המצלמה הדיגיטלית עדשות צילום סוגי צילום ציוד צילום תאורה לצילום טכניקות צילום קורסי צילום

תאורה טבעית

לתאורה הטבעית יש חשיבות מכרעת על איכות התמונה המצולמת. כדאי שכל צלם יכיר את תכונות התאורה הטבעית ויידע כיצד לנתב את אלו לטובת התמונה המבוקשת.

רק לפני כמה שנים, בעידן מצלמות הפילם, רבים מאיתנו חוו את מפח הנפש כאשר הם גילו בזמן פיתוח התמונות שהתמונה שהם צילמו חשוכה מדי, לא ממוקדת או אפילו כהה לחלוטין. הסיבה לכך נעוצה בתנאי התאורה הטבעית ובתכונותיה המשפיעות על איכות התמונה. אומנם בעידן המצלמות הדיגיטאליות זה קורה פחות (בעיקר אם האובייקט סטטי וניתן לצלם אותו שוב), אבל כדי להימנע מסיטואציות שכאלו וכדי למקסם את התאורה הטבעית לטובת התמונה, כדאי להעמיק בנושא התאורה הטבעית והשפעותיה.

חשיבותה של השמש כתאורה טבעית

הגורם החשוב ביותר בצילום המסתמך על תאורה טבעית הוא השמש ומיקומה ביחס לאובייקט המצולם. על הצלם להתאים את עצמו לשמש ולמיקומה באותה השעה כדי לצלם את התמונה האופטימלית בה הוא מעוניין. במקרים רבים, נהוג לצלם כאשר גבו של הצלם מופנה אל השמש. אך לעיתים, צילום מזווית זו דווקא פוגע בעומק התמונה. כך יוצא, שתמונות רבות ומוצלחות עם אפקטים מעניינים במיוחד, צולמו דווקא מהצד או מזווית כלשהי מהשמש.

עוצמת התאורה

מכיוון שלאף צלם אין שליטה מלאה על התאורה הטבעית ועוצמתה, חשוב לקחת בחשבון שבמקרים בהם הרקע מואר יותר מהאובייקט המצולם, הפוקוס ירד מהאובייקט ובהתאמה, הנושא המרכזי של הצילום ישתנה.

איך בכל זאת מתמודדים עם השמש?

ישנם מספר אלמנטים אשר יכולים לעזור לנו להתמודד עם השמש בכדי להשיג תאורה מתאימה לתמונה הרלוונטית:

  • מגן שמש: מגן השמש המורכב על עדשת המצלמה נועד למנוע את כניסת קרני שמש מצידי העדשה ובכך, לצמצם תופעה של בוהק בעת הצילום.
  • פילטרים: חלק מסוגי הפילטרים הקיימים גורמים לצמצום משמעותי של כמות אור השמש הנכנסת למצלמה.
  • מדידת אור: במצלמה ישנם שלושה מצבים שונים של מדידת אור. מדידה נכונה של האור יכולה להועיל לחשיפה נכונה לשמש בעת הצילום ומכאן – לצילום תמונה איכותית.
קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר