המצלמה הדיגיטלית עדשות צילום סוגי צילום ציוד צילום תאורה לצילום טכניקות צילום קורסי צילום

קרופ פקטור

הדרך להיות צלמים טובים מתחילה בהכרת מבנה המצלמה, בהבנת התפקידים של כל מרכיב ובלמידת המונחים המקצועיים. אחד המונחים שחשוב שתכירו הוא הקרופ פקטור.

תפקיד החיישן במצלמה

כדי להבין מה זה קרופ פקטור, חשוב להבין תחילה מה זה חיישן ומה תפקידו במצלמה. חיישן הוא בעצם התחליף הדיגיטלי לפילם. תפקידו של החיישן הוא קריטי בקביעת איכות התמונה בסופו של דבר. החיישן מורכב מאוסף של רכיבים אלקטרונים שתפקידם הוא להמיר אור את האור שנקלט במצלמה לחשמל. כמות האור תהווה לבסוף את כמות החשמל, שהיא אחראית על כמות הפיקסלים שיהיו בתמונה.

אז מה זה בעצם קרופ פקטור?

קרופ פקטור הם למעשה חיישנים קטנים האחראים לציון היחס של החיישן (Full-Frame – FF). במצלמות הדיגיטליות ישנם סוגים של חיישנים בגדלים שונים. בגלל השוני בין החיישנים, נוצר צורך לקבוע מינוח משותף ומובן בנושא אורך המוקד (זום יותר רחוק). מהסיבה הזאת קבעו פקטור, על פיו יציינו את אורכי המוקד, הבא לידי ביטוי במצלמות FF. על פי קריטריון זה, המספרים שיהיו רשומים על עדשות מצלמות דיגיטליות מסוג מצלמות DSLR ו – SLR יהיו תמיד ב-FF (רוב מצלמות ה-DSLR הם בקרופ-פקטור קבוע של 1.5). כאמור, את המספרים המופיעים על העדשה יש להכפיל בקרופ פקטור של החיישן בכדי לדעת באופן מדויק את אורך המוקד. במידה ומדובר במצלמות קומפקטיות, יש להכפיל את אותם מספרים הכתובים על העדשה בפקטור של 5.5.

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על קורס צילום
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר