לימודי סוציולוגיה במכללת אחוה

לימודי סוציולוגיה במכללה נערכים במסגרת המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, כאשר מסלול הלימודים הוא דו-מחלקתי והתואר שמקבלים הבוגרים בסופו של דבר הוא מטעם אוניברסיטת בן גוריון ובאחריות אקדמית שלה.

להבין לעומק את החברה, התרבות והתהליכים שביניהם

המכללה האקדמית אחוה מהווה את החלק העיקרי של הקמפוס האקדמי אחוה, השוכן מצפון לקרית מלאכי ומשרת את כלל תושבי השפלה לצד סטודנטים מכל רחבי הארץ. הקמפוס עצמו כולל גם מכללה ייעודית לחינוך, מכינה קדם אקדמית ומרכז ללימודים כלליים. המכללה האקדמית אחוה קיימת מ-1971 והיא קיבלה מעמד עצמאי ומוכר בשנת 1994. חלק נרחב מהתארים המוענקים במכללה הם באחריות אקדמית ומטעם אוניברסיטת בן גוריון בנגב שלה קשרים הדוקים עם המכללה.

מהות המסלול

מסלול לימודי סוציולוגיה במכללה האקדמית אחוה מקנה לסטודנטים ידע רחב וכן כלי מחקר וניתוח להבנת תהליכים והיבטים שונים בחברה האנושית. לימודי סוציולוגיה נמשכים שלוש שנים והם נלמדים רק במשך 3 ימים בשבוע. את השנה השלישית והאחרונה לומדים בקמפוס אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.
המסלולים האפשריים של לימודי סוציולוגיה באחוה הם:

  • דו-מחלקתי בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה כאשר ישנה התמחות בכלכלה ומנהל עסקים.
  • לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה עם התמחות בתקשורת ומשאבי אנוש.
  • סוציולוגיה, אנתרופולוגיה וספרות.

חלק מהקרוסים הנלמדים במסגרת לימודי סוציולוגיה במכללת אחוה הם:
שנה א': יסודות בסוציולוגיה, סטטיסטיקה, מבוא לאנתרופולוגיה, פילוסופיה במדעי החברה, תוכנות מחשב.
שנה ב': החברה בישראל, מבוא לשיטות מחקר איכותניות וקורס המשך, לימודים אזוריים, כתיבה מדעית.
שנה ג': תיאוריות סוציולוגיות, תיאוריות באנתרופולוגיה – באוניברסיטת בן גוריון.

מטרות ויתרונות לימודי סוציולוגיה במכללת אחוה

הלימודים מיועדים לספק לסטודנטים כלים עיוניים ומקצועיים להבנת וניתוח החברה על תהליכיה השונים והמורכבים. הלימודים מלמדים את הסטודנטים על מבנה החברה, תרבות, קבוצות בחברה ויחסים ביניהן, יחסי שליטה וכוח בחברה, תהליכים חברתיים ועוד. הלימודים משלבים בין סוציולוגיה ואנתרופולוגיה שהם שני תחומים קשורים מאוד ובכך המסלול מספק לבוגריו תמונת מצב מלאה ואיכותית יותר.

היתרונות של לימודי סוציולוגיה במכללה האקדמית אחוה הם:

  • שילוב של סוציולוגיה ואנתרופולוגיה
  • תואר איכותי ונחשב מטעם אוניברסיטת בן גוריון
  • סגל מרצים מצוין של אוניברסיטת בן גוריון, אך במתכונת של כיתות קטנות ואווירה אישית.
  • קמפוס אקדמי חדיש ונוח עם אווירה סטודנטיאלית מגוונת, איכותית ומהנה.
  • שכ"ל אוניברסיטאי.

תנאי קבלה

  • תעודת בגרות מלאה הכוללת לפחות 4 יחידות אנגלית או תעודה שוות ערך ממכינה.
  • ציון פסיכומטרי של לפחות 530 נקודות.

מרצים

כאמור, המרצים במסגרת לימודי סוציולוגיה באחוה הם מרצים מהסגל הרחב והאיכותי של אוניברסיטת בן גוריון. חלק מהמרצים במסלול הם: ד"ר סיגל רון, פרופ' יוסף צלגוב, ד"ר יוני גז, ד"ר ניר אביאלי, ד"ר זיו חורב, ד"ר ליאורה נבון, ד"ר יעל פוזננסקי ואחרים.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד של לימודי סוציולוגיה במכללת אחוה הוא אוניברסיטאי ועומד בשנה"ל 2010-2011 על 9,521 ש"ח לתואר ראשון. המכללה האקדמית אחוה מציעה לציבור הסטודנטים מלגות על בסיס הצטיינות של ציוני פסיכומטרי או הצטיינות אקדמית במהלך הלימודים עצמם, מלגות סיוע כלכלי שמותנות בהתנדבות קהילתית, מלגות לחיילים משוחררים, עולים חדשים וכמובן עזרה בקשר עם קרנות וגופים חיצוניים שמציעים מלגות לימודים. סטודנטים שלומדים בקורסים שמוגדרים קורסי מעורבות חברתית זכאים למלגה של 2,000 ש"ח למשל.