בצלאל – אקדמיה לעיצוב ואומנות בירושלים

אקדמיה ששמה הולך לפניה

כל מי שמתעניין באומנות בכלל או בלימודי אומנות בפרט שמע על אקדמיית בצלאל, אין ספק ששמה של האקדמיה הולך לפנייה בכול הקשור לרמת הלימודים הגבוהה, המאתגרת והמיוחדת שהאקדמיה מציעה ללומדים בה.

בצלאל הינה מוסד לימודי בין הותיקים בארץ, אשר נוסד כבר בשנת 1906 מתוך הרצון לשלב בתוך מלאכת היד את היצירתיות וההשראה ואכן בתחילת דרכו בית הספר בצלאל העניק לימודי ערב, לאנשים קשי יום מתוך מטרה לתת להם התמחות במקצועות כגון צורפות ורקמה. היום בצלאל היא בעלת שם ומוניטין עולמיים, אשר בה לומדים יותר מ- 1,500 סטודנטים מתוך מטרה להפוך ליוצרים ומעצבים פוריים אשר ישפיעו על התרבות הישראלית והעולמית.

בנוסף ללימודים מעשיים בתחום הנבחר על ידי הסטודנטים, אקדמית בצלאל מעניקה חשיבות רבה ללימודי המחקר בתחומי העיצוב, האמנות והארכיטקטורה, אקדמיית בצלאל מנסה לשלב בין התיאוריה לפרקטיקה וההוראה והמחקר הפכו לעמודי התווך של האקדמיה. אקדמית בצלאל מעניקה מסגרת לפעילות מחקרית גם של הסטודנטים שלה וגם של המרצים והיא מעודדת עיסוק במחקר וכן את פרסום התוצאות בקרב הקהילה המקצועית בארץ ובעולם.

מעונות הדיור של אקדמיית בצלאל שייכים לאוניברסיטה העברית, המעונות נמצאים במקום שנקרא "כפר הסטודנטים" בהר הצופים, שבתוכו מצויות דירות בנות חמישה חדרים שנועדו למגורים של חמש סטודנטים. הסטודנט המתגורר במעונות מקבל חדר משלו והוא חולק את המטבח ושני חדרי אמבטיה ושירותים עם השותפים שלו. בדירות קיים חיבור לטלוויזיה, לטלפון ולאינטרנט, כאשר החיבור לאינטרנט דורש תשלום נוסף.

יוקרה ומעמד בעולם האומנות בארץ ובחו"ל

רבים מהבוגרים של אקדמיית בצלאל הפכו ליוצרים מפורסמים בעלי שם ומוניטין בארץ ולעיתים גם בחו"ל כגון: ראובן רובין, צייר ישראלי וחתן פרס ישראל לשנת 1973, נחום גוטמן, פסל צייר וסופר, דני קרוון, מעצב תפאורות וצייר, חתן פרס נובל לשנת 1977, רענן לוריא קריקטוריסט שזכה להצלחה גדולה באמריקה, ירון לונדון, איש טלוויזיה, עיתונאי ופזמונאי, יוסי אבולעפיה, מאייר וסופר של ספרי ילדים, קריקטוריסט וגרפיקאי ועוד רבים אחרים.

אין ספק שיוקרתו של המוסד בצלאל גורמת למשיכה רבה של תשומת לב לכיוון הסטודנטים שלו, הדבר מתחיל בכך שהרבה אנשים מתחום האומנות והעיצוב מגיעים כדי לחזות בתערוכות הגמר של הסטודנטים של אקדמיית בצלאל, כדי לנסות ולאתר את בעלי הכישרונות ומסתיים בכך שאפשרויות מציאת העבודה של בוגרי בצלאל הן הרבה יותר קלות בזכות השם הטוב שאקדמיית בצלאל זכתה ביצירת אומנים ומעצבים מקוריים, יצירתיים ואיכותיים.

הסטודנטים של אוניברסיטת בצלאל זוכים לליווי אישי והנחיה ממרצים שהינם אומנים ומעצבים מצליחים בזכות עצמם, המפגש האישי בין אומן מנוסה לבין הסטודנט הצעיר, גורם לדו שיח בין השניים העוזר לסטודנט לגבש את זהותו האומנותית ולחזק את חשיבתו המקורית ואת היצירתיות שלו, כדי להגיע למצב שבו הוא יכול ליצור עבודות בעלות סגנון ייחודי המבטא את האישיות שלו.

