לימודי היסטוריה במכללת אורנים

בלימודי היסטוריה וארץ ישראל מקבלים הבוגרים את התארים B.A. או B.Ed. הלימודים מאחדים בתוכם את ארבעת החוגים: היסטוריה של המזרח התיכון, היסטוריה כללית, לימודי ארץ ישראל וההיסטוריה של עם ישראל. התכניות מקיפות נושאים מגוונים שמקנים את הידע הנדרש להבנה להוראה ולמחקר ההיסטוריה האנושית כתוצר של מהלכים חברתיים, תרבותיים, מדיניים וכלכליים.

החוג להיסטוריה כללית – ללמוד את העבר כדי לדעת לכוון את העתיד

המכללה האקדמית לחינוך אורנים, ממוקמת בין עצים, דשאים ופרחים, ליד נחל קישון. המכללה נחשבת לאחת מהמובילות בארץ בתחום החינוך והינה בעלת מצוינות אקדמית. באורנים דוגלים במעורבות חברתית, קהילתית וחינוכית מתוך הראייה שכל מורה ומורה לעתיד משמש כגורם משפיע בחברה, להשקפת עולם זאת מכוונים באורנים את אלפי הסטודנטים הלומדים לתעודת הוראה ולתארים ראשון ושני. בנוסף באורנים הפעילויות מתקיימות תוך שמירה על קשר מתמיד וקבוע עם משרד החינוך, הג'וינט העולמי והפדרציות הציוניות ברחבי העולם, זאת כדי לשמור על קשר יציב וקבוע עם הצעירים בתפוצות, על ידי מפגשים חווייתיים בתכניות מגוונות של צעירים מהארץ ומהעולם.

מהות המסלול

בין הקורסים הנלמדים: הכרעות גורליות במלחמת העולם השנייה, ירושלים לדורותיה, גרמניה בשנות השלושים, עכו עיר נמל תיכונית ורב תרבותית בימי הביניים, הגלגל מסתובב – מלחמת העולם השנייה, מבוא לארכיאולוגיה של ארץ ישראל, מפולמוס של וארוס עד חורבן בית שני, סמינר לימודים ביוון (ריכוז בחודש אפריל) בשם החרות – המגנה כרטה, יחסי נוצרים יהודים על רקע מלחמת הקודש הנוצרית, אירופה בין חורבן לשיקום, יהודים כמעבירי התרבות בימי הביניים, היסטוריה של ארצות הברית, רוסיה ויהודי מזרח אירופה במאה ה- 19, מבוא להיסטוריה של האיסלם והמזרח התיכון בעת החדשה, בין העידנים: ארץ ישראל בשלהי העת העתיקה – לימוד מן המקור ומן המקום, תעודות בסכסוך הישראלי פלסטיני, מבוא להיסטוריה של העת החדשה, מבוא להיסטוריה של העת העתיקה, מחירות לעריצות: המהפכה הצרפתית והקיסרות הנפוליאונית, מלאומיות לטרור ולפונדמנטליזם.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

לימודי היסטוריה במכללת אורנים הינם לימודים יסודיים ומעמיקים, המאפשרים לסטודנט לא רק להכיר את ההיסטוריה בצורה עמוקה ויסודית, אלא גם לפתח נקודת מבט אישית, לנתח אירועים חשובים שהתרחשו במהלך ההיסטוריה ולהבין את השפעתם על החברה והתרבות בהווה. בוגרי המסלול להיסטוריה מקבלים בסיום לימודיהם את התואר בוגר יחד עם תעודת הוראה ואז פתוחה בפניהם האפשרות ללמד במסגרת משרד החינוך בחטיבות הבייניים.

מרצים

ראש החוגים להיסטוריה ולימודי ארץ ישראל – ד"ר פסטור ג'ק, דיקן הפקולטה ללימודים מתקדמים – פרופ ברזל נעימה, והמרצים במסלול זה – ד"ר ארנון יעל, ד"ר אפל מיכאל, ד"ר אזוב עמירם, ד"ר ברונשטיין יהודית, ד"ר גרטווגן רות, ד"ר ליבנה ענת, ד"ר מנור אהוד, ד"ר אבנר כהן, ד"ר ענת ישראלי, ד"ר יאיר בוימל, ד"ר יעל סנה, רקובסקי גדי ועוד.

תנאי קבלה

למסלול ללימודי היסטוריה באורנים נדרשים – תעודת בגרות או זכאות לתעודת בגרות, מבחן פסיכומטרי וראיון אישי או קבוצתי.

  • הציון המשוקלל נעשה במכללה.
  • הציון המשולב לקבלה הינו מ- 525 .
  • מועמדים ששפת הלימודים שלהם אינה עברית יזדקקו ל- 130 נקודות בבחינת יע"ל.
  • סיום מכינה בעברית בהצלחה, לאלו אשר הציון ביע"ל מ- 110-129 נקודות.
  • מועמדים בני 30 + יתקבלו באם ציון הבחינה הפסיכומטרית מעל ל- 525 או 90 ומעלה במכינת 30+ מוכרת.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד במכללה האקדמית לחינוך אורנים הוא שכר הלימוד האוניברסיטאי הרגיל בארץ לתואר ראשון. לא רק שבאורנים יש שפע של מלגות, אלא שהמכללה מעודדת את הסטודנטים לנצל באופן מירבי את המלגות העומדות לרשותם. בין המלגות שהמכללה מציעה: מלגת פרוייקט "שדמות", מלגות הצטיינות, מלגות סיוע על רקע כלכלי, מלגת קרן רש"י, מלגת קרן שושנה, מלגת קרן ארונה ברנע, מלגת קרן וולף ועוד.