בית הספר לקולנוע וטלוויזיה סם שפיגל

בואו לקרוא על בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה סם שפיגל.

למה כדאי ללמוד בסם שפיגל קולנוע?

בשנת 2010 זכו סרטי ביה"ס ובוגריו ב- 35 פרסים בינלאומיים ומקומיים ונערכו לביה"ס 20 מחוות והוקרות בפסטיבלים בינלאומיים ובבתי ספר עמיתים ברחבי העולם, לרגל 20 שנה להקמתו. אך עם כל זאת נמצא ביה"ס בתחילת שנתו ה-21 בתנופת התחדשות ושינוי.

ביה"ס נוסד ב- 1989 על ידי משרד החינוך והתרבות והקרן לירושלים – בהחלטת שר החינוך והתרבות יצחק נבון, ראש העיר ירושלים טדי קולק, נשיאת הקרן לירושלים רותי חשין וראש מינהל התרבות אבנר שלו – כבית ספר מרכזי ועצמאי ללימודי קולנוע וטלוויזיה, ראשון מסוגו בישראל. ביה"ס הוא עמותה ציבורית ללא מטרת רווח ונושא את שמו של המפיק ההוליוודי האגדי סם שפיגל. הוא זוכה לתמיכה קבועה של משרד התרבות, קרן ירושלים, עיריית ירושלים ותורמים רבים בעולם ובישראל. ההנהלה הציבורית ועמותת ביה"ס מורכבת מאנשי תרבות בכירים ומאישי ציבור. יו"ר הוועד המנהל הוא המשפטן גלעד שר. מנהל ביה"ס מאז הקמתו הוא הבמאי רנן שור.

בשנה"ל 2010/11 לומדים בביה"ס, כ-160 תלמידים בשלושה מסלולים:

 • כ-95 תלמידים במסלול המלא, במסגרת ארבע שנים וחצי שנות לימוד;
 • כ-40 תלמידים במגמת תסריטאות, במסלול של שנתיים;
 • כ-25 תלמידים במגמת הפקה יוזמת, במסלול בן שלוש שנים וחצי.

שפע העשייה בביה"ס ואיכותה הביאו להטמעת ז'אנר הסרט הקצר בישראל ולשינוי תפיסת הזמן הקולנועית שלו. מקומו של הגיבור בסיפור הפך לערך, יחד עם השינוי בתפיסת בימוי הגיבור, המקרבת את הצופה אל הסרט. ביה"ס רואה בתלמידיו מובילי תרבות עתידיים ופועל מתוך כך מאז הקמתו בגיוס משאבים חסרי תקדים המושקעים בתלמיד. תפיסה זו הביאה לשינוי באופי ובהיקף של ההשקעה של כל בתי הספר לקולנוע בישראל בתלמידיהם. התמודדותם של בתי הספר עם הרף הגבוה שהציב ביה"ס סם שפיגל הביאה לשיפור משמעותי ברמתם, וכתוצאה מכך גם לשינוי פני התעשייה הקולנועית והטלוויזיונית בארץ,
ולקידום הקולנוע הישראלי בעולם.

ביה"ס נחשב למוביל בין בתי הספר לקולנוע בישראל ולאחד מהטובים בעולם. בעשור האחרון הוא זכה 16 פעמים בפרס ביה"ס הטוב לקולנוע בעולם ובפרס ביה"ס הטוב באירופה. עד כה, נערכו לביה"ס 160 רטרוספקטיבות והוקרות ב-49 מדינות, בפסטיבלים ובמוזיאונים מרכזיים ובהם: המוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק, פסטיבל ברלין, פסטיבל לונדון, פסטיבל רוטרדם, פסטיבל קלרמונט-פראנד, פסטיבל הוואנה, פסטיבל סארייבו, פסטיבל ירושלים ואחרים.

סרטי ביה"ס זכו (נכון לדצמבר 2010) ב-294 פרסים בינלאומיים וביניהם פרס "דב הכסף" בפסטיבל ברלין, פרס ראשון בפסטיבל הסרטים בקאן , פרס ראשון בפסטיבל ונציה, ומועמדות לפרס האוסקר האמריקאי בקטגוריית הסרט הקצר. כל סרטי ביה"ס המגיעים לעותק סופי מוקרנים בערוצי הטלוויזיה השונים בישראל. חלק מסרטים אלה זוכה לחשיפה טלוויזיונית גם בערוצי שידור איכותיים באירופה, בארה"ב, באוסטרליה ובמזרח הרחוק. עשרות רבות מסרטי ביה"ס מתורגמים לשפות נוספות מעבר לאנגלית, מוקרנים ונלמדים במאות אוניברסיטאות ובתי ספר לקולנוע ברחבי העולם. ב-2010 יצאו מנהל ביה"ס ומורים בכירים לסדנאות ב-10 בתי ספר עמיתים בעולם וערכו דיאלוג עם מנהלים, מורים וסטודנטים על המתודה של ביה"ס תחת הכותרת "הסודות של ביה"ס סם שפיגל".

