לימודי תעודת הוראה במכללת אורנים

ללמוד במקום שמגיע רחוק

אורנים המכללה האקדמית לחינוך הינה המכללה המובילה בארץ. מכללת אורנים ממוקמת ליד נחל הקישון,על גבעה ירוקה טובלת בחורש יפיפה. המכללה מעניקה תואר ראשון, תואר שני, תעודת הוראה ולימודי תעודה נוספים בעשרות מקצועות חינוך שונים. מכללת אורנים מעורבת בחברה בתחומים הנוגעים להשתלבות חינוכית חברתית, היא נמצאת בקשר עם התפוצות ומקדמת את הזהות היהודית וסובלנות בין הדתות. למכללה ספרייה עדכנית בעלת תוכנות מחשב מתקדמות ופורטל משאבים אלקטרוניים

מהות המסלול

הלימודים לתעודת הוראה במכללת אורנים מיועדים לאקדמאים שמעונינים בתעודת הוראה כהסבה מקצועית ולמורים שרוצים להרחיב, או לשנות את תחום ההתמחות שלהם. הלימודים מתאימים גם למורים בעלי רשיון הוראה, אך לא תעודת הוראה.

במסלול תעודת הוראה באורנים מציעים מספר תוכניות לימוד: תעודת הוראה שנייה להרחבת הסמכה, תעודת הוראה באמנות, תעודת הוראה לגיל הרך, תעודת הוראה לבית ספר יסודי, תעודת הוראה לבית ספר על יסודי ותעודת הוראה בחינוך מיוחד.

במכללת אורנים ניתן לקבל תעודת הוראה עבור על ידי בחירה בהתמחות אחת מבין מגוון ההתמחויות כמפורט להלן:
לגיל הרך בהתמחויות: חינוך מיוחד, מורות –גננות, גננות.
התמחות עבור בית ספר יסודי לפי מקצועות כגון: אנגלית, אמנות, לשון, חינוך מתמטי, מקרא, הוראת הטבע והסביבה וספרות.
התמחויות לבית הספר העל יסודי בתחומים כגון: אמנות, מחשבת ישראל, מדעי המחשב, ספרות, היסטוריה, פיזיקה, מתמטיקה, ביולוגיה, חינוך מיוחד, תקשורת, מקרא, לשון עברית, חינוך חברתי קהילתי (חינוך בלתי פורמאלי), אנגלית, פסיכולוגיה, הוראת השפה הערבית, לימודי ארץ ישראל, אזרחות ודמוקרטיה וגיאוגרפיה.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

כדי שהמורים לעתיד יקבלו את מרב הידע והכלים הנחוצים להם בעבודתם המקצועית, הלימודים במכללת אורנים מתרכזים בשלושה תחומים עיקריים: לימודי התמחות שבהם הסטודנט מתעמק במקצוע שבו הוא רוצה להורות, לימודי חינוך הכוללים לימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה ופילוסופיה ולימודי יסוד שכוללים סדנאות עזרה ראשונה, בטיחות וביטחון ולימודי לשון. הלימודים מכשירים להוראה וחינוך בביתי הספר היסודיים והעל יסודיים והחינוך הבלתי פורמאלי, על כל ההיבטים הרבים הקשורים להוראה, הן מבחינת מקצועית והן מבחינת החינוך והיחס לתלמיד.

המרצים

ראש המסלול לתעודת הוראה לאקדמאים הינו: ד"ר שוש ויצמן. בנוסף מלמדים במסלול זה מרצים רבים בעלי ניסיון מעשי בהוראה, ניסיון אותו הם מנחילים לסטודנטים, במהלך הלימודים, על ידי מתן כלים מעשיים, תמיכה וביקורת בונה.

תנאי קבלה

ללימודי תעודת הוראה יש צורך בממוצע ציונים למעלה מ-75 בתחום בו הסטודנטים רוצים לקבל תעודת הוראה. ללימודי חינוך מיוחד נדרש ממוצע של למעלה מ- 80. על המועמד לעבור ראיון קבלה. למעוניינים להתקבל ללימודי תעודת הוראה באנגלית, יש צורך לעבור בחינת כניסה חוגית ולקבל פטור בציון למעלה מ-65. המעונינים להתקבל למסלול זה ועברית אינה שפת האם שלהם, יצטרכו להשלים מבחן ידע בעברית. לבוגרי אוניברסיטה מחו"ל יש צורך להציג אישור ממשרד החינוך של הכרה בתואר.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד משתנה על פי התעודה הנדרשת ולפי היקף תוכנית הלימודים. שכר לימוד עבור כל התוכנית הוא כ- 12,866 ₪ ל- 48 שעות אקדמאיות. בתעודת הוראה לחינוך מיוחד הסכום יכול להגיע ל- 19,299 ₪. כאשר יש השלמות מתחום דעת נדרש, הסכום יכול להגיע לכ- 25,732 ש"ח. לכל שכר לימוד יש להוסיף אגרות ושירותים לכל שנת לימוד בסך של 720 ש"ח. שכר הלימוד לא כולל חומרים וסיורים לימודיים.

מכללת אורנים מעודדת ניצול המלגות על ידי סטודנטים רבים ככל האפשר, קבלת המלגות הינה על בסיס התנאים השונים של כל מלגה ומלגה. על הסטודנטים להגיש בקשה מסודרת למלגה אשר תנאיה מתאימים לאותו סטודנט. באורנים ישנן מלגות סיוע, מלגות בזכות עשייה התנדבותית, מלגת קרן גרוס, מלגת קרן רש"י, מלגות פר"ח, מלגות הצטיינות, מלגת קרן אורנה ברנע, מלגת קרן וולף ועוד.