המצלמה הדיגיטלית עדשות צילום סוגי צילום ציוד צילום תאורה לצילום טכניקות צילום קורסי צילום

צילום עיתונאי

צילום עיתונאי הוא מדיום חשוב ביותר בעולם העיתונות והתקשורת. הסיפור הגדול ביותר לא יהיה שלם או איכותי מספיק ללא התמונה המנצחת - אותה תמונה שמעבירה את המהות כולה בלכידת סיטואציה מסוימת. תמונה אחת שווה אלף מילים ועולם הצילום העיתונאי, או בעגה מקצועית פוטו-ג'ורנליזם, מזקק את הקלישאה העתיקה זו באופן איכותי וברור.

תמונות בלתי נשכחות

כולנו זוכרים צילומי עיתונות מסוימים ממהלך חיינו, צילומים שמגדירים מצב ומסייעים לנו לזכור אירועים משמעותיים כאשר את תוכן הידיעות כבר שכחנו מזמן. דוגמאות לכך הן למשל צילום המחבל ואנשי כוחות הביטחון לאחר הפיגוע של אוטובוס קו 300, תמונת הילדה האפגנית עם העיניים הירוקות החודרות מנשיונל ג'יאוגרפיק, צילום הילדה הווייטנאמית שרצה ברחוב וגופה מכוסה כוויות מהפצצות האמריקאים, בנוסף לאין ספור צילומים שנחקקו בתודעה האנושית וחלקם אף שינו את התודעה הזו.

מהו צילום עיתונאי?

ניתן להגדיר את הצילום העיתונאי כסוג מסוים של עיתונאות. הצילום מלווה לרוב ידיעות וכתבות עיתונאיות בתקשורת המודפסת ולעיתים קרובות הצילום עצמו הוא אף מוקד העניין בידיעה. ההגדרה של צילום עיתונאי מתייחסת לצילומי סטילס עבור העיתונות המודפסת או לאינטרנט, למרות שגם צילומי וידאו יכולים להיכלל בתחום מרתק זה. מדובר על איסוף, עריכה והצגת חומר חדשותי המיועד לפרסום בצורה ויזואלית של תמונות שמספרות את הסיפור החדשותי הרלוונטי. צילום עיתונאי נבדל מענפים קרובים אחרים של עולם הצילום – כמו צילום דוקומנטרי, צילום חברתי וצילום רחוב מבחינת האיכויות הבאות:

  • קווי זמן: לתמונות יש רלוונטיות ומשמעות בהקשר של סיקור אירועים שפורסמו בזמן האחרון.
  • אובייקטיביות: הסיטואציות המוצגות במסגרת צילום עיתונאי מובאות לציבור בתור ייצוג הוגן ואמיתי של האירועים כפי שהתרחשו בשטח בהקשר לידיעה החדשותית. למרות שכמובן שיש מקרי צילום עיתונאי רבים בהם הצלם מעביר מסר מגמתי ברור לגבי התרחשויות והסיבות להן.
  • נרטיב עיתונאי: תמונות הצילום העיתונאי משתלבות עם מרכיבים חדשותיים אחרים והן הופכות את העובדות לניתנות לייחוס והבנה על ידי הצופה/קורא ברמה התרבותית המתאימה לו.

תכונותיו של צלם העיתונות

צלם עיתונות דומה במהותו הבסיסית לכתב ולעיתונאי רגיל. אך בניגוד אליהם, הצלם חייב להחליט החלטות בשבריר שנייה, להיות מוכן תמיד, להעמיד את עצמו במצבים מסוכנים או לא נוחים לעיתים וכמובן, לסחוב ציוד צילום רב, כבד ויקר. מדובר בתחום צילום מרתק וחשוב מאוד בעולם התקשורת, תחום אשר דורש מחויבות גדולה וידע מקצועי מקיף המאפשר להשיג את התמונות הטובות והמדויקות ביותר.

סרטוני צילום עיתונאי

צילומי עיתונות של ארגון גרינפיס:

כוחו של צילום עיתונאי חלק ראשון מתוך שניים:

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר