לימודי מזרחנות במכללת אורנים

החוג ללימודי מזרחנות באורנים מתמקד בתהליכים אשר עיצבו ומעצבים את המזה"ת כאזור מדיני מורכב ומרתק. תכנית הלימודים שמה דגש רב על תהליכים ומקרים מהמאה ה-20 וממש מהשנים האחרונות, וכמובן שיש קורסים לגבי ההיסטוריה של המזה"ת, סוציולוגיה, גיאוגרפיה, מדעי המדינה באזור, דת, תרבות וכדומה.

לימודי מזרחנות רלבנטיים ומקיפים ביותר, במכללה איכותית מובילה

אורנים היא מכללה אקדמית אשר הדגש העיקרי בה הוא על חינוך והוראת מקצועות רבים לקראת הכשרה של מורים לכל הגילאים והמסגרות. המכללה ממוקמת באזור ירוק ומיוער בסמוך לישוב טבעון, מרחק דקות נסיעה מחיפה והיא כוללת קמפוס ירוק מתקדם ונעים, מגוון רחב של תחומי לימוד אפשריים – עם או ללא הכשרת הוראה, אביזרי לימוד איכותיים ומתקדמים וסגל אקדמי מצוין בכל תחומי הלימוד.

לימודי מזרחנות באורנים נקראים לימודי המזה"ת והם מתקיימים כמובן במסגרת הפקולטה למדעי החברה והרוח, המכללה מציעה גם תואר ראשון בלימודי היסטוריה של המזה"ת שנלמד במסגרת המחלקה להיסטוריה – התואר בלימודי המזה"ת (לימודי מזרחנות) הוא מקיף יותר, רלבנטי יותר ונוגע בסוגיות רבות יותר, מאשר דגש על היסטוריה ופוליטיקה בחוג להיסטוריה.

מהות המסלול למזרחנות

מסלול מזרחנות באורנים לתואר ראשון B.A נמשך שלוש שנים, המסלול הרגיל אינו כולל לימודים לתעודת הוראה, אך ניתן לשלב הכשרה כזו במסגרת המכללה – בוגרי מסלול לימודי מזרחנות כן יכולים ללמד את המקצוע בבתי ספר גם ללא תעודת הוראה.

חלק מהקורסים הנלמדים במסגרת מסלול לימודי מזרחנות באורנים הם:

  • שנה א': מבוא לאסלאם ולהיסטוריה של המזה"ת, תקשורת בעולם הערבי, מגדר בחברות מסורתיות, ערבית למתחילים, מיעוטים במזה"ת, אומנות אסלאמית קדומה, אומנות ולאומיות במזה"ת בימינו, קורס אקטואלי על המזה"ת.
  • שנה ב': כלכלת המזה"ת, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אסלאם ומודרניזציה, מסמכים ואירועים היסטוריים חשובים, ערבית למתקדמים, אדם טבע ונוף באזור השבר הסורי-אפריקאי, יהודי ארצות ערב, אתוסים אסלאמיים במזה"ת, גיאוגרפיה אזורית.
  • שנה ג': סמינריונים שונים, מגדר, עיראק בעת החדשה, כורדים וכורדיסטאן, מים וסכסוכים באזור, סוריה, המלחמה הקרה במזה"ת, המנדטים.

מטרות ויתרונות תואר במזרחנות באורנים

לימודי מזרחנות באורנים מיועדים להקנות לבוגרים השכלה מקיפה ורלבנטית ביותר לגבי החיים באזור המורכב בו נמצאת ישראל, ולהעניק להם כלים עיוניים לפעילות מגוונת לגבי ישראל והמזה"ת, וכמובן גם בסיס איכותי לתארים מתקדמים בתחומים שונים כמו מדעי המדינה, היסטוריה, חינוך ואחרים.

היתרונות של לימודי מזרחנות במכללה האקדמית לחינוך באורנים הם:

  • מכללה איכותית ומתקדמת מבחינת הקמפוס, המתקנים, השירותים לסטודנטים וציבור הסטודנטים עצמו.
  • סגל מרצים איכותי שכולל מרצים מאוניברסיטת חיפה.
  • תואר ראשון מרתק ורלבנטי, אשר נוגע להיבטים רבים ועכשוויים לגבי המזה"ת.
  • סיורים לימודיים מגוונים ומרתקים בשילוב עם חוגים ותחומים אחרים להעשרת עולמם של הסטודנטים.

תנאי קבלה ללימודי מזרחנות במכללת אורנים

אורנים מקבלת מועמדים ללימודי מזרחנות החל מגיל 20 ומעלה, המועמדים צריכים להציג ציון משולב (בגרות+פסיכומטרי) של לפחות 525. בעלי ממוצע בגרויות/מכינה קדם אקדמית של 90 ומעלה יכולים להתקבל למסלול ללא פסיכומטרי.

מרצים במכללת אורנים

ראש החוג ללימודי מזרחנות באורנים הוא ד"ר יאיר בוימל, כל סגל ההוראה מורכב מאנשי אקדמיה מובילים ואיכותיים אשר חלקם מלמד וחוקר גם באוניברסיטת חיפה ומוסדות אקדמיים אחרים. המרצים הם בין השאר: פרופ' און וינקלר, ד"ר ארנון מדזיני, ד"ר מרי תותרי, ד"ר הדס הירש, מופיד סידאוי, ד"ר ירון פרידמן, ד"ר יוסי גבעוני ורבים אחרים וטובים.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד במכללת אורנים הוא אוניברסיטאי מסובסד ועומד על כ- 9,500 ש"ח לשנת לימודים, ללא דמי רישום. המכללה מציעה מלגות פעילות חברתית שונות, מלגות הצטיינות. כמו כן, אורנים מציעה קבלת מלגות, או סיוע בקשר לקבלת מלגות מטעם המכללה עצמה או קרנות פרטיות וחיצוניות רבות וכן מלגות לבעלי נתונים או מצבים ספציפיים.