המצלמה הדיגיטלית עדשות צילום סוגי צילום ציוד צילום תאורה לצילום טכניקות צילום קורסי צילום

מדידת האור

האור הוא הגורם המרכזי והעיקרי המשפיע על התמונה. כדי שמקורות האור בפריים מסוים ינוצלו לטובת התמונה ולא כנגדה, ניתן לבצע מדידת אור שונות. ישנן מגוון שיטות למדידת האור מהנושא המצולם, כאשר כל אחת מהשיטות הללו מותאמת לתנאי צילום שונים. חשוב לדעת מהם ההבדלים בין שיטות אלו כדי להתאים את דרך מדידת האור הנכונה לסיטואציית הצילום המתאימה.

מה זה מד אור?

מדידת אור מתבצעת ברוב המקרים באמצעות מד אור. מד אור הוא סוג של חיישן אשר ביכולתו למדוד את כמות האור הנכנסת דרך עדשת המצלמה. מד האור ממוקם בגוף המצלמה והוא עשוי מחומר מיוחד הנקרא סלניום ומטרתו כאמור היא לספק את החשיפה הנכונה ביותר לאור בזמן בצילום. המצלמות הדיגיטאליות החדשות מכילות שלושה סוגים של מדי אור, כאשר המשותף בין שלושת מדי האור היא העובדה שכולם קוראים את האור המוחזר מהנושא המצולם.

שלושת הסוגים של מדי האור

כאמור, במצלמות הדיגיטאליות המתקדמות, קיימים שלושה סוגים של מדי אור:

  • מד אור ממורכז: מתמקד במדידה של כמות האור באזור המרכזי של הצילום.
  • מד אור נקודתי: מד אור אשר מתרכז במדידה של שטחי אור קטנים וספציפיים באובייקט הצילום. האזור עליו מתמקד מד האור מסומן בדרך כלל באמצעות עיגול בעינית המצלמה.
  • מד אור תבניתי: מד אור זה הוא המתקדם והמשוכלל ביותר. פעולתו היא חלוקת התמונה למספר אזורים ומדידת כמות האור בכל אחד מהם. לאחר שהמצלמה מבצעת ניתוח של כמות האור בכל אחד מהאזורים, היא מבצעת השוואה בין התבנית שנוצרה לתבניות הקיימות בה וכך, היא מגדירה את מצב החשיפה האופטימלי.
קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר