לימודי תעודת הוראה במכללת בית ברל

המקום הנכון ללימודים עם ערכים

המכללה האקדמית בית ברל הוקמה בשנת 1949 ובשנת 1970 הוכרזה כמוסד אקדמי. המכללה ממוקמת ליד קיבוץ ניר אליהו בשרון, מרחק נסיעה קצר מכפר סבא. מכללת בית ברל הינה מכללה רב-תחומית ועוסקת בעיקר בחינוך, אמנות, חברה ותרבות. מכללת בית ברל מציעה לימודים לקראת תואר ראשון, תואר שני ולימודי תעודה בחוגים הבאים: מדעי הרוח, מתמטיקה, מדעי החברה וההתנהגות, אמנות וקולנוע, מדעי הטבע והסביבה ומדעי התקשוב.

סטודנטים במכללה האקדמית בית ברל מעודדים להיות מעורבים חברתית בקהילה, ובמכללה קיימים מספר פרוייקטים של פעילויות חברתיות בהם לוקחים הסטודנטים חלק. בנוסף, במכללה האקדמית בית ברל פועלים שבעה מכונים ומרכזים המעשירים ותומכים בתכניות הלימודים : מרכז ימימה לחקר ספרות ילדים, מרכז לתכנון לימודים, הוראה והערכה, מרכז לאוריינות סביבתית, מכון ליזמות בחינוך, מרכז תמיכה ללקויי למידה, מרכז להוראת המתמטיקה ומרכז אבחון והדרכה.

מהות המסלול

במסגרת לימודים לתואר ראשון בחינוך במכללה האקדמית בית ברל, לומדים גם לתעודת הוראה. כמו כן, ניתן ללמוד לתעודת הוראה במכללת בית ברל גם בבית הספר לאמנות, במכון להכשרת מורים ערבים וביחידה להסבת אקדמאים להוראה. תואר ראשון בחינוך והוראה בבית ברל משולב עם לימודי תעודת הוראה ויש בו שבעה מסלולים שונים: חינוך בבתי ספר על-יסודיים, חינוך בבתי ספר יסודיים, חינוך בגני ילדים, חינוך בלתי פורמלי, חינוך מיוחד, אנגלית וקידום נוער. תכנית הלימודים משלבת בין לימודים עיוניים מתחום החינוך, ההוראה, הדידקטיקה והפדגוגיה ובין התנסות מעשית במסגרות חינוכיות שונות. לכל מסלול לקראת תואר ראשון בחינוך עם לימודי תעודת הוראה יש תכנית לימודים ייחודית והתנסות מודרכת המוכוונת למסלול הספציפי.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

מטרת המסלול היא להכשיר את בוגרי התואר ראשון בחינוך והוראה להשתלבות במערכת החינוך, על כל מוסדותיה, כמורים ומחנכים. הלימודים לתואר ראשון בחינוך והוראה מקנים ידע פדגוגי ודידקטי נרחב, יחד עם מגוון של נושאי לימוד מעניינים, הנלמדים במערכת החינוך. בתוך כל מסלול ישנו מגוון רב של אפשרויות, ובנוסף ניתן לשלב בין המסלולים והחוגים. היקף הלימודים דומה להיקף הלימודים באוניברסיטאות וישנן גם חטיבות בין-תחומיות שניתן ללמוד בהן בהיקפים שונים. זאת ועוד, הסטודנטים רוכשים ניסיון מעשי רב ומגוון במסגרות חינוכיות שונות, והכל בתמיכה של המכללה והדרכה אישית לכל סטודנט.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה לתואר ראשון בחינוך והוראה במכללה האקדמית בית ברל הינם ציון התאמה (שקלול ממוצע של ציוני הבגרות עם הציון הפסיכומטרי) של 525 לפחות, ובנוסף: ציון 475 לפחות בפסיכומטרי וממוצע 85 לפחות של ציוני הבגרות. מועמדים שעומדים בדרישות אלו, ידרשו לעבור ריאיון קבלה. למסלול לאנגלית יש צורך בארבע יחידות באנגלית בבגרות בציון מינימאלי של 75.

מרצים

סגל ההוראה של למודי תואר ראשון בחינוך והוראה במכללה האקדמית בית ברל כולל מרצים מהמובילים בתחום, וביניהם: גב' אורית מיוחס, ד"ר חנה לבנת, ד"ר אביבה קליגר, ד"ר פרח ליכט, ד"ר אורלי חיים, ד"ר מירב סדי-נקר, ד"ר עמנואל גרופר וגב' אורית לרר-כנפו.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד לתואר ראשון במכללה האקדמית בית ברל הוא שכר לימוד אוניברסיטאי ועומד השנה על 12,866 ש"ח לשנה. ישנן מספר מלגות המיועדות לסטודנטים לתואר ראשון בחינוך והוראה במכללה האקדמית בית ברל: מלגות סיוע מקרנות המכללה ע"ב רקע כלכלי, מלגות מותנות של משרד החינוך, מלגת מצוינים להוראה של משרד החינוך, מלגה למצטיינים בעלי ציון התאמה 575 ומעלה, מלגות הצטיינות בלימודים לסטודנטים בשנים ב', ג' ו-ד', מלגות בזכות תרומה לקהילה, מלגות על השתתפות בפרוייקטים קהילתיים של המכללה, מלגת עבור השתתפות בפרוייקטי חונכות והתנדבות, ומלגות מטעם קרנות חיצוניות רבות.