לימודי הנדסת בניין באוניברסיטת אריאל בשומרון

להנדס את בנייני העתיד עם לימודים במרכז האקדמי פורץ הדרך והחדשני ביותר

המרכז קיים כבר משנת 1982 והיום לומדים בו כבר כ-12,000 סטודנטים, במגוון רחב של תחומים ומחלקות. אוניברסיטת אריאל בשומרון שם דגש הן על הכשרות מעשיות רלבנטיות ומתקדמות, והן על מחקר מקצועי ואיכותי במגוון נושאים. באוניברסיטת אריאל בשומרון ציבור סטודנטים מגוון מאוד ואווירה סטודנטיאלית מיוחדת. אוניברסיטת אריאל בשומרון ממוקמת בקרבה לערי המרכז ואפשרויות ההגעה למרכז נוחות ורבות. חשוב לציין כי המרכז האוניברסיטאי, שכיום נחשב מכללה מוכרת ומתוקצבת, נמצא כבר כמה שנים בתהליך של הפיכתו לאוניברסיטה מן המניין, מצב ייחודי בנוף האקדמי בישראל בעשרות השנים האחרונות.

לימודי הנדסת בניין, או הנדסה אזרחית כפי שהם נקראים באופן אקדמי רשמי, מתקיימים בפקולטה להנדסה שהיא אחת הגדולות והמקצועיות במרכז, לצד בית ספר חדש ואיכותי ללימודי ארכיטקטורה.

מהות המסלול

המחלקה להנדסה אזרחית באריאל קיימת מ-1996 והיא מעניקה לבוגריה תואר ראשון בהנדסה, B.Tech במסלול לימודים אשר נמשך 4 שנים (3 שנים להנדסאים). במסגרת מסלול לימודי הנדסת בניין (הנדסה אזרחית) באריאל הסטודנטים לומדים מגוון רחב של תחומי הנדסה, עם דגש על תהליכי בנייה, תכנון שלהם, ניהולם וכדומה. המסלול משלב כלים מקצועיים תיאורטיים ועיוניים עם דגש רחב על כלים מעשיים שיאפשרו לבוגרים להפיק תוצאות ועבודה איכותית תוך שילוב כל חומר הלימוד המקיף במהלך ארבע שנות המסלול.

חלק מהקורסים המגוונים שנלמדים במסלול לימודי הנדסת בניין באריאל הם:
שנה א': אלגברה ליניארית חדו"א, הנדסה תיאורית וגרפיקה הנדסית, כימיה, פיזיקה ומכניקה, תכנות, מכניקה הנדסית, חשמל.
שנה ב': חומרים הנדסיים, תורת החוזק, הסתברות, תורת המדידה, סטטיסטיקה, מתמטיקה, חומרי בניה, כלכלה הנדסית, הנדסת תחבורה
שנה ג': מבני בטון, ניהול תכנון וביצוע, גיאולוגיה, מעבדה הנדסית, סטטיקת מבנים, מבני פלדה, שיטות בניה, גיאומכניקה, תכן מבנים
שנה ד': בניה מתועשת, בניית מהנדס, הנדסת ביסוס, מבנים מרחביים, פרויקט גמר, דינמיקת מבנים, עמידות לרעידות אדמה, סמינר, וקורסי בחירה.

יש לציין כי מסלול הנדסה אזרחית באריאל כולל גם מעט קורסי חובה במורשת ישראל.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

המטרות של המחלקה להנדסת בניין באריאל הן לספק לסטודנטים ידע מקיף ומעמיק בכל תחומי היסוד הרלבנטיים וכמובן שבמקצועות ההנדסה, המסלול מלמד את הסטודנטים על תחומי התוכן והיבטי הניהול של בנייה לסוגיה ובנוסף הוא מעניק אפשרות לסטודנטים להכיר בצורה בסיסית את כל היבטי ההנדסה האזרחית. התכנית נועדה לאפשר לבוגריה להשתלב בצורה מהירה ואיכותית בשוק העבודה במגזר הציבורי והפרטי במגוון תחומי בנייה והנדסה.

יתרונות לימודי הנדסת בניין באוניברסיטת אריאל בשומרון הם:

  • מרכז אקדמי מוביל ואיכותי
  • קמפוס נעים, מקצועי ובעל אווירה מיוחדת
  • סגל מרצים איכותי שכולל אנשי אקדמיה ואנשים שמגיעים מהשטח
  • ללמוד במסגרת פקולטה הנדסית גדולה ומפותחת
  • מחלקה הנדסית שמשלבת לימודים מעשיים עם מחקר מתקדם ורלבנטי בתחום

תנאי קבלה

על פי רוב תנאי הקבלה מורכבים מציון קבלה משולב שכולל ממוצע בגרויות וציון פסיכומטרי, דרישות המינימום של הציון המשולב הוא ממוצע בגרות של 70 לפחות ופסיכומטרי של לפחות 550, כמובן שיש דרישות נוספות לגבי ציונים מינימליים במקצועות הבגרות כגון: מתמטיקה, אנגלית, פיזיקה (מועמדים ללא בגרות מורחבת בפיזיקה חייבים לעבור מכינת פיזיקה). ניתן להתקבל על סמך בגרויות בלבד עם נתונים גבוהים, ממוצע 93 למשל.

מרצים

ד"ר רבקה גילת היא ראש המחלקה להנדסה אזרחית, יתר המרצים מגיעים כאמור מהאקדמיה והם מובילים בתחומם וכן אנשים אשר ניסיונם כולל עבודה ממשית ומגוונת בתחום כגון: ד"ר אריאל גודלמן, ד"ר משה דניאלי, ד"ר איתן גולדשמיט, ד"ר בוריס בלוסטוצקי, ד"ר מתי אדן ואחרים.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד באוניברסיטת אריאל בשומרון בשומרון הוא אוניברסיטאי מסובסד, הוא עומד על כ-9,500 ש"ח לשנה, בהתאם להחלטות המל"ג לאותה שנה. המרכז האוניברסיטאי מפעיל מערך סיוע ורווחה לסטודנטים שכולל אפשרות לקבלת מגוון רחב של מלגות פנימיות ומקרנות חיצוניות וכן לקבל סיוע כלכלי שונה לגבי תשלום הלימודים, כמובן שבמקרים רבים הסיוע הוא על בסיס רקע סוציו אקונומי, מקום מגורים, עבודה חברתית וכדומה.