לימודי סוציולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי

לימודי סוציולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי מוצעים במתכונת של לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, בדומה לרוב המכללות בארץ, כאשר הסטודנטים יכולים לבחור במסלול שכולל התמחות, מסלול סוציולוגיה ואנתרופולוגיה רב תחומי או לימודי סוציולוגיה ארגונית כחטיבה שניה בתואר ראשון.

להבין את מהותה של החברה במכללה איכותית עם תואר של בר אילן

המכללה האקדמית גליל מערבי שוכנת בסמוך לעיר עכו בליבו של הגליל המערבי האיכותי והמתפתח, המכללה משרתת אוכלוסייה מגוונת מאוד של תושבי כל האזור ובכך מאפשרת היכרות פלורליסטית עם מגוון רחב של סטודנטים, ניסיונות חיים והשקפות – אידיאלי ללימודי סוציולוגיה. במכללה האקדמית גליל מערבי לומדים כיום מעל 4,100 סטודנטים במגוון רחב של מחלקות ותחומים. המכללה מעניקה את התואר מטעם אוניברסיטת בר אילן והלימודים מתקיימים באחריות אקדמית של האוניברסיטה – מהלך הלימודים כולו מתקיים במכללה בגליל המערבי ואין חובה לסיים את השנה האחרונה בבר אילן.

מהות המסלול ללימודי סוציולוגיה בגליל מערבי

המסלול לתואר ראשון BA סוציולוגיה ואנתרופולוגיה רב תחומי כולל לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה כחטיבה ראשונה, סוציולוגיה ארגונית או לימודי בריאות ורווחה כחטיבה שניה. במסלול זה התואר המוענק הוא רב תחומי עם ציון החטיבות.

מסלול לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה לתואר ראשון BA עם התמחות הוא בחסות אוניברסיטת בר אילן מבחינת ההתמחות של החטיבה הראשונה של סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. החטיבה השניה במסלול ההתמחות היא בסוציולוגיה ארגונית ובכך התואר הוא יישומי לגבי השתלבות בשוק העבודה. גם במסלול זה ניתן לבחור חטיבה שניה בלימודי בריאות ורווחה – ההבדל בין התכניות הוא בכך שבמסלול השני ישנה התמחות בתחום מטעם אוניברסיטת בר אילן. מעבר לשני מסלולים אלו, המכללה האקדמית גליל מערבי מציעה גם תכנית לימודי סוציולוגיה ייחודית למכללות שבחסות בר אילן של BA רב תחומי בסוציולוגיה ומשאבי אנוש – עוד דוגמא לתואר מרתק ויישומי.

הלימודים במסלולים השונים נמשכים 3 שנים, משרתי כוחות הביטחון יכולים להשלים את הלימודים בשנתיים מרוכזות. כל מסלולי הלימוד במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה כוללים גם קורסי בחירה במסגרת חטיבה משלימה ולימודי יסוד ביהדות כפי שמקובל בתכניות של בר אילן. דוגמאות לקורסים במסלולי לימודי סוציולוגיה במכללת גליל מערבי הן: מבוא לסוציולוגיה, מבוא לאנתרופולוגיה, משפחה ושארות, עלייה וקליטה, תקשורת בעולם הערבי, פסיכולוגיה חברתית, גברים ונשים בחברה, רב-תרבותיות, סטטיסטיקה, שימושי מחשב, חברה ותרבות ערבית בישראל, סוציולוגיה של ארגונים, תיאוריות ארגוניות, מנהיגות ארגונית, פיתוח ארגוני, מוטיבציה בעבודה, הבדלי מגדר ועוד.

מטרות ויתרונות המסלול

המטרה של לימודי סוציולוגיה בגליל מערבי היא לספק לסטודנטים השכלה אקדמית מקיפה ורחבה מאוד, אך בדגש על סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ולספק להם קרקע טובה להמשך ללימודים מתקדמים.

היתרונות של לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי הם:

  • לימודים באחריות אקדמית של אוניברסיטת בר אילן.
  • מגוון אפשרויות בחירה של מסלולי לימוד בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה.
  • אפשרויות שונות לקבלה ללימודים.
  • מכללה קטנה יחסית שמאפשרת כיתות קטנות, יחס אישי ומתקנים איכותיים לצד סגל מרצים מקצועי ואיכותי.

תנאי קבלה

  • בגרות בממוצע של 8.2 ומעלה מקנה קבלה ללא פסיכומטרי
  • בגרות בממוצע של 7.8-8.2 ופסיכומטרי של לפחות 500
  • מכינת לבני 30+ עם ממוצע של לפחות 77
  • מועמדים שלמדו בבי"ס עם שפת הוראה שאינה עברית או אלו שלמדו בעברית אך קיבלו ציון בהבעה של פחות מ-77 נדרשים לבחינת מיון בעברית.
  • ציון של 60 ומעלה באנגלית 4 יחידות לפחות.

מרצים

מכללת גליל מערבי מקפידה לגייס מרצים מצוינים מעולם האקדמיה הישראלי. ראש החוג הוא פרופ' אוריאל לויתן וחלק מהמרצים במסגרת לימודי סוציולוגיה במכללה הם: ד"ר יובל אשוש, ד"ר נמרוד לוז, ד"ר עפרה גרינברג, ד"ר שלומית מנור, ד"ר נוהאד עלי, ד"ר ח'ליל רינאוי, ד"ר יעל קשת ואחרים.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד במכללה האקדמית גליל מערבי הוא אוניברסיטאי ועומד על כ-9,500 ש"ח לשנת לימודים. המכללה מציעה מלגות מטעם תקציבה העצמי לזכאים. מעבר לכך סטודנטים במכללה יכולים ליהנות ממגוון רחב של מלגות חיצוניות, חלקן ייחודיות למכללה או לאזור, למשל: מלגת "לומדים בגליל" לפיתוח יזמות קהילתית בגליל ובסכום של 6,000 ש"ח, מלגות קרן אפרים קציר של כ-5,000 ש"ח (כולל עבודה בקהילה) או לאמהות חד-היוריות עד 10,000 ש"ח, מלגות של 1,000 ש"ח לתושבי עכו, מלגה של לפחות 4,500 ש"ח למגורים בשכירות סמלית בדירות סטודנטים בעכו ועבודה בקהילה ומלגות נוספות.