ניר ברגמן, וים ונדרס ודוד גרוסמן באתר הצילומים של הדקדוק הפנימי בירושלים, 2009. חלק מתלמידי ביה"ס עובדים כסטאג' ובתשלום בהפקות הקולנוע בירושלים, הנתמכות על ידי מיזם הקולנוע והטלוויזיה – ירושלים.

בכל שנה מתקבל לביה"ס מספר מצומצם של סטודנטים; צוות ביה"ס ומוריו משקיעים את מירב המשאבים הכלכליים והאנושיים לפיתוח יכולותיהם וכישוריהם המקצועיים של התלמידים. מאז הקמתו הגדיר ביה"ס תפיסה של הסרט הקצר כז'אנר בפני עצמו שבמרכזו סיפור השואף להניע רגשית את הצופה. תפיסה זו מגדירה את הסרט בזמן ובחלל ומאפשרת זמן צילום ראוי וגיבוי טכני וכלכלי נאות לפרוייקטים השונים. בעשרים שנותיו גיבש ביה"ס תוכנית לימודים ומערכת הפקות מהאינטנסיביות והמתקדמות בעולם. לצד לימודים עיוניים, תוכנית המסלול המלא מקיפה את כל מקצועות העשיה הקולנועית. כל תלמיד נדרש להשתתף בחלוקת התפקידים המקצועיים במספר הפקות ניכר מתוך 150 פרוייקטים עלילתיים ותיעודיים באורכים שונים, המופקים בביה"ס מידי שנה.

הלימוד בכיתה וההתנסות בשטח נעשים בטור מדורג של משימות אמנותיות ומקצועיות, עם ביקורת והנחייה של המורים והחונכים. מערכת הלימודים נבחנת בקפדנות כל העת, נתונה להפקת לקחים, לשינויים ולעדכונים רצופים מסמטר לסמסטר. ביה"ס תובע מתלמידיו רמת אמינות גבוהה ודיווח אמת, עמידה במשימות בלוח הזמנים הכיתתי ויכולת לעבוד בצוות. כמו כן, התלמיד נדרש לפתיחות אינטלקטואלית ולהתמקדות בפיתוח קול אישי תוך שמירה על תקשורתיות עם קהל היעד של יצירתו.

ייחודו של ביה"ס

 • רמת מיון גבוהה של תלמידים.
 • †השקעה גבוהה של משאבים, זמן הוראה וליווי צמוד לכל תלמיד: במסלול המלא מושקע בכל תלמיד פי 6 משכר הלימוד; במגמת הפקה יוזמת פי 4; במגמת תסריטאות פי 3.
 • †תוכנית לימודים דינמית וייחודית ברמתה הבינלאומית ובעבודה המשולבת של שלושת המסלולים: סדנאות והפקות משותפות, מערכת הכשרה מעשית אינטנסיבית ולימודים עיוניים ברמה אקדמית.
 • התנסות תלמידי שלושת המסלולים בעבודה במדיום האינטרנט עם הקמת ערוץ ביה"ס.
 • מפגשים של תלמידי ביה"ס עם אמנים ומרצים מהשורה הראשונה, מישראל ומהעולם.
 • העסקת מרצים שהם יוצרים פעילים בתחומי הקולנוע והטלוויזיה.
 • †התנסות מעמיקה של כל תלמיד מהמסלול המלא בכל אגפי עשיית הסרט.
 • התמחויות מקצועיות בקבוצות קטנות ולימודים מתקדמים.
 • †תמיכה בתלמידים בכל שלבי הפקת הפרוייקט בחונכויות, במלגות הפקה, בציוד וחומרי גלם, במיקס, בהפקת עותקים, בגרפיקה ובהוצאות שיווק.
 • †חשיפה, הפצה ושיווק של סרטי ביה"ס בארץ ובעולם: בסינמטקים, בתחרויות מקומיות ובינלאומיות; העלאת הסרטים לשידור טלוויזיוני בישראל ובחו"ל, והקרנתם במאות פסטיבלים ברחבי העולם.
 • †עבודה בשלב הלימודים בהפקות המיזם לקולנוע ולטלויזיה ירושלים, המעודד הפקות פיצ'רים וסדרות טלוויזיה בעיר.