המכללה האקדמית הערבית לחינוך בישראל

ללמוד חינוך בערבית

המכללה האקדמית הערבית לחינוך, ממוקמת בחיפה ומכשירה מידי שנה כ 12,000מורים וגננות במגזר הערבי, במסלולים שונים. כמו כן, ישנם השתלמויות רבות בנושאים מגוונים למורים וגננות בפועל.

המכללה נוסדה ב 1949 ושימשה, תחילה, כמוסד להשתלמויות מורים, בשנת 1994 קיבלה המכללה היתר מהמועצה להשכלה גבוהה והחל משנת 1996 היא מעניקה תואר ראשון בהוראה (B.ed). כמו כן, קיים אגף נפרד, בו היא מקבלת סטודנטים משתלמים ודורשי תעודת הוראה מתוכנית הסבת אקדמאים.

בוגרי המכללה מהווים חלק משמעותי, מעובדי ההוראה במגזר הערבי, אשר בחלקם ממלאים תפקידי פיקוח, ניהול, והדרכה. המכללה האקדמית לחינוך ערבי, שואפת להפוך לאוניברסיטה הערבית הראשונה בישראל, ועל כן מוקדש כל מרצה ופועלה למטרה נעלה זו.

סגל איכותי ופלורליסטי

ההרכב האנושי במכללה, הוא הרכב ייחודי כיוון שהוא מורכב מצוות הוראה מכל קשת הדתות והרבדים שבחברה הישראלית. ישנם מרצים מוסלמים, נוצרים, יהודים, ודרוזים. יחדיו הם מקנים ערכי חינוך וחברה שוויוניים כשלמולם ערך הדו קיום. הלימודים מתקיימים תוך כבוד ושמירה על זכות האמונה האחרת של כל לומד ומלמד במכללה. ערך כיבוד האדם הוא מאוד בולט ולמעשה המכללה מהווה 'כור היתוך' מיקרו ישראלי.

תפישת העולם של המכללה היא הומניסטית ופלורליסטית כאחד, ועל כן היא דואגת לשלב את ערכי החינוך הן של המזרח והן של המערב. בזכות זאת, מוכרת המכללה כמוסד המדגיש זיקה לתרבות הערבית.

במכללה האקדמית הערבית לחינוך, ניתן למצוא מעבדה ביולוגית, ללימוד מקצועות: מדעי הטבע, כימיה, והביולוגיה. במעבדה חדר ניסויים גדול וחדר הכנה. כמו כן, ניתן למצוא בה ציוד רב כגון: מכשור אור קולי, מפות, דגמים, חומרים, ועוד. בנוסף, ישנו מרכז למתמטיקה ומחשב, בו קיים מאגר לאמצעי למידה שונים של תחום המתמטיקה, אוריינות מחשב ועזרים שונים.

בתחום המחשבים ישנם: מדפסות, מצלמות, סורקים, חד קרן, ואמצעי המחשה שונים. בנוסף לכך, ישנם מרכזים בנושאים: אנגלית, ספרות ילדים בערבית, משחקים דידקטיים, חדר מוסיקה, והוראה מרחוק אשר הוקם במטרה לעודד הוראה מתוקשבת בטווח רחב של התמחויות, על מנת להטמיע את השימוש במערכות המידע הטכנולוגיות.

ספריית המכללה האקדמית הערבית לחינוך בישראל

הספרייה מכילה מעל ל 100,000 ספרים, במגוון מדורים: חינוך, דת, מדעים, ביולוגיה, ערבית, ועברית. ניתן למצוא בה, מחקרים בתחומים השונים, כתבי עת, תוכניות לימודים, ספרי מדע, ספרי לימוד, יצירות ספרותיות, ספרי שירה, ספרי דקדוק, ומדור לאומניות הכולל ספרות מתחומי הציור, הפיסול, המוסיקה ועוד.

חינוך כערך עליון

האמונה המנחה את פעילות המכללה האקדמית לחינוך בערבית, היא האמונה כי החינוך הוא ערך בונה חברה. מיקוד הלימודים הוא בתחום החינוך, במטרה להפוך את הלומדים למחנכים איכותיים ומנהיגים מובילים, אשר ידעו לפעול כראוי עם האתגרים והמכשולים הניצבים בדרך.

כחלק ממטרת העל, מפעילה המכללה מגוון השתלמויות למורים ולגננות לפועל וכן פותחת חוגים מגוונים, על מנת לענות על צורכיהם ונטיית ליבם של כלל הלומדים במכללה. גוון ייחודי נוסף, הוא השילוב בין התיאוריה למעשה, שמדגיש יצירתיות ודרכי הוראה חדשניות המשלבות מחקר, קריאה, ושיטות הוראה מגוונות.

חוגים ומסלולי לימוד

  • מסלולי הוראה לגיל הרך, לגיל בית הספר היסודי, לגיל בית ספר העל יסודי, חינוך מיוחד.
  • מסלול מצוינות
  • החוג למדעי המחשב
  • החוג לביולוגיה
  • החוג לפיסיקה
  • החוג לחינוך ופסיכולוגיה
  • החוג לאנגלית
  • יחידת לימודי המשך, הסמכה והשתלמויות.

מידע נוסף

כתובת: רחוב החשמל 22, חיפה 32623
טלפון: 04-8322344