המצלמה הדיגיטלית עדשות צילום סוגי צילום ציוד צילום תאורה לצילום טכניקות צילום קורסי צילום

היסטוגרמה בצילום

עד לפני שנים לא רבות, על הצלם היה לבצע מדידות מורכבות כדי לשלוט בגוונים ובבהירות התמונה. כיום, בעידן המצלמות הדיגיטאליות, החיים קלים הרבה יותר – מאז קיומה של פונקציית ההיסטוגרמה במצלמה, המדידות המסובכות הן נחלתה של ההיסטוריה.

מהו תפקידה של ההיסטוגרמה?

תפקידה של היסטוגרמה (סוג של גרף עמודות) הוא להציג את סקאלת הגוונים בתמונה בעזרתה יכול הצלם לקבל ניתוח אודות גווני התמונה, רמת הבהירות שלה ושאר פרטים. באמצעות ההיסטוגרמה יכול הצלם לוודא שבתמונה אותה הוא מצלם לא יהיו למשל בעיות בחשיפה. כל זה נעשה בצורה פשוטה וקלה – כל מה שעל הצלם לעשות הוא לחפש את פונקציית ההיסטוגרמה במצלמה הדיגיטאלית שלו ולקבל את הנתונים על גבי מסך המצלמה.

איך מפרשים את ההיסטוגרמה?

גרף היסטוגרמה מכיל כמות גדולה של קווים מאורכים המתחילים מצד ימין לצד שמאל. הקווים בצד ימין מציגים חשיפת חסר בצילום והקווים בצד שמאל מציגים את חשיפת היתר. ריבוי מוגזם של קווים בצד שמאל של ההיסטוגרמה יעיד על אזורים כהים רבים מדי בתמונה וריבוי של קווים בצד ימין של ההיסטוגרמה, יעיד על אזורים בהירים מדי. היסטוגרמה המעידה על תמונה תקינה ומאוזנת תראה בדרך כלל כמו הר שהחלק הגבוה שלו נמצא במרכז התמונה.

אז מה עושים כשההיסטוגרמה אינה משביעת רצון?

כאמור, במידה וההיסטוגרמה מראה שהתמונה לא תקינה מבחינתה, יש לפרש אותה ולפעול בהתאם לתוצאות – במידה וישנו ריבוי של קווים בצד שמאל, התמונה ככל הנראה תצא חשוכה מדי ויש להוסיף מקורות אור לצילום. לחילופין, במידה וישנו ריבוי של קווים בצד ימין, כנראה שהתמונה עלולה לצאת בהירה מדי ובכדי למנוע מצב שכזה, יש להוריד מעט את האור.

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר