לימודי הוראה במכללת בית ברל

ללמוד הוראה באחד מהמוסדות הוותיקים ביותר לחינוך

בית הספר לחינוך בית ברל הוא אחד מהוותיקים בארץ המכשיר מורים להוראה בחינוך הפורמאלי וגם מחוצה לו. הקמפוס משתרע על מרחב ירוק, המעורר רוגע ושלווה ומאפשר אווירת לימודים נעימה. אמנם בית הספר החל כבית ספר לחינוך, אך בשנים האחרונות הוא התפתח למכללה רב תחומית להשכלה גבוהה. הרמה הלימודית האקדמית גבוהה וכיום יש בו עוד שני בתי ספר: ביה"ס לחברה ולממשל וביה"ס לאומנות. בשלושת בתי הספר ישנן תוכניות לימוד לתואר ראשון, שני, ולימודי תעודה. הדגל אותו נושא בית הספר הוא המימוש העצמי של היחיד, הקבוצה והקהילה בחברה הישראלית וההכשרה המקצועית המתמשכת אותה מקבלים הסטודנטים. כמה ממסלולי הלימודים בבית הספר לחינוך בית ברל הם: תואר ראשון ותעודת הוראה לחינוך מיוחד, הכשרת מורים לכתות ז-י. תואר B.Ed בחינוך ותעודת הוראה לגיל הרך וכתות א-ב. הכשרת אקדמאים להוראה, הכשרת מנהלי בית ספר, השלמה לתואר ראשון בחינוך ועוד מסלולים רבים בתחום החינוך. ללמעלה מאלפיים סטודנטים לומדים לתואר B.Ed. במסגרות של מסלולים המכשירים סטודנטים לעבודה בחינוך במערכות הפורמאליות והלא פורמאליות.

מהות המסלול

הלימודים לתואר ראשון משלבים תעודת הוראה ואורכם 4 שנים. תכנית הלימודים מורכבת מתחומים רבים כגון: לימודי חינוך עיוניים הממוקדים ביסודות והמחקר החינוכי, למודי הכשרה להוראה ולחינוך, שיעורי עזר באנגלית, לשון עברית, יהדות, הכרת הארץ ועוד. כמו כן גם ישנה אפשרות ללמוד חינוך במסגרת חוגים מגוונים. כדי לקבל רישיון להוראה חובה על כל בוגר לעבור שנה של התמחות (סטאז') שנה זו למעשה היא שנת העבודה הראשונה אלא שבשנה זו הבוגרים עובדים רק כשליש משרה לפחות ומלווים על ידי איש מקצוע, החונך אותם בצורה עקבית ושוטפת. בנוסף מציע בית הספר לחינוך בית ברל אפשרות של לימודים מרחוק, בהם יכול הסטודנט ללמוד מהבית על ידי התחברות למחשב ולאינטרנט.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

מטרת המסלול היא לפתח סוג של מחנכים ומורים שיאפשרו קידום לכל שכבות האוכלוסייה, על ידי דרכי לימוד מגוונות ההכוונה למחויבות חברתית וערכית תוך כדי היענות ושימת לב לצרכי הקהילה, כל זאת על ידי גישה יזמית וחתירה למצוינות. הפעילות המחקרית שנערכת במכללה עוזרת לסטודנטים הלומדים בה לפתח את חווית הלמידה והכשרתו להוראה ולתפקידים במערכת החינוך, התרבות והאומנות. שיהיו חלק בפיתוח המקצועי של בעלי התפקידים המשפיעים במערכת החינוך.

המרצים

השאיפה למצוינות מתחילה מהסגל האקדמי אשר כולם כרובם שייכים לרובד העליון בשורת המחנכים כדוגמת – ד"ר דותן אהרון, ד"ר דיאמנט עירית, ד"ר קרן כהן-לוק, ד"ר כהן רימונה, ד"ר אולן אורי, ד"ר אידן רינה, ד"ר טובה מטלמן – בונה ועוד רבים אחרים.

תנאי קבלה

תנאים הקבלה לבית הספר לחינוך בית ברל הם ממוצע של בגרות בציון מינימום 85 נקודות, ציון הפסיכומטרי מינימום ,475 או ציון התאמה משוקלל של 525 נקודות, בנוסף לתנאים אלו המועמד יצטרך לעבור ראיון קבלה. מעומדים בני 30 ומעלה ללא תעודת בגרות חייבים לעבור את הפסיכומטרי לפחות ב- 525 נקודות ולהשלים את לימודי המכינה בהיקף של 6 ש"ש.

עלויות ומלגות

שכר הלימודים השנתי בבית הספר לחינוך בית ברל הוא בסך של 12.866 ₪ , למעומדים בעלי נתוני פתיחה גבוהים ישנה האפשרות למלגה בערך של 50% משכר הלימוד. כמו בכל מוסדות החינוך ישנן אפשרויות רבות למלגות בשל מצב כלכלי וגם מלגות הכרוכות בעבודות התנדבות של פר"ח ועוד הרבה אחרות, אפשר לבדוק את כל סוגי המלגות באתר הבית של בית הספר לחינוך בית ברל.