לימודי מחשבת ישראל באורנים

בחוג למחשבת ישראל לומדים להבין את העבר כבסיס לעתיד

המכללה האקדמית לחינוך אורנים נחשבת לבעלת מוניטין ולמצוינות אקדמית, המכללה היא אחת מהמובילות בארץ בחינוך, מקומה ליד נחל הקישון מעניק לה את השלווה הדרושה להתרכזות בלימודים והיא מוקפת בחורש ובמדשאות ירוקות. סטודנטים רבים למדו בה בעבר ואלפים רבים אחרים ממשיכים ללמוד בה לתארים ראשון, שני ולתעודת הוראה ולימודי תעודה נוספים.

במכללת אורנים דוגלים במעורבות החינוכית והחברתית כחלק בלתי נפרד מחיי המורה בבתי הספר, כלומר השקפת העולם של אורנים היא שהמורה הוא גורם משפיע בחברה ולכן הוא צריך להיות מוכן לכך, הן מבחינה אקדמית והן מבחינה דידקטית אנושית. מכללת אורנים מקיימת קשר הדוק עם התפוצות ומחזקת את הזהות היהודית בין ילדי התפוצות למדינה, על ידי מפגשים חווייתיים עם צעירים מהארץ.

מהות המסלול

הלימודים מורכבים משיעורי פקולטה – כתיבה אקדמית וקורסי בחירה.
לימודי חובה: מבוא לתורה שבעל פה – רקע היסטורי ותיאולוגי, תורה שבעל פה – קבצי הספרות התלמודית, מבוא לפילוסופיה היוונית, מבוא לפילוסופיה של העת החדשה, חג ומועד בתרבות ישראל, שפינוזה – פנתיאיזם, אתיקה וביקורת הדתות, סמינריון. לימודי בחירה (לפחות אחד מכל תחום): ספרות חז"ל עולמם של חכמים – האחר בספרות התלמודית: נשים. עולמם של חכמים – האחר בספרות התלמודית: נכים קטינים ממזרים ואחרים. ימי הביניים – הרמב"ם כפרשן מקרא, יהודים כמעבירי תרבות בימי הביניים, אהבת האל ואהבת האדם במחשבה היהודית בימי הביניים, שאלות הטוב והרע ותורת הגמול המקראית בפרספקטיבה של המחשבה היהודית בימי הביניים. מיסטיקה וקבלה, קבלה מודרנית ח"א: תורתו הקבלית של הרב קוק, קבלה מודרנית ח"ב: תורתו הקבלית של הרב יהודה אשלג, דמויות מופת בחסידות פולין ח"א: רבי יעקב יצחק מפשיסחא המכונה היהודי הקדוש, הרבי מקוצק. דמויות מופת בחסידות פולין ח"א: רבי מרדכי יוסף מאיז'ביצה רבי שמחה בונם מפשיסחא, העת החדשה והמודרנית, השואה במחשבה היהודית א' – תגובות מסורתיות מודרניות ופוסט מודרניות לשואה, השואה במחשבה היהודית ב' – הידיעה שהייתה שואה: מה היא עושה לזהות היהודית ולדמותה של ישראל תרבות הזיכרון שואה וחינוך. שפה ומציאות בפילוסופיה הדיאלוגית. קורס: פלורליסטים יהודי – זרמים בעולם המודרני. בית מדרש, קמפוס לומד בארץ הגבולות. יחסי נוצרים יהודים על רקע מלחמת הקודש הנוצרית, ירושלים לדורותיה, בצל הסהר: אשנב לחייהן של קהילות יהודיות תחת שלטון האיסלם, ועוד נושאים אחרים.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

במסלול הלימודים של החוג למחשבת ישראל מקבלים את התואר הראשון B.A. ותעודת הוראה במחשבת ישראל לכתות ז' עד י'.
בחוג מעמיקים בשאלות על עיצוב התרבות היהודית והזהות המודרנית, חיי הרוח ומשמעות החיים בעולם המודרני, נידונות בו השאלות בנושא חיפוש האלוקות או הוויתור עליו, כמו כן תפילות האדם, החגים והמועדים, מסעות בזמן לקהילות יהודיות שהיו ואינן עוד, השואה ומשמעות מדינת ישראל, תפיסת היהדות כתרבות והדילמות של דת ומדינה, ישראל והתפוצות והקשר לתרבויות האחרות ועוד נושאים רבים המפתחים את הידע והדרך ללמד ולהעביר את נושא מורשת ישראל לדור הצעיר.

מרצים

המרצים במסלול מורשת ישראל במכללת אורנים הם: ד"ר משה שנר ראש החוג ואיתו המרצים: ד"ר ישראל קורן, ד"ר ענת ישראלי, ד"ר יעקב אסולין, , ד"ר ז'ק פסטור, פרופ' אברהם מלמד, ד"ר הדס הירש ועוד.

תנאי קבלה

  • כל המועמדים חייבים בראיון אישי או קבוצתי.
  • הציון המשולב שהוא הממוצע בין הבגרות המשוקללת והפסיכומטרי, השקלול נעשה במכללה, הציון המשולב למסלול זה הוא 525 נקודות ומעלה.
  • מעומדים ששפת הלימודים שלהם לא הייתה עברית, חייבים בציון מעל ל-130 ביע"ל, או סיום מכינה לעברית לאלו אשר ציונם הוא בין 110-129.
  • מועמדים מעל לגיל 30 יתקלו באם הציון הפסיכומטרי שלהם מעל ל- 525 או 90 בממוצע במכינת 30+.

עלויות ומלגות

שכר הלימודים המופחת היה בשנת 2010 – 9,521 ₪ לשנה והשכר ללא כל הפחתה היה באותה שנה – 12,866 ₪ לשנה. המלגות למימון שכר הלימוד במכללת אורנים הן בין השאר: מלגות סיוע אורנים, פרויקט 'שדמות' מלגות לעשייה התנדבותית, קרן גרוס, קרן רש"י, מלגות פר"ח. מלגות ההצטיינות אינן דורשות הגשת מעומדות, אבל לכל המלגות האחרות צריך להגיש מועמדות מבעוד מועד.