לימודי צילום בבצלאל

המקום ללימודי צילום שממנו אפשר לצמוח ולגדול

האקדמיה בצלאל נוסדה בשנת 1906 בירושלים על ידי פרופ' שץ. אקדמיית בצלאל נחשבת למקום ללימודי אומנויות היוקרתי ביותר בארץ והיא בעלת שם בינלאומי, אקדמיית בצלאל היא מבין מוסדות הלימוד הוותיקים והמקצועיים ביותר. האקדמיה מציעה מחלקות לימוד רבות ומרתקות בתחומי האומנות למיניה כגון: ארכיטקטורה, צורפות ואופנה, עיצוב תעשייתי, תקשורת חזותית, צילום, עיצוב קרמי וזכוכית, אמנויות המסך, אמנות היסטוריה ותיאוריה ולימודי חוץ. רמת הלימודים בבצלאל גבוהה מאוד והביקוש ללימודים גדול במיוחד, על כן תנאי הקבלה קשים ומתקבלים המצטיינים והמוכשרים ביותר.

מהות המסלול

לימודי הצילום באקדמיית בצלאל מקנים ידע מקצועי, יצירתיות, מיומנויות וכלים מעשיים וטכניים, בשילוב תכנים תיאורטיים הנוגעים לצילום. בנוסף משולבים במסלול זה לימודי תוכנות מחשב ווידיאו מעשיים. הלימודים הינם אומנותיים ויצירתיים מאוד, אשר מטרתם להגיע למלוא הפוטנציאל והכשרון הטמון בכל סטודנט וסטודנט, מבלי לוותר על המקצועיות והמומחיות שלו.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

לימודי צילום בבצלאל מעניקים תואר ראשון ונמשכים ארבע שנים. בשנה הראשונה, הסטודנט רוכש מיומנויות טכניות והרגלי עבודה, מציאת פתרונות לבעיות שונות, פיתוח יכולת החשיבה והאלתור, פיתוח היצירתיות והחשיבה המקורית, שפת ביקורת והתדיינות. בסוף אותה שנה הסטודנט מציג את עבודותיו, כאשר המרצים והסטודנטים בוחנים את התפתחותו והתקדמותו. בשנה השנייה, הסטודנט מעמיק את הידע והמיומנויות שלו בצילום והוא מתנסה במקביל בתחומי המחשב הווידיאו והעריכה. גם בשנה זו על הסטודנט להגיש את כל עבודותיו ולהציגן בתערוכה אישית, שתבדוק את התפתחותו האישית והמקצועית לאורך השנה. בשנה השלישית מעודדים בבצלאל יוזמה ובחירה אישית, כאשר כל סטודנט בונה לעצמו מערכת לימודים הכוללת קורסי חובה ובחירה, על פי רצונותיו, כשרונותיו והשקפותיו. גם בשנה זו הסטודנט מציג את יצירותיו בתערוכה.

בשנה הרביעית והאחרונה מקדישים הסטודנטים את רוב זמנם לפרויקט הגמר, כאשר בסוף אותה שנה ישנה תערוכה מסכמת של הבוגרים, לתערוכה נחשבת זו מגיעים אנשי מקצוע ואומנות מכל רחבי הארץ והיא חשובה מאוד לעתידו המקצועי של הסטודנט. הסטודנט בוחר בתחילת השנה נושא לתערוכת הסיום, מתמקד וחוקר אותו. הסטודנט צריך לתכנן, למצוא מקורות, רעיונות ופתרונות, להסיק מסקנות ולגבש אמצעיים מקוריים בצילום להעברת הנושא שלו.

המרצים

בראש המחלקה לצילום עומד מיקי קרצמן, הרכזת המנהלית היא ארוטשס גליה. סגל המרצים בבצלאל כולל אנשי מקצוע ואומנות רבים ונודעים כגון: שרון יערי, נועה זית, דרור דאוס, אורי גרשוני, ד"ר תמר ברגר, יוסי ברגר, אייל בן-דב, שרון בלבן, בועז ארד, עילית אזולאי, יעקב ישראל, חן שפירא, יגאל שם טוב, פרופ' שמחה שירמן, יערה שחורי, איתן שוקר, מיקי קרצמן, אריאל קן, ראובן קופרמן, נועה צדקה, יגאל פליקס, דוד עדיקא, ניר עברון, גוסטבו סגורסקי, עדי נס, רמי מימון, קנט לסטר, אורה לב ויוסף כהן.

תנאי קבלה

ללימודי צילום בבצלאל יש צורך בתעודת בגרות ישראלית, או מקבילה מחו"ל, או אישור על מכינה קדם אקדמית. המועמד צריך להוכיח את ידיעת השפה העברית והאנגלית. והגורם הכי חשוב הם כמובן בחינות הכניסה, תיק עבודות והראיון האישי, שיבדקו את התאמתו של המועמד למסלול זה ואת כשרונותיו והפוטנציאל שלו להצליח בתחום.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד אוניברסיטאי והינו 12,886 ₪ לשנה לפני הפחתה ו-9,351 לאחר הפחתה. לתשלום זה ישנם תשלומים נלווים כגון: דמי חבר לאיגוד הסטודנטים, דמי אבטחה, חומרים לקורסים וסדנאות] כלי עבודה ועוד, אשר יכולים ליקר משמעותית את ההוצאות על הלימודים בתחום זה. ישנה אפשרות להשתמש בפיקדון חיילים משוחררים למימון שכר הלימוד. בנוסף האקדמיה מציעה הלוואות ומלגות סיוע לזכאים, מלגות קיום עבור מעורבות חברתית וחונכות אישית, מלגות מקרן אייסף, מלגות מקרנות חוץ, סיוע מהמשרד לקליטת עליה ועוד.