לימודי חינוך מיוחד בבית ברל

לימודי חינוך מיוחד בבית ברל מתקיימים בבית הספר לחינוך שבמכללה, בית הספר מעביר תכניות לימוד מקיפות ורבות בכל תחומי החינוך. החינוך המיוחד נוגע למגוון תחומים כגון: הוראה מתקנת בקריאה, חשבון, סיוע בלקויות למידה שונות ועוד.

לימודי חינוך מיוחד במכללה בעלת אידיאולוגיה חינוכית מובהקת ששמה את החינוך לפני הכל

המכללה האקדמית בית ברל היא מוסד אקדמי מכובד אשר בתחומי הלימוד בהם הוא מתמקד נחשב למוביל, בית ברל תמיד נתפס ופועל כמוסד בעל אידיאולוגיה עמוקה ומחויבות לחינוך. המכללה ממוקמת ממש בסמוך לעיר כפר סבא, בקמפוס ירוק ופסטורלי שניתן להגיע אליו בקלות בתחבורה ציבורית או רכב פרטי. המכללה החלה את דרכה כמוסד להכשרת מורים ומנהיגים צעירים לתנועת העבודה, בעיקר לאנשי ההתיישבות העובדת, היא נקראת כמובן על שם ברל כצנלסון שהיה ממנהיגי תנועת העבודה. בבית ברל, החינוך הוא בראש סדר העדיפויות מבחינה אקדמית ואידיאולוגית, חזון המכללה הוא שניתן וצריך לשפר את מדינת ישראל באמצעות הכשרת אנשי חינוך מעולים ומתקדמים. מעבר לזה, המכללה שמה דגש בשנים האחרונות על לימודי חברה, אמנות ותרבות במגוון רחב של מסלולים ואפשרויות לאלפי סטודנטים מכלל שכבות האוכלוסייה אשר בוחרים בבית ברל כביתם האקדמי.

מהות המסלול

מסלול חינוך מיוחד בבית ברל נמשך 4 שנים, אשר בסופן מסיימים הבוגרים עם תואר ראשון B.Ed שהוא תואר בחינוך והוראה, כך שהמסלול כולל כמובן גם תעודת הוראה. התכנית לחינוך מיוחד בבית הספר לחינוך כוללת למעשה 4 מסלולים ספציפיים על פי גיל ומסגרת לימודית:

  • חינוך מיוחד לגיל 6-21 – תעודת הוראה לבתי ספר מיוחדים, כיתוב משלבות בחינוך הרגיל, כיתות חינוך מיוחד.
  • הוראה לגילאי 6-21 ובבית ספר יסודי – גם תעודת חינוך מיוחד רגילה וגם תעודת הוראה לבי"ס יסודי.
  • חינוך מיוחד לגילאי 6-21 ולבי"ס על-יסודי: חינוך מיוחד רגיל בתוספת תעודת הוראה לבתי ספר על-יסודיים.
  • חינוך מיוחד לגן – לגילאי לידה עד 6, תעודת הוראה לגני חינוך מיוחד ולגנים רגילים.

כמו כן, בשנה ג' של לימודי חינוך מיוחד בבית ברל הסטודנטים בוחרים התמחות: לקויי למידה בבי"ס על-יסודי, לקויי שמיעה ושפה, הוראה לילדים עם נכויות התפתחותיות. המסלול כולל לימודים תיאורטיים רבים להקניית בסיס וידע מעמקי בתחום חשוב ומשמעותי זה וכמו כן, החל משנה א', הסטודנטים מבצעים גם לימודי התנסות מעשית ומודרכת במגוון מסגרות חינוכיות. מעבר לתכניות הלימוד הכלליות שנסקרו, בית ברל מציע גם תוספת אפשרית בצורת תכנית מקדמת בחינוך המיוחד שמקנה תעודת מנחה לעבודה חינוכית-חברתית, תכנית לבתי ספר יסודיים ועל-יסודיים וכן בהנחיית ילדים ונוער בסיכון.

חלק מהקורסים הנלמדים במסגרת מסלול חינוך מיוחד בבית ברל הם: אסטרטגיות הוראה לבעלי לקויות שמיעה ושפה, הוראת תלמידים עם נכויות התפתחותיות, הוראה בגן משלב, קשיים רגשיים, חברתיים והתנהגותיים, טיפול עם בעלי חיים. סדנאות קריאה, קריאה וחשבון ועוד קורסים והכשרות רבות.

מטרות ויתרונות המסלול

לימודי חינוך מיוחד בבית ברל מגיעים מתפיסת העולם ההומניסטית, כאשר הדגש הוא לרתום את השונות של כל תלמיד ולהוביל אותו להצלחה והשתלבות יעילה במערכת החינוך.

יתרונות מסלול חינוך מיוחד בבית ברל הם:

  • מסלול מקיף שכולל התמחויות ספציפיות בתחומים של חינוך מיוחד.
  • התנסויות מעשיות רבות ומגוונות החל משנה א'.
  • מכללה שמציעה לימודי חינוך ברמה אקדמית גבוהה ביותר עם סגל מוביל בתחומו.
  • קמפוס נעים וירוק, אווירת לימודים מעשירה ואיכותית עם רמת מתקנים גבוהה.
  • לימודים במוסד אקדמי בעל אידיאולוגיה חינוכית עשירה וותיקה.

תנאי קבלה

על המועמדים להציג ציון התאמה, שמשלב בין פסיכומטרי לממוצע בגרות, של לפחות 525, כאשר המרכיבים של ציון זה הם: פסיכומטרי בציון של לפחות 475 וממוצע בגרות של לפחות 85. במכללת בית ברל מקבלים מועמדים בני 20 ומעלה בלבד.

מרצים

ראש בית הספר לחינוך בבית ברל היא ד"ר תילי וגנר וראש המסלול לחינוך מיוחד היא ד"ר פרח ליכט. מעבר לזה סגל המרצים במסלול ובמכללה בכלל הוא מהמובילים והאיכותיים ביותר בארץ בתחומי החינוך. המרצים כוללים אנשי אקדמיה מכובדים, אשר פרסמו מחקרים ועבודות רבות בתחום ואנשים אשר מציעים גישה מעשית יותר לצד ידע אקדמי מקיף.

עלויות ומלגות

הלימודים בבית ברל הם בשכר לימוד אוניברסיטאי, לימודי תואר ראשון עולים כ-9,500 ש"ח לשנה בהתאם להחלטות שכר הלימוד של המל"ג. בעלי נתוני קבלה גבוהים זכאים לשכר לימוד של 50% בלבד. מכללת בית ברל מציעה מלגות סיוע על פי נתוני רקע כלכלי, מלגת מצטיינים של משרד החינוך לבעלי ציון התאמה של לפחות 630, מלגה לבעלי ציון התאמה של לפחות 575, מלגות על בסיס תרומה לקהילה, מלגות חונכות פר"ח, מלגות פרויקט סחל"ב ומלגות נוספות מגופים חיצוניים.