הכרת שוק ההון הבורסה אופציות ניתוח טכני מניות בתי ספר קורסים

הכרת שוק ההון

שוק ההון נוגע לכל אחד מאיתנו – שוק זה עוסק בעיקר במסחר במניות, אגרות חוב ומטבעות חוץ. מטרתו העיקרית של שוק ההון היא לאפשר לגופים ציבוריים, לחברות ולממשלה לגייס כסף מהציבור, כסף אשר יאפשר להם להמשיך ולהתפתח.

במאמר זה ננסה ככל שביכולתנו לא להשתמש במונחים מסובכים בנוגע לשוק ההון, מונחים אלו בדרך כלל רק גורמים להרבה אנשים פשוט להתרחק מהתחום כמו מאש. במקום זאת נסביר לכם מדוע חשוב להכיר את שוק ההון ברמה הבסיסית ביותר, גם אם אינכם מתכננים להתחיל להשקיע בתחום מורכב זה.

למה בכלל נועד שוק ההון?

שוק ההון נוגע לכל אחד מאיתנו – שוק זה עוסק בעיקר במסחר במניות, אגרות חוב ומטבעות חוץ. מטרתו העיקרית של שוק ההון היא לאפשר לגופים ציבוריים, לחברות ולממשלה לגייס כסף מהציבור, כסף אשר יאפשר להם להמשיך ולהתפתח.

לדוגמה – הממשלה מנפיקה אגרות חוב בריבית קבועה, האזרח קונה את אגרות החוב ולאחר זמן מה הוא יכול למכור אותן, כאשר למחיר שבו הוא קנה את אגרות החוב נוספת הריבית שנקבעה מראש על ידי הממשלה והיא הרווח של הקונה. ריבית זו בדרך כלל גבוהה יותר מהריבית אותה יקבל אדם שיש לו תוכנית חיסכון בבנק. כך הממשלה השיגה כסף מיידי באמצעות מכירת אגרות חוב לציבור ואילו האזרח שהשקיע את כספו באמצעות קניית אגרות חוב הרוויח ריבית על תקופה שבה הוא החזיק באגרות החוב הללו.

פתחנו בדוגמה קצרה על אגרות חוב שנחשבות כיום להשקעה בטוחה, מכיוון שהממשלה או הגוף הציבורי שהנפיק את אגרות החוב מתחייב בתום תקופה מסוימת לקנות אותן מהאזרח בדרך כלל בתוספת ריבית וזאת בניגוד למניות, ששם יכול להיווצר מצב שבו אין ביקוש למניה מסוימת והיא נמכרת במחירים הרבה יותר נמוכים מהמחיר שבו היא נקנתה, או בניגוד לשוק מטבעות החוץ אשר גם שם מטבעות שנחשבים לחזקים יכולים לאבד מערכם במהירות.

מסיבות אלו ועוד רבות אחרות ההשקעה בשוק ההון ובעיקר ההשקעה במניות ובמטבעות חוץ נחשבת להשקעה מסוכנת למי שאינו בקיא בתחום זה, אבל מכיוון שרובינו מנהלים תיק השקעות כלשהו, לקחנו הלוואה מהבנק, או השקענו בתוכנית חסכון, עדיין עלינו לדעת ולו באופן הבסיסי ביותר כיצד השוק עובד וממה הוא מושפע, כך נוכל גם לדעת האם ההשקעות שלנו בשוק ההון, בדרך ישירה או עקיפה, הן השקעות בטוחות או השקעות בעלות סיכון גבוה. הבנה גדולה יותר בשוק ההון גם תעזור לנו לדעת האם הכסף שלנו נמצא בידיים הטובות ביותר, האם עדיף לנו לבצע את ההשקעות שלנו באמצעות היועץ הבנקאי או שאולי כדאי לפנות ליועץ השקעות פרטי וכדומה.

למה לא כדאי להשקיע לבד בשוק ההון – לפחות לא בהתחלה?

העובדה שהיום כל אחד יכול לסחור בשוק ההון, גם אם אין לו סכום גבוה להתחיל עמו (בשוק מטבעות החוץ לדוגמה ניתן להתחיל לסחור במטבעות עם חשבון של 100$ בלבד, אבל הדבר כמובן אינו מומלץ) גורמת לאנשים רבים לנסות להיכנס לתחום זה מבלי להבין שמדובר בתחום מסוכן מאוד שיכול לגרום למי שאינו מבין בו להפסדים כבדים. לכן כמו בכל דבר אחר בחיים, כדאי להבין קצת בשוק ההון מכיוון שהוא משפיע על כל אחד ואחד מאיתנו, גם אם איננו משקיעים בו ישירות ואם אתם רוצים להבין מעט יותר ואולי לבצע את החלטות ההשקעה שלכם בעצמכם – מומלץ ללמוד תחום זה בצורה יסודית ומקצועית לפני שאתם קופצים למים הסוערים.

קבל מידע על קורס שוק ההון
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על הכרת שוק ההון

מדדים תמיד אנחנו שומעים בסוף החדשות ברדיו משפט כדוגמת המשפט הזה: "בסוף יום המסחר בבורסה מדד ת"א 25 עלה במחצית האחוז ואילו מדד ת"א 100 ירד באחוז אחד". לכל אלו מאיתנו שאיננו כלכלנים, או שאיננו להמשך קריאה »
בתי השקעות בתי השקעות עוסקים אך ורק בדבר אחד – השקעת הכסף שלכם בשוק ההון על מנת שאתם תוכלו להרוויח יותר. במסגרת זו הלקוח יכול להשקיע בדרך כלל בקרנות הנאמנות, או בקופות הגמל, או לנהל תיק להמשך קריאה »
ביטוח מנהלים במה כדאי לבחור בביטוח מנהלים או בקרן פנסיה? אנשים רבים אינם יודעים שהם אלו שצריכים לבחור בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה ושלבחירה זו יש השלכות משמעותיות מאוד על עתידם הפיננסי. ביטוח המנהלים וקרן הפנסיה משמשים בעצם להמשך קריאה »
קרן השתלמות קרן ההשתלמות שייכת לקטגוריה של קרנות פנסיה וקופות גמל, כאשר ההבדל העיקרי בינה ובין קרן הפנסיה או קופת הגמל הוא שקרן ההשתלמות היא תוכנית חסכון לתקופה של שש שנים בלבד. הדומה בין קרן ההשתלמות להמשך קריאה »
קופות גמל בניגוד לקרן הפנסיה, אותה אפשר לקבל רק כאשר יוצאים לפנסיה, קופות הגמל הן בעצם תוכניות חיסכון לטווח בינוני או ארוך. כלומר לאחר תקופה מסוימת שהשכיר והמעביד הפרישו סכום קצוב מהמשכורת אל קופת הגמל, השכיר להמשך קריאה »

קבל מידע על קורס שוק ההון
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר