אלקאסמי מכללה אקדמית לחינוך

הכשרת מורים ללימודי ערבית ואסלאם

למרות שמכללת אלקאסמי היא מכללה צעירה יחסית אשר נוסדה בשנת 1990, היא התפתחת בצורה מעוררת השארה בתחומים רבים והיא משמשת גם כמכללה להכשרת מורים ללימודי ערבית ואסלאם וגם כמוסד ציבורי לרווחת הסטודנטים להעמקת אמצעי ההוראה ודרכי המחקר. המכללה מוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה ולומדים בה כיום כ- 1,300 סטודנטים במסלולי הוראה לגיל הרך, בית ספר יסודי ובית ספר על יסודי, בהתמחויות של: ערבית, אסלאם, אנגלית, מתמטיקה, מחשבים חינוך מיוחד וגננות.

המכללה שמה דגש עליון להכשיר את הסטודנטים לא רק להפוך למורים מקצועיים אלא גם לאנשי חינוך ברמה ערכית ומוסרית גבוה במיוחד, המכללה מנסה במסגרת הלימודים לפתור גם קונפליקטים ערכיים, לרכך עמדות בנוגע למודרניזציה, לקבל את האחר ולהגמיש את עמדות הסטודנטים בנוגע לחברה, מגזר ותרבות. המכללה מקפידה לבחור תלמידים בעלי ממוצע ציונים גבוה וכן לעודד סטודנטיות מהמגזר הערבי לרכוש השכלה גבוהה וזאת באמצעות רכישת אמון בקרב אוכלוסיית המגזר הערבי.

מכללת אלקאסמי מעניקה לסטודנטים שלה כלים לחשיבה עצמאית ביקורתית, אשר יאפשרו להם לשלב את הערכים שאיתם הם מגיעים ובמקביל לחשוב, לנתח ולהעריך את המוסכמות החברתיות שאיתם הם הגיעו, מטרת המכללה להפוך את בוגריה למחנכים שישתלבו במערכת החינוך הישראלית וידעו לנתח דעות בצורה אובייקטיבית הגיונית, לפתור בעיות, להבין את השונה, לתת כבוד והערכה לתלמידים ולסגל וזאת במקביל לפיתוח אחריות ציבורית והשתלבות בחיי החברה תוך נטילת אחריות אישית.

אווירה ביתית חמה ותומכת

מכללת אלקאסמי מעניקה לסטודנטים שלה אווירה תומכת תוך הבנת הצרכים הייחודיים הנובעים משילובם של מורים ערבים בתוך מערכת החינוך הישראלית, שילוב זה יכול הרבה פעמים לעורר קונפליקטים ודילמות מוסריות מצד הסטודנטים כלפיי מערכת החינוך והתכנים הנלמדים בה, לכן המכללה מרגישה אחריות אישית כלפי כל סטודנט וסטודנט בתמיכה וליווי במהלך הלימודים כדי שיוכל להשתלב בעתיד בהצלחה במערכת החינוך.

המסלול להכשרת מורים בחינוך מיוחד של מכללת אלקאסמי שם דגש מיוחד על האישיות ועל ההכשרה המקצועית של הסטודנט שבחר ללמוד ואחר כך לעבוד כמורה וכמחנך במסלול קשה ומאתגר זה, המכללה מכשירה את בוגריה במסלול זה בצורה מעמיקה ויסודית ונותנת להם את הכלים לעצב סביבת לימודים מיוחדת שעונה לצרכים הספציפיים של תלמידי החינוך המיוחד.

מכללת אלקאסמי מקדישה זמן רב ומאמצים כדי ליצור קשרים עם בתי הספר באזור, שבתוכם יוכלו הסטודנטים להוראה להשתלב כבר במהלך הלימודים ואולי אפילו להיקלט במסגרתם בסיום הלימודים. המכללה הופכת להיות החוליה המקשרת בין הסטודנטים לבין בתי הספר תוך מתן ליווי צמוד והדרכה במהלך שנות הלימודים.

ספריית מכללת אלקאסמי

מתוך הבנה של חשיבות הספרייה בתהליך הלימודים של הסטודנטים לחינוך והוראה, מכללת אלקאסמי משקיעה ומפתחת ללא הרף את הספרייה שלה כדי שתוכל לתת מענה מלא גם לסטודנטים הלומדים במכללה וגם לסגל המורים. בספרייה ישנו מאגר מגוון של ספרים, הדרכה בנוגע לשימוש באינטרנט ומאגרי מידע. ספריית מכללת אלקאסמי מקפידה לשמור על רמה אקדמית גבוהה תוך מתן מענה לצרכים הספציפיים של הסטודנטים הערביים.

ייחודיות מכללת אלקאסמי

אין ספק שמכללה בעלת מודעות כל כך גבוהה לתרבות הערבית ולאוכלוסיה הערבית היא המכללה שיכולה להעניק לסטודנט הערבי את הכלים הטובים ביותר להתמודדות עם מערכת החינוך הישראלית, תוך שילוב עדין בין הערכים והתרבות של הסטודנטים לבין דרישות מערכת החינוך, החיים המודרניים והשינויים שעוברים כל הזמן על מערכת החינוך בישראל. המכללה זוכה לאמון רב גם מצד המועצה להשכלה גבוהה וגם מצד האוכלוסייה הערבית וכתוצאה מכך מספר הסטודנטים שלומדים בה הולך וגדל משנה לשנה.

חוגים ומסלולי הלימוד במכללת אלקאסמי

  • המסלול לבית הספר היסודי
  • המסלול לבית הספר העל-יסודי
  • המסלול לגיל הרך
  • המסלול למצוינים
  • לימודי החינוך
  • הדרכה פדגוגית
  • התמחות בהוראה
  • השתלמויות

מידע נוסף

כתובת: אקדמיית אלקאסמי – מכללה אקדמית לחינוך, באקה אלגרבייה 30100 ת.ד. 124
טלפון: 04-6286600 פקס: 04-6383676