לימודי סוציולוגיה במכללה האקדמית אשקלון

לימודי סוציולוגיה במכללה האקדמית אשקלון הינם במסלול של סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, המשולבים זה בזה. מסלול לימודים זה הינו דו חוגי, כלומר הסטודנט נדרש לשלב אותו עם חוג נוסף כגון: פוליטיקה וממשל, פסיכולוגיה וקרימינולוגיה וכדומה. הלימודים במסלול זה כוללים תחומי עניין מגוונים ומרתקים.

ללמוד במקום שמוביל אותך להצלחה

המכללה האקדמית אשקלון מוכרת כמוסד להשכלה גבוהה. ב- 1965היא החלה את דרכה כשלוחה של אוניברסיטת בר אילן וכיום היא עומדת כמכללה אקדמית עצמאית לכל דבר ועניין. המכללה מעניקה לימודי תואר ראשון בתחומים: מדעי הטבע, מדעים מדויקים, מדעי החברה והרוח, עבודה סוציאלית, קרימינולוגיה, כלכלה וניהול, מדעי המחשב, כלכלה ולוגיסטיקה, כלכלה ובנקאות. בשנת 1988 נפתח קמפוס המכללה החדש הממוקם בקרית החינוך, במרכז העיר ליד הים ובקרבת התחנה המרכזית. מלבד לימודים ברמה גבוהה, המכללה מציעה עבור הסטודנטים גם: גלריה לאומנות, ספרייה עדכנית ומגוונת, מעבדות מחשבים ואלקטרוניקה, מועדון סטודנטים, קפיטריה, חדר כושר, מעונות לסטודנטים, בית כנסת ועוד.

מהות המסלול

להלן חלק מהקורסים הנלמדים בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה:
בשנה א': מבוא לסטטיסטיקה, מבוא לפסיכולוגיה חברתית, מבוא לסוציולוגיה, כתיבה מדעית ושימושי מחשב. לאלו מתווספים קורסים לפי החוג שנבחר.
בשנה ב': שיטות מחקר אנתרופולוגיות איכותניות, שיטות מחקר כמותיות והחברה הישראלית. קורסי הבחירה בשנה ב' כוללים: בית הספר וההקשרים החברתיים, ריבוד חברתי, סוציולוגיה של התרבות, סוציולוגיה של הידע, עלייה, הגירה וקליטה, דת וחברה, מגדר וחברה, סוציולוגיה כלכלית, משפחה ושארות – השוואה בין תרבויות. לאלו מתווספים גם קורסי החוג הנוסף.
בשנה ג': תיאוריות אנתרופולוגיות, תיאוריות סוציולוגיות. קורסי הבחירה: עלייה, הגירה וקליטה, תרבות נוער, סוגיות בחיי היום-יום של זקנים, מבוא לחשיבה סביבתית, סוציולוגיה של הידע, תיאוריות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות בנות זמננו. בנוסף יש לבצע 2 עבודות סמינריוניות ולבחור קורס העשרה.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

הלימודים בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מתאימים לסטודנטים הרוצים להבין את המציאות התרבותית והחברתית בארץ ובעולם. הלימודים מעניקים ידע רב המאפשר להשתלב במגוון מקצועות בהן דרושה השכלה במדעי החברה והבנה של תהליכים סוציולוגיים וחברתיים כגון: מערכת אכיפת החוק, השירות המוניציפאלי והשירות הציבורי, עמותות פרטיות וציבוריות, מפעלי חברה ותרבות, מוסדות חינוך ומתנ"סים ועוד.
השילוב של חוג זה עם חוג נוסף לא רק מעשיר את הידע של הסטודנטים, אלא גם פותח בפניהם אפשרויות תעסוקה נוספות ומאפשר להם שילוב ייחודי של ידע, אשר יעניק להם יתרון בשוק העבודה על פני בוגרים אחרים.

המרצים

סגל המרצים במכללה האקדמית אשקלון הינו סגל מקצועי ומיומן בתחום זה כגון: ד"ר ענבל אסתר סיקורל, גב' קרן אבהר, ד"ר נעמי גל, ד"ר שלומי דורון, ד"ר בתיה זיבצנר, ד"ר בברלי מזרחי, ד"ר דניאל מישורי, ד"ר סמדר נוי-קניון, ד"ר נעמי סילמן, ד"ר ירון עידן, ד"ר חגית פרץ, ד"ר אביבה קפלן, פרופ' ניסן רובין, ד"ר משה שוורץ, מר אסף שרעבי, ד"ר רחל שרעבי.

תנאי קבלה

ללימודים במסלול סוציולוגיה ואנתרופולוגיה לתואר ראשון במכללה האקדמית אשקלון יש צורך בממוצע של תעודת בגרות 82 ורמת אנגלית – מתחילים 2. תנאי הקבלה יכולים להשתנות מידי שנה, לכן מומלץ לברר את התנאים במזכירות המכללה.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד במכללת אשקלון עומד על 9,521 ₪ לשנה לאחר הפחתה. השכר אינו כולל שמירה ואבטחה, תשלום לאגודת סטודנטים וקורסי אנגלית. חיילים משוחררים יכולים להשתמש בפיקדון חיילים משוחררים. במכללה מוצעות מלגות רבות לסטודנטים כגון: מלגות בשיתוף פר"ח, קרן עובדיה עובדיה, מלגת חונכות, קרן חינוך ארצות הברית-ישראל, מלגת הצטיינות, קרן מפעל הפיס, קרן גרוס, מלגות חיילים משוחררים, מלגת קרן ענבר, קרן אשקלון, קרן "דלק", קרן אימפקט, קרן למען יהודי אתיופיה, מלגת היא"ס, קרן משרד החינוך וקרן יו"ר הכנסת ועוד.