אריאל, מבוקשים יותר ויותר לעבודות בתעשייה. הלימודים באריאל מעניקים להם ידע אקדמי מעמיק וגבוה, בשילוב עם ארגז כלים, מעשיים ומתקדמים ביותר, שיעזור להם לפלס את דרכם בתעשיות הטכנולוגיה, ההי טק ובחברות ה-start-up בארץ ובעולם. בוגרי מסלול זה יכולים להירשם בפנקס המהנדסים, או לבחור בלימודי המשך לתואר שני עם תזה.

המרצים

ראש המחלקה פרופסור שמואל שטרנקלר. הסגל הבכיר במחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה זכה במספר מענקי מחקר הודות לכיווני המחקר הייחודים שהם פיתחו בתחומים התיאורטיים והניסויים כאחד. ידע עשיר זה מועבר לסטודנטים בלימודים תיאורטיים ובעבודת מחקר מעשית של המרצים כגון: פרופ' ליפסקי אנטולי, פרופ' פנחסי יוסף, פרופ' שחם שמואל ועוד.

תנאי קבלה

  • קבלה אוטומטית עם ממוצע של 95 בבגרות הכוללת 8 יח"ל ריאליות.
  • קבלה על סמך פסיכומטרי 550 ומעלה וציון ממוצע של 70 בבגרות ללא בונוסים, כאשר הציון במתמטיקה ב- 4 יחידות לימוד הוא 80, או 5 יח"ל עם ציון של 70. אנגלית 4 יח"ל בציון 70 ו-5 יח"ל בציון 65. במקצוע ריאלי נוסף 4-5 יח"ל בציון של 70 פיזיקה, או 5 יחידות לימוד עם ציון של 70.
  • במידה של ציון נמוך יותר מהנדרש חייבים הסטודנטים במכינת השלמה.
  • ניתן להתקבל למסלול זה גם על סמך ציון משולב – 583, בגרות 85 ופסיכומטרי 600 או 80 בבגרות ו- 570 במבחן הפסיכומטרי.

עלויות ומלגות

סטודנטים להם ציון של 680 עד 699 בפסיכומטרי, יקבלו הנחה של 50% בשנה הראשונה ללימודים, ולאלו אשר הציון הוא מ- 700 ועד 730 יקבלו 90% הנחה, וב- 100% מלגה יזכו אלו אשר להם ציון הגבוה מ- 730. בנוסף קיימות מלגות קטנות אחרות למשל עבור הביקור ביום הפתוח, או הביקור בתערוכות לימודים, מלגות לנפגעי טרור ומשפחתם, מלגות לסטודנטים מבקעת הירדן, מלגות לסטודנטים ממוצא אתיופי בשנת התקן ועוד. שכר הלימוד באוניברסיטת אריאל בשומרון הוא שכר אוניברסיטאי הנקבע על ידי המועצה להשכלה גבוהה.