המצלמה הדיגיטלית עדשות צילום סוגי צילום ציוד צילום תאורה לצילום טכניקות צילום קורסי צילום

תאורה מלאכותית

בכדי ליצור תנאי תאורה אידאליים עבור תמונה, לא תמיד יסתפקו הצלמים בתנאי התאורה הטבעית הקיימים באותו הרגע. בין אם תנאי התאורה בעייתיים ובין אם קיים רצון לייצר אוירה מסוימת, צלמים רבים יבחרו שלא להיות פאסיביים אלא לנסות ולשלוט בתנאי התאורה על ידי הוספת מקורות תאורה נוספים.

צילום: kevin dooley

מהי תאורה מלאכותית?

תאורה מלאכותית כוללת בעצם מקורות אור שונים אותם יכול הצלם להוסיף לתאורה הטבעית הקיימת. ישנם סוגים שונים של מקורות אור מלאכותיים בהם הצלמים יכולים להשתמש, ביניהם נורת הלוגן, להט, ניאון, נר או מבזק (פלאש). מכיוון שלצלם ישנה שליטה יחסית בתאורה המלאכותית, זו יכולה להיות מפוזרת או מרוכזת, בהתאם לעוצמת האור היוצאת מאותו מקור תאורה.

תאורה מלאכותית והשפעותיה

באמצעות תאורה מלאכותית יכול הצלם לשלוט בפרמטרים רבים בפריים הצילום, ביניהם הצורה בה יהיו מוארים האובייקטים המצולמים וצבעי התאורה בתמונה. בנוסף, כך יכול הצלם להעניק פרשנות אישית לתמונה, להוסיף פן אומנותי, לשחק עם אשליה של תלת מימד וכמובן, לצלם תמונות שגרתיות בתנאי תאורה טבעית בעייתיים.

כיצד ניתן למקסם את השליטה באופי התאורה?

כאמור, מקורות תאורה מלאכותית מאפשרים שליטה רבה על הצורה בה התמונה תצא בסופו של דבר. בכדי למקסם את היתרונות הללו, חשוב להיות מודעים לפרמטרים אשר יכולים לקבוע את אופי התאורה בצילום, כמו מיקום מקורות התאורה ביחס לאובייקטים המצולמים, צורת מקורות האור, כמות מקורות האור המלאכותיים בהם בוחר הצלם להשתמש ומיקומם ביחס אחד לשני. מכיוון שהתאורה הוא הפרמטר החשוב והמשפיע ביותר על צילום, חשוב להכיר היטב את מקורות התאורה המלאכותית הקיימים, ללמוד את מאפייני האור שהם מספקים, להתוודע לצבע האור באמצעותם ולהבין את הדרך בה הם ישפיעו על נראות התמונות. הדרך הטובה ביותר להכיר את המקורות הללו, היא כמובן להתנסות בהם כמה שיותר.

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר