המצלמה הדיגיטלית עדשות צילום סוגי צילום ציוד צילום תאורה לצילום טכניקות צילום קורסי צילום

טווח דינאמי

כידוע, האור והתאורה הם מהפרמטרים החשובים בצילום. כדי להוציא מהמצלמה תמונות טובות בסיטואציות שונות, חשוב להכיר היטב את כלל הפונקציות במצלמה המשפיעות על האור. טווח דינאמי, מהווה את אחת הפונקציות הבולטות והמשמעותיות ביותר בתחומי עוצמת בהירות האור בתמונה.

אז מה זה בעצם טווח דינאמי?

ההגדרה של טווח דינאמי בצילום מתייחסת לתחום עוצמת האור של סרט צילום או של חיישן המצלמה (במקרה של מצלמה דיגיטאלית). זהו למעשה הטווח שבין מידת הבהירות הכי גבוהה למידת הבהירות הכי נמוכה – אור בעוצמה נמוכה יותר ייקלט כשחור, ואור בעוצמה גבוהה יותר ייקלט כלבן. כלומר, ביכולתה של מצלמה לקלוט תמונה שההבדלים בין הגוונים בה הם קטנים באופן יחסי. אם ההבדלים בין הגוונים הם קיצוניים (בהיר מאוד לכהה מאוד), פרטים רבים מהתמונה לא ייקלטו ולכך, אופציית הטווח הדינאמי נותנת מענה.

כיצד ניתן לשפר את הטווח הדינאמי ?

את הטווח הדינאמי ניתן לשפר באמצעות חיישן דיגיטלי הנמצא במצלמות הדיגיטאליות. כל מה שצריך לעשות הוא פשוט להוסיף עוד מערך פיקסלים משני למערך המרכזי הקיים.

תמונות בטווח דינאמי רחב

המושג טווח דינאמי רחב (HDR – High Dynamic Rang) מתייחס למספר תמונות (בדרך כלל 3 במספר) המצולמות ברמות חשיפה שונות ויוצרות יחד תמונה אחת בעלת טווח דינאמי רחב. תמונות המצולמות בצורה זו, מאפשרות לנצל בצורה מקסימאלית את רמות האור השונות באותו צילום . השימוש בטווח דינאמי רחב, ייעשה במצבים בהם עשויים להתפספס חלק מהאובייקטים אותם רצה הצלם לכלול בתמונה בשל הבדלי בהירויות וקונטרסים.

עיבוד תמונות המצולמות בטווח דינאמי רחב

כדי לעבד את התמונות שצולמו לידי תמונה אחת, יש לעשות שימוש בתוכנות גרפיות שונות. באמצעות אותן התוכנות (למשל, תוכנת הפוטושופ), ניתן להפוך את שלושת התמונות שצולמו לתמונה אחת מושלמת ומוארת בצורה הנכונה והטובה ביותר.

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר