המצלמה הדיגיטלית עדשות צילום סוגי צילום ציוד צילום תאורה לצילום טכניקות צילום קורסי צילום

תריס המצלמה

כמעט כולם יודעים מהו תריס המצלמה ואיך הוא נראה, אבל לא כולם יודעים מהו תפקידו המדויק, מהי מטרתו, מהי חשיבותו לצילום וכיצד הוא בדיוק פועל.

מהו בעצם תריס המצלמה?

תריס המצלמה הוא למעשה החלק במצלמה המונע מקרני האור לחדור למצלמה בשעה שהיא לא בשימוש. כאשר מדליקים את המצלמה, תריס המצלמה נפתח בצורה אוטומטית וכך עדשת המצלמה נחשפת והאור יכול שוב לעבור דרך העדשה של המצלמה. כאשר סוגרים את המצלמה, התריס נסגר שוב באופן אוטומטי ומגן על עדשת המצלמה מפני חדירת אור.

מבנה התריס

התריס יהיה עשוי בדרך כלל ממתכת או מקוולאר. בגלל העובדה שחלק מתפקודו דורש תנועה מהירה במצלמה, הוא חייב להיות עמיד ובו בעת גם קל מאוד. צלמים רבים מוצאים את עצמם חוששים להדליק ולכבות את המצלמות פעמים רבות מדי, מהפחד שהתריס יתקלקל. מכיוון שפונקציה זאת נלקחת בחשבון על ידי מתכנני המצלמות, תריס המצלמה יכול להחזיק שנים ארוכות ולשרוד צילומים רבים. תריס המצלמה מורכב משני חלקים – אחד מהם הוא זה שנפתח ובעצם כך חושף את החיישן לאור והחלק השני כבר בשלב הזה, מתחיל להיסגר ולחסום את האור מלהגיע למצלמה. ברוב המצלמות הדיגיטליות המתקדמות תריס המצלמה הוא אלקטרוני ולא מצריך פעולה מיוחדת מצדו של הצלם.

מהירות התריס

ניתן להגדיר את תריס המצלמה ואופן פעולותיו כחלק במצלמה אשר מכסה את החיישן לאורך כל הזמן ורק בזמן הצילום, הוא מתרומם וחושף את החיישן לאור. בזמן הקצר של החשיפה נעשה בעצם הצילום והתמונה נצרבת בחיישן. הזמן הזה ידוע גם בשם מהירות התריס כאשר זו נמדדת בדרך כלל בשניות או בחלקי השנייה.

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר