לימודי ייעוץ חינוכי באורנים

במסלול הלימודים לתואר שני בייעוץ חינוכי הלימודים נמשכים שלוש שנים. השנה השלישית מוקדשת לעבודת הגמר היישומית. הלימודים במסלול זה נערכים במרוכז, יום לימודים בשבוע בשעות אחר הצהרים במהלך השנתיים, כמו כן יום אחד נוסף של עבודה מעשית.

ייעוץ חינוכי – M.Ed תואר שני – מיומנות בהתבוננות, זיהוי, איתור מצוקות ופתרונן

אורנים היא מכללה בעלת מצוינות אקדמית מהמובילות בארץ בנושא החינוך. מכלל אורנים ממוקמת בינות לדשאים ועצים ומשקיפה אל נחל הקישון. אלפי סטודנטים לומדים בה לתואר ראשון, שני, לתעודת הוראה או ללימודי תעודה. מכללת אורנים דוגלת במעורבות חינוכית חברתית כחלק מההבנה שהמורה הינו גורם משפיע בחברה ויש חשיבות גדולה להפיכתו למחנך מין המעלה הראשונה, בעל מעורבות גדולה בקהילה. הקשר של אורנים עם התפוצות והזהות היהודית נעשה על ידי מפגשים חווייתיים של צעירים מהארץ ומחוצה לה העוסקים במגוון נושאים חברתיים.

מהות המסלול

מערכת הלימודים היא כדלקמן:

  • מתודולוגיה ולימודי תשתית- 6 ש"ש הבנויות מ: מחקר איכותני, מחקר כמותי, פסיכו דיאגנוסטיקה, שילוב היועץ במערכת, תורת הראיון.
  • נושאי תשתית ביועץ חינוכי – 5 ש"ש הבנויות מ: תקשורת בין אישית והנחיית קבוצות היועצות, סמינר מחלקתי, ומבחר נושאים לבחירה.
  • בנוסף 2 סמינריונים לבחירה – 4 ש"ש, ייעוץ ממוקד אוכלוסיה – 4 ש"ש, כלים בשירות היועץ – 4 ש"ש, עבודה מעשית, פרקטיקום – 12 ש"ש והדרכה קבוצתית לליווי הפרקטיקום – 4 ש"ש

הלימודים במכלל אורנים מעניקים לסטודנטים בנוסף לידע התיאורטי הקשור בעיקר לתחום המחקר, גם כלים מעשיים אשר יהפכו אותם בעתיד ליועצים טובים יותר, היכולים לזהות בעיות בתוך מוסד הלימודים ולתת להן מענה יעיל ואפקטיבי.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

היום קיים צורך רב בכל מערכת החינוך, בין אם מדובר בחינוך הפורמאלי ובין אם מדובר בחינוך הבלתי פורמאלי, ביועצים חינוכיים מיומנים ומטרת המסלול הזה של מכלל אורנים היא להכשיר יועצים איכותיים, עם מוסר מקצועי גבוה שיעבדו עם כל סוגי האוכלוסיות הבאות מרקעים ותרבויות שונות המאפיינות את האוכלוסייה הכלל ישראלית. הלימודים השונים בתכנית נבחרו מתוך ההכרה שהיועץ בתוקף תפקידו פועל בממדים בין אישיים, תוך אישיים ומערכתיים, וזקוק למיומנויות נרכשות בעיקר תחום זיהוי ואיתור מצוקות הן של תלמידים והן של מורים ובתי ספר. הידע הנלמד יכשיר את היועצים ליצירת אווירה נעימה ומיטבה בבתי הספר, זיהוי בעיות ומתן פתרונות להן.
תהליכי הלמידה משלבים לימודים תיאורטיים עם עבודות שדה וסדנאות.

מרצים

המרצים במסלול זה הינם בין השאר: ד"ר אביעזר אורה, אלוני בתיה, ד"ר בן ברק אלה, ד"ר גור טליה, פרופ' דוירי מרואן, ד"ר דן אורי, ד"ר הדס רות, ד"ר הוכדורף צפורה, יעקבי לאה, ד"ר כרם דקלה, מנור גורן מירב, ד"ר מרגלית צפורה, ד"ר סאבק רביעה, ד"ר צור אילה, ד"ר קרניאלי מירה, ד"ר ריבקו יהודית, ד"ר רם חנה, ד"ר שיינין מיכל

תנאי קבלה

תנאי הקבלה למסלול ייעוץ חינוכי הוא – תואר ראשון B.A. B.Ed בציון ממוצע של 85. כמו כן המועמדים יידרשו לידע באנגלית ברמה 'מתקדמים 2', ניסיון של 3 שנים בעבודה חינוכית, תעודת הוראה, לימודי השלמה (בעלי תואר ראשון בייעוץ חינוכי אינם נדרשים בלימודי השלמה)

עלויות ומלגות

שכר הלימודים הוא האוניברסיטאי הרגיל לתואר שני בישראל. למימון לימודי התואר השני למורים, כדאי לפנות לבדיקת זכאות של 'מלגות לימודי נאות', הניתנות מטעם הסתדרות המורים וארגון המורים.