לימודי סוציולוגיה במכללת אורנים

לימודי הבחירה במסלול סוציולוגיה באורנים כוללים: גלובליזציה ועממיות, מסע זהות, תפקידי מינים בחברה רב תרבותית, סוציולוגיה של ארגונים, מגדר בחברות מסורתיות, סוציולוגיה של הדת, מעגל החיים, חג ומועד בתרבות הישראלית, גיאוגרפיה של עימותים ומשברים ועוד.

ללמוד מקצוע מבוקש במקום הנכון ביותר

אורנים המכללה האקדמית לחינוך נחשבת למכללה לחינוך מהמובילות בארץ. היא ממוקמת ליד נחל קישון על גבעה ירוקה עם נוף של חורש יפהפה. הלימודים במכללה מעניקים תואר ראשון, תואר שני, לימודי תעודה ותעודת הוראה. המכללה ידועה בשל מצוינות אקדמית, רמת לימודים גבוהה, מגוון עשיר של מקצועות לימוד כגון: הגיל הרך, תקשורת, אמנות, חינוך מיוחד, מדעים מדויקים, מדעי הטבע, מדעי הרוח ומדעי החברה. המכללה מעורבת חברתית חינוכית ונמצאת בקשר עם התפוצות, מתוך מטרה להפיץ את הזהות היהודית בדרך של מפגשים חווייתיים של סטודנטים מהארץ ומחו"ל.

מהות המסלול

לימודי סוציולוגיה מורכבים מקורסים מעניינים ומרתקים במספר נושאים כגון: מיעוט ערבי בישראל – אתגר לדמוקרטיה, סוציולוגיה של הדת, מתבגרים מתבגרות ותקשורת, מבוא לאנתרופולוגיה, חג ומועד בתרבות הישראלית, תיאום ותמיכה במשאבי הקהילה – המגזר השלישי בישראל, סוגיות בפסיכולוגיה חברתית קוגניטיבית, מבוא לפסיכולוגיה חברתית, מרכז ופריפריה בישראל, תקשורת ודמוקרטיה, מיניות קשר ומשפחתיות. כמו כן ישנם קורסים כגון: החברה בישראל א', מבוא לסוציולוגיה א', מעגל החיים, דרוזים, צ'רקסים ונוצרים בישראל, גלובליזציה ועממיות, מסע וזהות, ריבוד ואי-שיווין במבנה החברתי ישראל, מבוא לכלכלת ישראל – מורה נבוכים, סוציולוגיה של הדת, חברות פוליטית, מגדר בחברות מסורתיות.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

לימודי סוציולוגיה באורנים, המכללה האקדמית לחינוך, מעניקים תעודת הוראה בסוציולוגיה לבית ספר העל יסודי בנוסף לתואר B.Ed בסוציולוגיה. לימודי הסוציולוגיה כוללים הבנת המוסדות החברתיים, המערכת הפוליטית, מערכת החינוך, המשפחה ופרט. הלימודים מכשירים את הסטודנטים להבין את הכוחות החברתיים בכלל ואת כוחם להביא לשינוי בפרט. בוגרי מסלול זה יוצאים עם ידע מגוון בסוציולוגיה המאפשר להם להבין ולנתח תהליכים חברתיים שונים, כמו גם למצוא פתרונות לבעיות חברתיות מורכבות ולהוביל לשינויים בתרבות ובאוכלוסייה.
הלימודים מכשירים את הסטודנטים בנוסף גם להוראה, כך שיוכלו בתום הלימודים לעסוק בהוראה בבתי ספר על יסודיים, באם יבחרו בכך, או להמשיך ללימודים מתקדמים.

המרצים

ראש החוג: ד"ר לילך לב ארי. סגל המרצים: איילון סנאית, ד"ר אשוש יובל, ד"ר לב-ארי לילך, ד"ר תותרי מרי, ד"ר רסיסי ניר, רוזנבוים רונית, ד"ר קרניאלי מירה, ד"ר סופר רונדה, ד"ר מיטלברג דוד ומחנאי יפעת.

תנאי קבלה

ללימודי סוציולוגיה יש צורך להיות מעל גיל 20 למעט מספר מקרים כגון: בוגרי "שירות לחברה" בעלי מכתבי המלצה ומורות חיילות. בנוסף מתקבלים בוגרי המכינה לדוברי ערבית ומועמדים ששפת אמם אינה עברים והם עומדים בשאר התנאים. תנאי הקבלה למסלול זה: ציון משולב של פסיכומטרי ובגרות בציון עובר מעל 525. ניתן להתקבל על סמך בגרות מלאה או מכינה קדם אקדמית בממוצע מעל 90. למועמדים מעל גיל 30 יש צורך במכינת 30+. על כל המועמדים לעבור ראיון קבלה ומבחן כניסה לכל חוג.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד הינו 12,866 לפני הפחתה. סטודנטים הזכאים לשכר מופחת הם: מורים בפועל, הלומדים באמצעות קרן ההשתלמות, מורים בשנת שבתון וסטודנטים סדירים לתואר B.Ed. לשכר הלימוד מתווספים תשלומים נוספים כגון: שירותי רווחה, ביטוח תאונות, שירותי ספריה, אגודת הסטודנטים אגרת שמירה. המכללה מציעה מלגות רבות לרשות הסטודנטים ביניהם: קרן וולף, רות ואליעזר אברמס, קרן שוויצריה, קרן בודפשט, קרן שושנה, קרן ארונה ברנע, מלגות פר"ח, קרן רש"י ועוד.