ספריית אקדמיית בצלאל

הספרייה של אקדמיית בצלאל מהווה חלק חשוב מאוד מהאקדמיה, והינה חלק חשוב מחיי האקדמיה. החומרים שנמצאים בתוך ספריית בצלאל מלווים את הסטודנטים בכל שלב של לימודיהם וממנה הם סופגים את מקור השראתם, הבנה של תהליכים וכלים להגשמתם.

הספרייה המרכזית של אוניברסיטת בצלאל נמצאת בקמפוס הר הצופים והספרייה של המחלקה לארכיטקטורה נמצאת בבניין בצלאל המקורי במרכז העיר. נושאי האוספים שבספריה המרכזית כוללים חומרים הקשורים ללימודים כגון: אמנות כללית, ארכיטקטורה, ספרי עיצוב תעשייתי, צורפות, אומנות דקורטיבית, ספרי צילום, אמנויות המסך, אמנות יהודית ועוד.

ייחודיות אקדמיית בצלאל

לא רק תנאי הקבלה הקשים לאקדמיה, הם אלו שהופכים את הלימודים בה לחלום נחשק בעבור אנשים רבים שרוצים לעסוק באומנות ובעיצוב למחייתם, אלא גם סגנון הלימודים הייחודי של האקדמיה שמנסה לפתח אצל הסטודנטים לא רק את האהבה לאומנות ולעיצוב, אלא גם סגנון אישי אשר יביא לידי ביטוי את יכולותיו הספציפיות של כל סטודנט וסטודנט וייבדל אותו משאר הסטודנטים. עולם העיצוב והאומנות ידוע כעולם תחרותי מאוד שרק מעטים יכולים באמת לשגשג בתוכו, אין ספק שלימודים באקדמיית בצלאל נותנים לאותם יחידים נקודת זינוק מצוינת בהשוואה למוסדות אחרים בתחום.

המחלקות באקדמיית בצלאל

  • המחלקה לאומנות
  • המחלקה לצילום
  • המחלקה לתקשורת חזותית
  • המחלקה לעיצוב תעשייתי
  • המחלקה לצורפות ואופנה
  • המחלקה לארכיטקטורה
  • המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית
  • המחלקה ללימודי חוץ
  • המחלקה לאמנויות המסך
  • המחלקה להיסטוריה ותיאוריה

מידע נוסף

כתובת: אקדמיית בצלאל, קמפוס הר הצופים ת.ד. 24046 ירושלים 91240
טלפון: 02-5893333 פקס: 02-5823094


עוד על בצלאל – אקדמיה לעיצוב ואומנות בירושלים

לימודי אנימציה בבצלאל אודות בצלאל ההחלטה על הקמת בצלאל התבצעה בשנת 1903, כאשר על הקמתה החליט הקונגרס היהודי ציוני. בצלאל הוקמה בשם: 'בצלאל - בית מדרש למלאכות האמנות' בירושלים, ומאז פתיחת שעריה בשנת 1906 היא משמשת כאחת המכללות להמשך קריאה »
לימודי עיצוב תעשייתי בבצלאל בצלאל – למעלה מ-100 שנות יצירה ישראלית ברמה בינלאומית בצלאל – האקדמיה לאומנות ועיצוב הוקמה בשנת 1906 בירושלים ע"י האמן בוריס ש"ץ, והינה האקדמיה המובילה לאמנות ולעיצוב בישראל, ואחת מהחשובות בעולם. בצלאל הינה אקדמיה פורצת להמשך קריאה »
לימודי צילום בבצלאל המקום ללימודי צילום שממנו אפשר לצמוח ולגדול האקדמיה בצלאל נוסדה בשנת 1906 בירושלים על ידי פרופ' שץ. אקדמיית בצלאל נחשבת למקום ללימודי אומנויות היוקרתי ביותר בארץ והיא בעלת שם בינלאומי, אקדמיית בצלאל היא מבין מוסדות להמשך קריאה »
לימודי אמנות בבצלאל בצלאל הבית של האמנות האקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל נוסדה בשנת 1906 ונדדה בין מספר מבנים בירושלים. ב-1929 בשל קשיים כספיים האקדמיה בצלאל נסגרה ונפתחה מחדש בשנת 1935. ב- 1990 התמקמה האקדמיה סופית במתחם האוניברסיטה העברית להמשך קריאה »
לימודי אדריכלות בבצלאל בצלאל - שם של יצירה והצלחה בינלאומית בצלאל סיפור הצלחה כבר מתחילת המאה. בצלאל האקדמיה לאומנות ועיצוב הוקמה כבר בשנת 1906 על ידי האמן בוריס כ"ץ, בתחילה שימש המקום כבית מדרש למלאכה ואמנות. כיום אקדמיית להמשך קריאה »